Home Biznes Jak wybrać komputer do swojego pierwszego biznesu?

Jak wybrać komputer do swojego pierwszego biznesu?

0
0
356

Chodzi tu jednak nie tylko o sprzęt specjalistyczny, związany bezpośrednio z formą prowadzonej działalności, chodzi tu także o dopasowany do potrzeb biznesu komputer – jest on przydatny praktycznie w każdej firmie. Jednak to od rodzaju zadań, jakim musi sprostać, zależy to, który model będzie dla nas odpowiedni. Na co więc warto zwrócić uwagę, dokonując wyboru?

Zakres cenowy

Na ostateczną cenę komputera wpływa bardzo dużo elementów, od popularności producenta, przez jakość sprzętu, aż po dodatkowe gadżety i aplikacje, jakie otrzymujemy, wybierając dany model. Wybranie najtańszego dostępnego modelu nie wyjdzie raczej naszej firmie na dobre, ponieważ w czasie długiego i wymagającego użytkowania – a przecież w czasie pracy, komputer będzie używany przez długie godziny każdego dnia – łatwo może on ulegać awariom i przeszkadzać pracownikom w wydajnej pracy. Nie warto jednak również przepłacać i wybierać sprzętu, który oferuje nam o wiele więcej, niż potrzebujemy. Właśnie dlatego najlepiej już na samym początku stworzyć listę swoich oczekiwań i określić budżet, jaki jesteśmy gotowi przeznaczyć na ten cel – w ten sposób będziemy w stanie wybrać najlepszy dla nas komputer w danym przedziale cenowym. Możemy również wybrać sprzęt z nieco wyższej półki i kupić go w atrakcyjniejszej cenie korzystając z częstych promocji i zniżek – jak na przykład dostępny do wykorzystania w Media Markt kod rabatowy.

Parametry komputera – na co warto zwracać uwagę?

Na jakość i wydajność komputera składa się jakość poszczególnych komponentów, z których został on zbudowany – nie powinniśmy więc decydować się na zakup sprzętu bez wcześniejszego sprawdzenia jego specyfikacji technicznej i upewnienia się, że będzie on w stanie sprostać naszym oczekiwaniom.

  • Dysk twardy: W kwestii dysków twardych wyboru najczęściej dokonujemy pomiędzy dyskami SSD i HDD – oba rozwiązania mają swoje zalety, jednak to głównie od przeznaczenia komputera zależy, co sprawdzi się najlepiej w naszej sytuacji. Dyski SSD oferują o wiele szybsze działanie, z kolei z dyskiem HDD możemy przechowywać zdecydowanie więcej danych – w miarę możliwości warto więc łączyć oba te rozwiązania lub wybierać dyski hybrydowe.
  • Karta graficzna: W poszukiwaniu oszczędności wiele osób decyduje się na zakup procesora ze zintegrowanym układem graficznym – jest to bez wątpienia sposób na obniżenie kosztów, obniża jednak również wydajność komputera. Jest to rozwiązanie, które sprosta wymaganiom typowej pracy biurowej, w wykonywaniu profesjonalnych zadań bardziej pomocne będzie jednak zainwestowanie w dedykowaną kartę graficzną dopasowaną do potrzeb firmy.
  • Pamięć RAM: Dobranie pamięci RAM do wykonywanych zadań ma znaczny wpływ na jakość i efektywność pracy komputera – im jej więcej, tym więcej programów możemy sprawnie wykorzystywać jednocześnie. Do podstawowego użytkowania wystarczy nam 4GB, tyle powinno wystarczyć również w przypadku mało wymagającej pracy biurowej. Jednak do bardziej obciążających zadań, na przykład, kiedy na co dzień korzystamy z dużej ilości zaawansowanych programów, lepiej zdecydować się na co najmniej 8GB.
  • Procesor: To od ilości rdzeni w dużej mierze zależy wydajność procesora – większa ich ilość sprawi, że nasz komputer zdecydowanie lepiej poradzi sobie z bardziej wymagającymi zadaniami. Proces z kilkunastoma rdzeniami to więc absolutna podstawa przy profesjonalnym i wymagającym wykorzystywaniu komputera, np. przez grafików komputerowych. Z kolei do standardowych zadań biurowych w zupełności wystarczy mniej rozbudowany model z mniejszą ilością rdzeni jak np. Intel Core i3.

Rodzaj prowadzonej działalności

Nasze wymagania wobec firmowego komputera, w dużej mierze zależą od tego, do czego będziemy go wykorzystywać – jeśli ma on służyć tylko do prowadzenia firmowej dokumentacji czy załatwiania bieżących spraw, wystarczą nam bardzo podstawowe rozwiązania. Jeśli jednak podstawą naszej działalności jest praca wykonywana za pośrednictwem komputera, wysoka jakość sprzętu nabiera zdecydowanie większego znaczenia. Każdy pracownik powinien otrzymać sprzęt pozwalający na szybkie i sprawne wykonywanie swoich obowiązków – w przeciwnym razie ryzykujemy spowolnieniem pracy całej firmy, co z kolei bezpośrednio przeniesie się na wyniki finansowe firmy.

Warto przy tym mieć na uwadze, że sam fakt pracy na komputerze, nie oznacza jeszcze, że ta praca zawsze bazuje na tych samych elementach. Różne zadania obciążają sprzęt w różnym zakresie – dla biznesu zajmującego się tworzeniem projektów graficznych dobra karta graficzna będzie bardziej istotna niż w sklepie internetowym. Wydajny procesor zawsze jest jednak ważnym elementem, to on decyduje o wydajności komputera i nie powinniśmy na tej kwestii oszczędzać. Oczywiście możemy znaleźć tańsze rozwiązania bez rezygnowania z jakości, zawsze jednak powinniśmy kierować się przede wszystkim tym by inwestować w rozwiązania, które będą działać sprawnie przez długi czas, zamiast szukać oszczędności za wszelką cenę.

Kolejną ważną rzeczą, która zasługuje na naszą uwagę, jest to czy potrzebujemy komputera stacjonarnego, czy wolimy wybrać raczej laptopy. Komputer stacjonarny pozwala na łatwiejsze zapewnienie pracownikowi wygodnego stanowiska pracy, przy podobnych parametrach jest też tańszy od laptopów – należy jednak pamiętać o konieczności dokupienia dodatkowych elementów, jak klawiatura i monitor. Laptopy cieszą się jednak w firmach dużą popularnością, ponieważ zajmują dużo mniej miejsca, a w dodatku pozwalają też na większą mobilność, dzięki czemu pracownicy mogą korzystać z nich również pracując zdalnie, czy w czasie wyjazdów służbowych.

Wybierając firmowy komputer pod kątem swoich potrzeb, jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązania, które nie tylko świetnie się sprawdzą, ale też będą służyć nam przez długi czas. Dzięki temu, inwestując raz, zyski będziemy czerpać przed kolejne lata – nie warto więc takiego sprzętu kupować okazyjnie i bez uwzględnienia jego jakości i wydajności, takie oszczędności są tylko pozorne.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo …