Home Analizy Konsumencka technika mobilna w firmie

Konsumencka technika mobilna w firmie

0
0
149

Zjawisko konsumeryzacji staje się coraz bardziej powszechne. Pracownicy coraz chętniej łączą się z sieciami przedsiębiorstw za pomocą prywatnych urządzeń mobilnych. Przynosi to oczywiste korzyści, takie jak większa produktywność i wygoda, ale równocześnie stwarza duże ryzyko związane z bezpieczeństwem danych. Działy informatyczne nie potrafią powstrzymać tego trendu – nawet dyrektorzy najwyższego szczebla używają prywatnych urządzeń mobilnych w celach służbowych.

Raport IT Executives and CEO Survey Final Report został opracowany na podstawie rozmów z ponad 850 dyrektorami firm ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Oto najważniejsze wnioski płynące z tego raportu:

  • 78% firm pozwala pracownikom na używanie prywatnych urządzeń w celach związanych z pracą
  • Wiele (prawie 50%) badanych firm odnotowało przypadki kradzieży danych lub naruszenia bezpieczeństwa
  • 100% przypadków kradzieży danych, o których mowa powyżej, wynikało stąd, że pracownik uzyskiwał dostęp do sieci swojej firmy z prywatnego urządzenia

„Konsumeryzacja nieodwracalnie związała ze sobą branże komunikacji mobilnej i zabezpieczeń internetowych. Wielu dyrektorów generalnych używa codziennie niezabezpieczonych urządzeń mobilnych, aby uzyskać dostęp do wrażliwych danych w sieciach korporacyjnych.  Z nowych badań Trend Micro wynika, że 75% dyrektorów generalnych łączy się z siecią swojej firmy za pomocą prywatnego smartfonu lub innego urządzenia” – powiedział Cesare Garlati, Cesare Garlati, Senior Director, Mobile Security w firmie Trend Micro.

Jako liderzy firm, dyrektorzy generalni powinni zająć stanowisko w sprawie używania prywatnych urządzeń w miejscu pracy. Również szefowie działów informatycznych muszą mieć plan, w którym zaakceptują konsumeryzację i określą konkretne działania.

Podczas Forum Bezpieczeństwa Mobilnego Garlati poprowadził dyskusję panelową poruszającą następujące zagadnienia dotyczące konsumeryzacji:

  • Konsumeryzacja jest faktem i nie można jej zatrzymać – „Postawmy sprawę jasno” – mówi Garlati. „Firmy nie wybierają konsumeryzacji. Ona ma miejsce w firmach, niezależnie od tego, czy im się to podoba, czy nie”.
  • Konsumeryzacja jest dobra dla firm – Zapewnienie pracownikom bardziej dogodnego dostępu do danych w sposób dostosowany do ich wymagań oraz umożliwienie im korzystania z preferowanych urządzeń ma niewątpliwie pozytywny wpływ na ich produktywność i zaangażowanie.
  • Z konsumeryzacją wiąże się ryzyko związane z bezpieczeństwem, reputacją i kosztami ponoszonymi przez firmę. Wyobraźmy sobie na przykład, że pracownik (lub dyrektor generalny) zostawia w restauracji swojego prywatnego niezabezpieczonego iPada, który zawiera dane dotyczące płac pracowników i kont bankowych.
  • W przypadku konsumeryzacji prawdziwym problemem jest brak edukacji, dobrych praktyk i praktycznych wskazówek. Zniechęca to wiele firm, które nie wiedzą, jak sobie radzić z tym trendem.

Cesare Garlati daje firmom praktyczne wskazówki, które można streścić w czterech punktach: 

  • Akceptacja konsumeryzacji i wykorzystanie jej potencjału biznesowego
  • Przyjęcie podejścia strategicznego i opracowanie solidnego planu konsumeryzacji
  • Elastyczne reguły („tak”, ale nie dla wszystkiego i wszystkich!)
  • Wdrożenie właściwej infrastruktury technicznej (zapewniającej ochronę danych, zarządzanie urządzeniami mobilnymi i zabezpieczenia mobilne)

 


 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Groźne w skutkach i trudne do wykrycia – ataki podsłuchowe to realne zagrożenie

Cyberataki bazujące na podsłuchu to zagrożenie, którego nie należy lekceważyć. Prowadzący …