Home Praca zdalna Mobilne biuro – wybierz dla siebie najlepsze rozwiązanie

Mobilne biuro – wybierz dla siebie najlepsze rozwiązanie

0
0
129

Czego naprawdę potrzebujesz?

Zanim zdecydujesz się na zakup swojego mobilnego narzędzia pracy, zastanów się czego tak naprawdę potrzebujesz. Czy ma ono służyć tylko do pisania i odbierania wiadomości? Czy może będziesz także tworzył i edytował na nim dokumenty? Jak często będziesz z nim podróżował? To tylko niektóre z pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć. Dla ułatwienia przygotowaliśmy listę kwestii kluczowych przy wyborze „mobilnego asystenta”. Oto one:

  • Dostęp do standardowego oprogramowania

Standardowego, czyli – w tym przypadku – takiego jak na zwykłym PC. Jeżeli twoje mobilne narzędzie pracy ma dawać Ci dostęp do edytora tekstu (np. Word) lub arkusza kalkulacyjnego (np. Excel) powinno raczej być wyposażone w system operacyjny z prawdziwego zdarzenia (np. Windows Vista), a nie system tworzony specjalnie dla urządzeń mobilnych (np. Windows Mobile). Oczywiście istnieją wersje Worda czy Excela działające pod Windows Mobile, ale ich funkcjonalność jest znacznie ograniczona.

  • Rozmiar ma znaczenia

Zadaj sobie pytanie: „Czy moje przenośne biuro ma mieścić się w kieszeni, w torebce czy raczej w plecaku?” Mniejsze urządzenia są oczywiście bardziej mobilne, ale w zamian otrzymujemy znacznie mniejszy ekran i malutką klawiaturę (lub nawet jej brak).

  • W kontakcie ze światem

Kolejną istotną kwestią jest łączność ze światem twojego mobilnego asystenta. Musisz zdecydować czy chcesz mieć możliwość łączenia się z Internetem i odbierania danych za pomocą szybkiego Wi-Fi (korzystając z licznych hotspotów) czy wystarczą Ci oferowane przez twojego operatora komórkowego technologie jak GPRS, EDGE czy UMTS, które w naszym kraju wciąż bywają dosyć wolne i zawodne.

  • Z klawiaturą czy bez?

Jeżeli planujesz na swoim mobilnym narzędziu pracy naprawdę sporo pisać, nie ulega wątpliwości, że bez klawiatury QWERTY będzie ci ciężko. Jeżeli jednak bardziej niż wprowadzanie nowych treści interesuje Cię przeglądanie już istniejących, wystarczy ci pojawiająca się na ekraniku klawiatura dotykowa.

Co masz do wyboru?

Gdy wiemy już czego tak naprawdę potrzebujemy, możemy przyjrzeć się, co oferują nam producenci i wybrać urządzenie najbardziej odpowiadające naszym wymaganiom:

1.Duże urządzenia

  • Laptop (albo Notebook)

Prawdziwy król wśród mobilnych urządzeń. Z parametrami niewiele odbiegającymi od komputerów stacjonarnych i dużymi, kilkunastocalowymi ekranami, laptopy dają nam niemal nieograniczony dostęp do wszelkiego oprogramowania oraz łatwość i wygodę pracy w dowolnym miejscu na ziemi. Wady? Nie schowamy ich do kieszeni. A poza tym bez dostępu do gniazdka elektrycznego popracujemy na nich co najwyżej kilka godzin.

  • Tablet PC

Młodszy brat laptopa. Od swojego pierwowzoru różni go to, że wyposażony jest w ekran dotykowy, pozwalający na obsługę naszego PC za pomocą palca. Tablety są szczególnie popularne wśród osób, które przygotowują dużo prezentacji multimedialnych – np. nauczycieli czy sprzedawców.

2. Średnie urządzenia

  • Netbook

Coraz popularniejsze u nas netbooki, wyglądem przypominają zwykłe laptopy, ale są od nich znacznie mniejsze i przez to bardziej mobilne. Przekątna ich ekranu nie przekracza zazwyczaj 11 cali, a waga 1 kilograma. Jak sama nazwa wskazuje, głównym przeznaczeniem netbooków jest przeglądanie zasobów Internetu. Ale nie tylko. Dają one także dostęp do aplikacji biurowych takich jak edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny czy edytor prezentacji multimedialnych. Jeżeli chodzi o bardziej zaawansowane oprogramowanie graficzne lub rozbudowane gry, netbooki wypadają jednak blado. Ich mały rozmiar i niską cenę osiągnięto bowiem kosztem ograniczenia parametrów hardware’u.

  • Ultra-Mobile PC

Mało u nas popularne urządzenie mobilne przypominające zmniejszony Tablet PC. UMPC są wyposażone w ekran dotykowy i zazwyczaj nie mają klawiatury (choć są wyjątki). Oczywiści mniejszy rozmiar pociąga za sobą także słabsze parametry.

3. Małe urządzenia

  • Smartphone

Hybryda telefonu komórkowego i komputera. Od zwykłej komórki odróżnia go posiadanie systemu operacyjnego z prawdziwego zdarzenia i możliwość instalowania nowego oprogramowania. Doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy swojego „mobilnego asystenta” chcą mieć zawsze przy sobie i używają go przede wszystkim do prowadzenia rozmów, wysyłania i odbierania wiadomości SMS/MMS/E-mail, przechowywania kontaktów, czy jako kalendarza. Większość smartphone’ów ma oczywiści także aparat fotograficzny, odtwarzacz multimedialny i dostęp do Internetu, jednak jest on zazwyczaj mało wygodny. Smartphone’y mogą być zarówno wyposażone w zwykłą klawiaturę numeryczną, klawiaturę QWERTY, jak i w ekran dotykowy. Wady? Mały ekran i mało wygodne systemy wprowadzanie danych.

  • Personal Data Assistant (aka Palmtop)

PDA to małe, przenośne komputer osobisty z powodzeniem mieści się w dłoni lub w kieszeni. Palmtopy podobnie jak Smartphony są urządzeniami programowalnymi – można w nich instalować oprogramowanie, np. pobrane lub zakupione w Internecie. Zazwyczaj mają ekran dotykowy i obsługuje się je rysikiem. Dają dostęp do tych samych funkcji co Smartphone’y i odkąd obsługują także połączenia głosowe, granica miedzy tymi dwoma typami urządzeń niemal się zatarła.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

AI ludzi „nie zwolni”, bo ich brakuje. Za to ułatwi nam pracę

Jeśli myślicie, że sztuczna inteligencja zlikwiduje część zawodów i wpłynie negatywnie na …