Home Praca zdalna Mobilne usługi dodane odporne na kryzys

Mobilne usługi dodane odporne na kryzys

0
0
103

 

Firma badawcza PMR, która opublikowała raport na ten temat,  twierdzi, że nawet w okresie zapaści gospodarczej popyt na tego typu usług będzie rósł w naszym kraju dynamicznie. Szacuje ona, że wartość rynku usług dodanych w telefonii komórkowej w Polsce na koniec 2008 r. wyniosła ok. 930 mln zł. Oznacza to wzrost w porównaniu do roku 2007 o prawie 22 proc. W tym roku wartość ta powinna przekroczyć 1 mld zł.

Mobile TV

Operatorzy komórkowi szczególnie duże nadzieje wiążą z rozwojem mobilnej telewizji. Pod koniec 2008 r. cztery sieci: Era, Plus, Orange i Play,  wspólnie przystąpiły do konkursu na operatora mobilnej telewizji. Utworzona przez nich spółka Mobile TV będzie rywalizowała w przetargu ze spółką INFO TV-FM.  Operatorzy szacują, że liczba klientów mobilnej telewizji w Polsce po roku od komercyjnego startu usługi wyniesie ok. 100 tys. osób. Docelowo w przeciągu kilku lat z mobile TV będzie korzystać ok. 1 mln użytkowników.

Info & news

Jeśli chodzi natomiast o rodzaj oferowanych treści, to według badania przeprowadzonego przez PMR największe szanse zaistnienia w telewizji mobilnej mają programy zawierające informacje i newsy. Na dalszych pozycjach w rankingu znalazły się sport (53 proc. wskazań), muzyka (48 proc.), erotyka (43 proc.) i rozrywka interaktywna (39 proc.). Co piąty respondent wskazał także na treści tworzone przez użytkowników, a 13 proc. na filmy, seriale i kontent na żądanie.

Płatności komórką

Innym obszarem, w którym operatorzy telefonii komórkowej deklarują chęć współpracy są płatności mobilne. Trwają prace nad stworzeniem jednolitego standardu płatności przez telefon komórkowy.

Wspólny standard ma stanowić aplikacja pozwalająca na stosowanie różnych sposobów m-płatności. Ma to przede wszystkim na celu umożliwienie użytkownikowi dokonywanie płatności przy pomocy telefonu bez względu na rodzaj operatora i formę dokonywania płatności.

mPay zostaje

Niezależnie od podjętej kooperacji Polkomtel, P4 oraz mBank mobile świadczą usługi płatności mobilnych w oparciu o rozwiązania spółki mPay. PTK Centertel oraz PTC natomiast, pracują nad wdrożeniem płatności zbliżeniowych (NFC). Orange zapowiada, że własne rozwiązanie tego typu wprowadzi na polski rynek w połowie tego roku.

Mobilny marketing

Operatorzy komórkowi coraz większe zainteresowanie będą też wykazywać usługami mobilnego marketingu. Dziś głównymi graczami na tym rynku są agencje marketingowe oraz wyspecjalizowani dostawcy usług. Jednak od połowy ubiegłego roku Polkomtel, w sieci 36,6 oferuje możliwość doładowania konta pre-paid w zamian za odsłuchanie pakietu reklam. Uruchomienie podobnych usług rozważają również pozostali operatorzy.

Usługi dodane w miejsce usługi głosowej

 Z wnioskami  zawartymi w raporcie PMR zgadza się Dariusz Nachyła, prartner w firmie konsultingowej Deloitte.

„Operatorzy w większym nich dotychczas stopniu będą zwracać uwagę na usługi dodatkowe np. muzykę, gry, telewizję mobilną, usługi lokalizacyjne i finansowe. W ten sposób będą sobie rekompensować spadek udziału przychodów z prostych usług głosowych” – uważa Nachyła.  

Aplikacje mobilne pomogą operatorom GSM


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo …