Home Biznes Konsumenci w Polsce coraz bardziej optymistyczni, napędzając e-commerce

Konsumenci w Polsce coraz bardziej optymistyczni, napędzając e-commerce

0
0
114

Rok 2024 przynosi nadzieję i pozytywne zmiany na polskim rynku konsumenckim. Jak wynika z najnowszego raportu „Customer Journey 2024. Poszukiwanie i zakup produktów online” przygotowanego przez Allegro i agencję badawczą Minds & Roses, stabilizacja nastrojów konsumenckich jest wyraźnie zauważalna. Wpływ wydarzeń społeczno-ekonomicznych na decyzje zakupowe Polaków zmniejszył się z 47% w ubiegłym roku do 38% obecnie, co sygnalizuje większą pewność i stabilność wśród kupujących.

Rośnie optymizm konsumentów

Poprawa nastrojów konsumenckich znajduje potwierdzenie w danych GUS, które wskazują na wzrost pozytywnego nastawienia konsumentów aż o 23 punkty procentowe w porównaniu do zeszłego roku. To poziom nastrojów notowany ostatnio jesienią 2021 roku. Wzrost optymizmu jest również widoczny w danych raportu „Customer Journey 2024”, gdzie poziom optymizmu konsumentów wzrósł o 9 punktów procentowych w porównaniu do 2023 roku.

Ostrożne podejście do zakupów

Mimo wzrostu optymizmu polscy konsumenci wciąż podchodzą do zakupów z rozwagą. Ponad połowa badanych deklaruje, że dokonuje zakupów w bardziej przemyślany sposób, starając się wydawać jak najmniej i oszczędzać. Wybór platform zakupowych oparty jest głównie na atrakcyjności cenowej, co podkreśla 55% respondentów. Wpływ wydarzeń społeczno-ekonomicznych, takich jak zmiany podatkowe, inflacja czy wojna w Ukrainie, nadal odczuwany jest przez 38% konsumentów korzystających z Internetu.

Zmiana nawyków zakupowych

Przejście od tradycyjnego modelu zakupów do e-commerce przynosi ze sobą nowe nawyki i preferencje. Kluczowymi czynnikami decydującymi o zakupach online są cena, wygoda, bezpieczeństwo, zaufanie do sprzedawcy oraz dostępność produktów i informacji. Szybkość dostawy (42%) i posiadanie konta na platformie (37%) są szczególnie cenione przez konsumentów, co ułatwia proces zakupowy. Wzrost znaczenia kompleksowej oferty i niezawodności platform zakupowych jest wyraźny.

Marketplace w natarciu

Coraz więcej konsumentów rozpoczyna swoje zakupy na platformach typu marketplace, co jest szczególnie widoczne w kategoriach FMCG, takich jak chemia domowa, produkty spożywcze czy artykuły dla zwierząt. W kategorii żywność, liczba osób rozpoczynających zakupy na Allegro wzrosła o 11 punktów procentowych w porównaniu do ubiegłego roku. Rosnąca liczba sprzedawców oferujących szeroki asortyment produktów oraz atrakcyjne cenowo oferty przyciąga coraz więcej kupujących.

Allegro – lider rynku e-commerce

Allegro umacnia swoją pozycję lidera na polskim rynku e-commerce. Aż 78% osób rozpoczynających zakupy na Allegro kończy je na tej platformie, a 41% konsumentów, którzy zaczynają od Google, finalnie dokonuje zakupu na Allegro. To dowód uznania dla atrakcyjnych cen, warunków dostawy i szerokiej oferty produktowej.

Rosnąca rola porównywania cen

Porównywanie cen online staje się coraz bardziej powszechne. Aż 66% konsumentów sprawdza ceny online podczas wizyty w sklepie stacjonarnym. Konsumenci poszukują wygody, szerokiej oferty i lepszych cen, co jest łatwiejsze do osiągnięcia w środowisku online. Dostęp do szczegółowych informacji o markach i produktach oraz możliwość ich porównania wskazują na rosnącą preferencję konsumentów do korzystania z technologii w celu podejmowania bardziej świadomych decyzji zakupowych.

Podsumowanie

Polski rynek e-commerce jest w dynamicznej fazie rozwoju, napędzany rosnącym optymizmem konsumentów. Mimo to, ich podejście do zakupów pozostaje ostrożne i przemyślane. Przejście do modelu online, rosnąca rola marketplace’ów oraz porównywanie cen to kluczowe elementy, które kształtują nowoczesne nawyki zakupowe Polaków. Dostosowanie się do tych zmian jest wyzwaniem i szansą dla sprzedawców oraz platform handlowych, które muszą oferować atrakcyjne ceny, wygodę, bezpieczeństwo oraz kompleksową ofertę produktową.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Technologie cloud-native zyskują na popularności. Jakie korzyści dają i w jakich sektorach są wykorzystywane?

Badania pokazują, że technologie chmurowe i konteneryzacja mają coraz większe znaczenie dl…