Home Na czasie Mądre inwestycje sposobem na kryzys

Mądre inwestycje sposobem na kryzys

0
0
132

 

„ Uważam, że spowolnienie gospodarcze jest dla wielu firm najlepszym okresem do reorganizacji i inwestycji, bowiem sytuacja wymusza podejmowanie bardziej radykalnych działań. Nie bez kozery Craig Barrett, przewodniczący rady nadzorczej Intela, powiedział, że wiele firm stara sie ratować w czasie recesji tnąc wydatki gdzie popadnie, podczas gdy znacznie lepiej jest inwestować we wzmocnienie własnej przewagi konkurencyjnej” – mówi Tomasz Klekowski, szef Intela w Polsce.

Teraz Intel zainwestuje 7 miliardów

Podaje on przy tym przykład własnej firmy, która pomimo zawirowań w gospodarce światowej i nie najlepszych wyników finansowych za ostatni kwartał ubiegłego roku zainwestuje w ciągu następnych dwóch lat 7 miliardów dolarów na wdrożenie nowego procesu produkcji procesorów w swoich fabrykach.

„Po prostu wierzymy w nasze rozwiązania i to, że nasi klienci szybko dostrzegą  jaki korzyści i  oszczędności kosztowe przynosi stosowanie nowoczesnych technologii. Jeden kupiony dziś serwer oparty o procesory Intel Xeon 5500, może zastąpić dziewięć serwerów z 2005 roku, redukując zużycie energii o 92%.  Zwrot z inwestycji w nowy serwer, liczony jako koszt zaoszczędzonej energii, następuje juz po 8 miesiącach” – podkreśla Tomasz Klekowski.  

Serwery, w które warto inwestować

Jest on przekonany, że inwestować w tego typu serwery będą nie tylko wielkie korporacje, jak np. banki czy duzi operatorzy telekomunikacyjni, dla których koszty energii stanowią poważną pozycję w budżecie, ale i małe i średnie firmy. Dziś bowiem już rzadko kto inwestuje w technologię dla samej inwestycji czy dla chęci posiadania nowej technologii. Celem staje się zaś posiadanie takich zasobów, które posłużą do realizacji celów biznesowych i budowaniu realnej a nie wirtualnej przewagi konkurencyjnej.

""

MSP będzie wspierane przez kredyt kupiecki dystrybutorów

Oczywiście szef polskiego Intela zdaje sobie sprawę, że dla firm z sektora MSP problemem czasie kryzysu może być utrudniony dostęp do kapitału (np. kredytów bankowych).

„ W branży IT finansowanie projektów rozkłada sie na finansowanie projektu po stronie klienta końcowego oraz na finansowanie kanału sprzedaży w trakcie dostaw sprzętu i realizacji projektów. W Intelu zdajemy sobie sprawę z tego jak ważna jest pomoc, której możemy udzielić firmom sprzedającym rozwiązania oparte o nasze technologie, dlatego od ostatniego kwartału ubiegłego roku  oferujemy dodatkowe wsparcie dla dystrybutorów sprzedających nasze produkty, uelastyczniając warunki kredytu kupieckiego i zarządzanie zapasami” – mówi Tomasz Klekowski.

Edukacja

Nie znaczy to, że Intel nie myśli wcale o tych, którzy ostatecznie korzystają z jego technologii  czyli klientach końcowych. Tu jednak największy światowy producent procesów stawia ich edukację w zakresie pozyskania funduszy unijnych na realizacje inwestycji w infrastrukturę IT. 

„Nasza pomoc polega na przybliżaniu wiedzy o funduszach, które mogą być użyte na finansowanie takich projektów oraz prezentowaniu przykładów z innych krajów, pokazujących takie udane przedsięwzięcia” – podkreśla Klekowski .

Konferencja n/t inwestycji w IT

Przykładem takich działań będzie konferencja „Inwestycje w IT w trudnych warunkach ekonomicznych”, którą Intel organizuje w przyszłym tygodniu. Będzie ona poświęcona tematyce zastosowania serwerów opartych o najnowsze procesory Intel Xeon 5500, ale o kontekście inwestycji w trudnych warunkach ekonomicznych i wykorzystaniu na ten cel funduszy unijnych.

""

Nowe serwery Dell – Xeon i Nehalem


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Citizen developers zmieniają proces tworzenia oprogramowania

Citizen developers to osoby, które nie mają wykształcenia programistycznego, lecz dzięki w…