Home Analizy Jak firmy redukują koszty

Jak firmy redukują koszty

0
0
179

Z najnowszych badań zrealizowanych przez międzynarodową Firmę Doradczą KPMG wynika, że w obecnej sytuacji gospodarczej tylko ok. 10% przedsiębiorstw działających na polskim rynku nie zamierza uruchomiać programów redukcji kosztów w najbliższym czasie. Analizy wykazały również, ze firmy działające w Polsce nie wykorzystały okresu dynamicznego rozwoju w celu przygotowania długofalowej optymalizacji kosztów.

Jak kryzys wpływa na koszty

Czy ogólnoświatowy kryzys gospodarczy sprawił, że zarządy firm przywiązują większą wagę do aspektów kosztowych działalności, mniej angażując się w działania ukierunkowane na rozwój?

Skalę i zakres wyzwań, nurtujących polską kadrę zarządzającą, ilustrują wyniki badań przeprowadzonych w pierwszym kwartale 2009 wśród polskich przedsiębiorstw przez międzynarodową Firmę Doradczą KPMG.

Dylematem, przed którym stoją Zarządy firm jest kwestia czy radykalnie „ciąć” koszty akceptując ryzyko negatywnych konsekwencji w przyszłości , czy też zająć się długofalowym działaniem w obszarze „optymalizacji kosztów, zdając sobie sprawę, ze może to nie dać istotnych oszczędności w najbliższych miesiącach” – podkreśla Jerzy Kalinowski, Partner w Dziale Doradztwa Gospodarczego KPMG.  

80 procent polskich firm już szuka cięć

Większość polskich firm jest świadoma konsekwencji spowolnienia gospodarczego i rozpoczęła już lub zamierza podjąć działania związane z redukcją kosztów. Badania Firmy Doradczej KPMG wskazały, że blisko 80% firm podjęło już inicjatywy ukierunkowane na redukcję kosztów, a tylko 10% nie zamierza realizować tego typu działań.

„Zdecydowana większość przedsiębiorstw w Polsce wdraża podejście zakładające umiarkowaną skalę redukcji, nie przekraczającą poziomu 15% kosztów” –  zauważa Jan Karasek, Senior Manager w Dziale Doradztwa Gospodarczego KPMG.

Jednak co dziesiąte przedsiębiorstwo wdrażające program optymalizacji, zmuszone jest do podjęcia bardzo dużego wyzwania, jakim jest program redukcji ponad 25% kosztów.

Optymalizacja biznesu na 1-szym miejscu

Polskie przedsiębiorstwa decydują się na podejmowanie szerokiego zakresu działań związanych z redukcją kosztów. W ramach oszczędności zdecydowana większość firm (75% wskazań) realizuje działania związane z optymalizacją procesów biznesowych, które są często wspierane przez wdrażanie zmian organizacyjnych (blisko 70% wskazań). Takie działania optymalizacyjne wymagają podjęcia kompleksowych i długofalowych wysiłków. Ich nieudolna realizacja grozi zakłóceniem działania przedsiębiorstwa lub nadmierną koncentracją na usprawnieniach, których wdrożenie może nie dać oczekiwanych korzyści. Polskie przedsiębiorstwa koncentrują się także (60% z nich) na redukcji kosztów poprzez optymalizację w obszarze zakupów.

Połowa firm nie osiąga celów

Skuteczna realizacja działań zmierzających do redukcji kosztów jest poważnym wyzwaniem dla wielu przedsiębiorstw. Doświadczenia Firmy Doradczej KPMG pokazują, że nie jest to łatwe przedsięwzięcie. Można założyć, że 50% firm nie osiąga pierwotnie planowanych celów. Programy optymalizacji kosztów są złożone i wymagają stworzenia odpowiednich warunków organizacyjnych, zachowania dyscypliny i przemyślanego podejścia, bazującego na sprawdzonych metodologiach i narzędziach. Przeprowadzone badanie pokazało jednak, że ok. 30% polskich firm nie jest w stanie określić planowanej skali oszczędności. Jako główne czynniki gwarantujące powodzenie optymalizacji kosztów przedsiębiorstwa wskazały zaangażowanie kierownictwa, monitorowanie wyników podejmowanych inicjatyw oraz jednoznaczne ustalenie odpowiedzialności za realizację poszczególnych działań.

„Najczęściej wskazywaną barierą dla optymalizacji struktury kosztów jest nadmierna koncentracja na unikaniu ponoszenia kosztów, zamiast na rzeczywistym zwiększeniu efektywności kosztowej”  – podkreśla Jan Karasek, Senior Manager, w Dziale Doradztwa Gospodarczego KPMG.  

Kolejną istotną barierą są funkcjonujące w firmach struktury organizacyjne, dotyczy to w szczególności tzw. silosów organizacyjnych, które nie sprzyjają osiąganiu efektywności kosztowej. Pozytywnym zjawiskiem w czasach spowolnienia gospodarczego jest aktywne poszukiwanie przez wiele przedsiębiorstw rozwiązań dla zwiększenie przychodów.

”Jedynie niespełna 5% ankietowanych firm zadeklarowało skupienie się wyłącznie na inicjatywach oszczędnościowych, bez podejmowania działań ukierunkowanych na zwiększenie przychodów” -podsumowuje Jerzy Kalinowski, Partner w Dziale Doradztwa Gospodarczego w KPMG.

 

""


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo …