Home Biznes Klient desktopowy czy webowy? Co lepsze do obsługi poczty?

Klient desktopowy czy webowy? Co lepsze do obsługi poczty?

0
0
169

Od kilkunastu lat korzystam z programu The Bat! i nie wyobrażam sobie pracy bez niego. Niezawodność, szybkość działania i bezpieczeństwo dzięki znakomitej integracji z programem antywirusowym to tylko niektóre z zalet tego popularnego klienta pocztowego.

Poniżej porównanie kilku cech i funkcji klientów pocztowych (webowych i desktopowych) związanych z prędkością działania programu, efektywnością obsługi, dostępnością funkcjonalności oraz kontrolą i bezpieczeństwem maili.

Szybkość

Wielu internautów przetwarza setki wiadomości służbowych i prywatnych w ciągu dnia. Za każdym razem gdy użytkownik ma do czynienia z mailem odbieranym za pomocą klienta webowego konieczne jest połączenie z serwerem. Często każda czynność wymaga odświeżenia okna przeglądarki, a co za tym idzie zajmuje przynajmniej dodatkowe pół sekundy na klik. Przy kilku e-mailach to nie jest jeszcze problem, ale gdy trzeba szybko odpowiedzieć na kilkadziesiąt wiadomości, to już kilkaset kliknięć, które powodują stratę już kilku, a nawet kilkunastu minut. Ponadto ogólna prędkość działania internetowego klienta pocztowego nie jest zależna tylko i wyłącznie od parametrów komputera, ale od jakości połączenia sieciowego.

Efektywność

Podstawową różnicą między webowym klientem poczty, a desktopowym jest sekwencja wykonywanych kroków potrzebnych do wysłania maila. Jeśli do wiadomości w kliencie webowym dołączany jest plik, często trzeba czekać, aż zostanie zakończony proces przesyłania pliku na serwer, zanim rzeczywiście będzie można wysłać wiadomość. Jest to nie do uniknięcia, gdyż aplikacja pocztowa działa w Internecie, więc nie można nic zrobić z przygotowywanym mailem dopóki zmiana treści, a taką jest dołączenie załącznika, nie zostanie przekazana na serwer przez Internet.

Natomiast dołączenie pliku do maila w desktopowym kliencie pocztowym jest procesem natychmiastowym i nie przerywa możliwości edytowania treści wiadomości. Nie ma znaczenia, czy plik ma 1 kB czy 10 MB. Nieistotna jest również, jakość połączenia z siecią. W praktyce, nawet nie trzeba być online, aby pisać maila oraz dodawać załączniki i ustawić wiadomość do kolejki wysyłania. Używając programu The Bat! nie trzeba być połączonym z Internetem, a niektóre linie lotnicze pozwalają na użycie laptopów podczas lotu, ale bez połączenia z siecią internetową

Więcej funkcji

Wydaje się, że webowi klienci pocztowi powinni mieć przewagę w obszarze funkcjonalności. Szczególnie, że twórcy internetowych programów mailowych mogą łatwo i szybko zmieniać kod aplikacji bez zmuszania użytkowników do pobierania jakichkolwiek aktualizacji. Po prostu internauci wchodzą na stronę i korzystają z wprowadzonych udogodnień i funkcji.

Faktycznie dostawcy webowych usług pocztowych stale ogłaszają nowe innowacje. Należałoby uważnie przejrzeć co prezentują, o jakich funkcjach komunikują. Często jest tak, że są to cechy, które od dawna są w desktopowych programach mailowych, a webowe aplikacje dopiero je wprowadzają: tak było w przypadku funkcji „drag-and-drop”, która w tradycyjnych programach pocztowych, takich jak The Bat! była dostępna od co najmniej 1997 r. Niektórzy webowi klienci oferują tryb offline, który nie jest standardem dla sieciowych aplikacji. Natomiast funkcja ta jest dostępną w każdym stacjonarnym kliencie pocztowym od ponad ćwierćwiecza.

Kontrola i bezpieczeństwo

Poczta elektroniczna trzymana tylko w chmurze może budzić obawy wielu internautów. Większość popularnych dostawców usług pocztowych proponuje łatwy dostęp do e-maili przez przeglądarki internetowe. Poczta jest przechowywana na serwerach dostawców, więc w przypadku ich awarii lub ataków hackerskich istnieje duże zagrożenie utraty maili. Odbieranie e-maili przez klienta pocztowego zainstalowanego na komputerze lub innym urządzeniu, powoduje w sposób naturalny stworzenie ich kopii lokalnych na danym urządzeniu.

W przypadku programu The Bat! skorzystanie z zintegrowanego systemu tworzenia i przywracania kopii zapasowych jest intuicyjne. Przezorny użytkownik będzie lepiej zabezpieczony przed utratą danych, gdyż będzie miał kopię na serwerze dostawcy poczty, na swoim komputerze w lokalnym programie pocztowym oraz automatycznie generowaną kopię zapasową. Ponadto łatwiej ustawić zabezpieczenia przed wirusami czy uchronić się przed przejęciem książki adresowej.

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Polacy chcą pracować elastycznie. Praca z biura? Tak, ale w zamian za  podwyżkę o minimum 20 proc.

Polscy pracownicy biurowi oczekują od pracodawców większej elastyczności względem lokaliza…