Home Na czasie LTE w Polsce bliskie?

LTE w Polsce bliskie?

0
0
128

 

W 2007 roku spółki CenterNet i Mobyland wygrały przetarg Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) na częstotliwości 1800 MHz. We wrześniu 2010 r. obie firmy, które są zależne od spółki Aero2, uruchomiły sieć internetową "LTE 1800 MHz". Nowa usługa świadczona jest hurtowo, co oznacza, że jest ona skierowana np. do operatorów komórkowych. Mogą oni m.in. wydzierżawić łącza i sprzedawać na nich detalicznie swoje usługi. W połowie grudnia kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka Cyfrowy Polsat podpisał z Mobylandem umowę, dzięki której w pierwszym kwartale 2011 r. zaoferuje swoim klientom dostęp do sieci w technologii LTE. CenterNet należy w 100 proc. do NFI Midas, który planuje emisję akcji m.in. na zakup Mobylandu. Solorz-Żak zapowiedział w grudniu ub.r. inwestycję w fundusz.

Jak LTE ma działać?

W pierwszej połowie 2011 r. ma rozpocząć się także przetarg UKE na nowe częstotliwości dla LTE. Grzegorz Bernatek z firmy Audytel w rozmowie z PAP podkreśla jednak, że usługi Cyfrowego Polsatu nie zapewnią masowego zasięgu – częstotliwość 1800 MHz można wykorzystać do budowy sieci na terenach miejskich.

"Stąd usługi będą dostępne w początkowej fazie tylko w największych miastach" – mówi. Jak twierdzi, ofertę LTE z "prawdziwego zdarzenia" – zasięg ogólnopolski na częstotliwościach z pasma 800 MHz – zaoferują zwycięzcy tzw. "przetargu LTE", który UKE planuje przeprowadzić w 2011 roku. "Usługi będą uruchomione dopiero w 2012 r." – podkreśla. W opinii Bernatka, LTE nie jest obecnie jedyną odpowiedzią operatorów na zwiększające się zapotrzebowanie na szybkość mobilnego Internetu. "Producenci urządzeń operatorskich ogłosili serię standardów, które umożliwiają rozbudowę istniejących sieci HSPA (wykorzystywana przez operatorów technologia mobilnego dostępu do Internetu – PAP) do wydajności zbliżonej z LTE. Już w tej chwili najwięksi operatorzy infrastrukturalni udostępniają usługi (…) przepustowości powyżej 20 Mb/s, a w możliwe jest uzyskanie nawet 80 Mb/s. Taki scenariusz rozwoju HSPA może osłabiać chęć operatorów do szybkiego wdrażania LTE" – zaznaczył.

Komentarz eksperta rynku telekomunikacyjnego Tomasza Kulisiewicza


 

Żródło: PAP

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo …