Home Chmura IBM i Akademia Górniczo-Hutniczą w chmurze

IBM i Akademia Górniczo-Hutniczą w chmurze

0
0
83

Prace będą prowadzone w ramach międzynarodowej organizacji OpenStack zrzeszającej ekspertów i developerów wolnego oprogramowania, do której IBM dołączył w tym roku w charakterze partnera platynowego. 

  • Według najnowszego raportu firmy analitycznej Gartner Research „przez ostatnie dwa lata model przetwarzania danych w chmurze zasadniczo wpłynął na kształ rynku IT”, i jak przewiduje Gartner Research w ciągu kolejnych pięciu lat, cloud computing będzie miał coraz większy wpływ na projekty IT, działanie firm i ośrodków obliczeniowych (z ang. data centres). Wyniki te potwierdza również  badanie „IBM CIO Study”  przeprowadzone przez IBM na grupie ponad 3000 dyrektorów działów IT, z którego wynika, że w ciągu najbliższych pięciu lat,  aż 60% organizacji zamierza wprowadzić rozwiązania oparte na chmurze. Chcąc lepiej przygotować się na te wyzwania, firma IBM zacieśnia współpracę z wiodącymi placówkami naukowymi, do których zalicza się Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica  w Krakowie.

„Wraz ze stale zwiększającą się liczbą prywatnych oraz korporacyjnych użytkowników, którzy mają dostęp, tworzą lub korzystają z usług w chmurze, znacznie wzrosła potrzeba wykorzystania  efektywnych i wydajnych technologii działających w opraciu o ten krytyczny model przetwarzania danych. Model ten będzie się stale rozwijał, a jego coraz większa obecność będzie napędzana przez użycie otwartych specyfikacji, zwiększoną łatwość użycia oraz wysokiej jakości możliwości techniczne.  Nasza współpraca z Akademią Górniczo-Hutniczą oraz innymi partnerami w społeczności OpenStack ma na celu realizację właśnie tych priorytetów” – wyjaśnia doktor Yaron Wolfsthal, IBM Senior Manager of Systems Technologies and Services z laboratorium badawczego IBM w  Hajfie.

Oprócz współpracy w ramach społeczności OpenStack, badacze będą również prowadzić dodatkowe prace nad rozwojem modelu: „infrastruktury jako usługa” (IaaS), tworząc korzystne cenowo opcje udostępniania technologii dla użytkowników w Europie Wschodniej i  na rynkach rosnących. Badacze zamierzają zająć się kilkoma najważniejszymi kwestiami takimi jak: odporność, skala, jakość zarządzania usługą oraz zarządzanie aplikacjami cross-cloud w chmurze IaaS. Jednym z elementów współpracy pomiędzy firmą IBM oraz uczelnią AGH w Krakowie będzie utworzenie eksperymentalnej platformy w chmurze, co pozwoli na sprawdzanie efektów prac i ocenianie ich praktycznego znaczenia i wpływu na rozwój technologii.

„Współpraca z firmą IBM jest wspaniałą szansą dla naszych studentów na zdobycie doświadczenia
w prowadzeniu badań ze światowej klasy koncernem informatycznym” –  powiedział prof. zw. dr hab. inż. Krzysztof Zieliński, Kierownik Katedry Informatyki AGH w Krakowie. Katedra kierowana przez profesora Zielińskiego od lat prowadzi badania nad skalowalnymi systemami, zarządzaniem wiedzą, technologiami mobilnymi i przetwarzaniem sieciowym (z ang. grid computing). 

Współpraca IBM Research w Hajfie z Akademią Górniczo – Hutniczą w Krakowie jest drugą tego typu inicjatywą badawczą w obszarze cloud computingu po podpisaniu przez IBM w kwietniu bieżącego roku listu intencyjnego z Politechniką Wrocławską.

  • W skali globalnej wspólny projekt badawczy AGH i IBM jest częścią programu „Open Collaborative Research Program” (OCR) koncentrującego się na tworzeniu i rozwoju narzędzi wolnego oprogramowania. Jest to pierwszy tego typu projekt badawczy OCR uruchomiony w Polsce od momenu jego zainicjowania przez IBM na świecie pięć latemu.

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Wiosenna promocja ZTE – smartfony od 249 zł

Szukasz niedrogiego smartfona na komunię? Padł ci telefon i szukasz nowego, by być w konta…