Home Bezpieczeństwo Nowe zabezpieczenia serwerów pocztowych

Nowe zabezpieczenia serwerów pocztowych

0
0
116

apertOS MAIL PROTECT to rodzina sprzętowych i software’owych rozwiązań przeznaczonych do ochrony sieci w firmach każdej wielkości. Urządzenie wykorzystuje zaawansowane, wielopoziomowe zabezpieczenia gwarantujące najwyższy poziom ochrony firmowej sieci przed zagrożeniami, których źródłem jest niechciana poczta.

„Przeprowadzone w 2010 roku badania wskazują, że około 45% użytkowników poczty elektronicznej otwiera każdą przesyłkę pocztową narażając swoje komputery oraz sieci firmowe na infekcje i włamania. Szacuje się, że 90% światowej poczty elektronicznej stanowi SPAM, a wynikające z tego straty firm na całym świecie w 2009 roku wyniosły około 130 miliardów dolarów” – mówi Marcin Madey, Prezes spółki apertOS.

„Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, wyspecjalizowanych filtrów połączonych z inteligentnymi, wielopoziomowymi mechanizmami samodzielnej nauki rozpoznawania zagrożeń oraz subskrypcji tzw. list reputacyjnych, apertOS MAIL PROTECT zapewnia ochronę komunikacji elektronicznej na poziomie 98,3%. Na dodatek jest nie tylko jednym z najskuteczniejszych, ale i jednym z najtańszych na polskim rynku rozwiązań do ochrony przed SPAM-em i wirusami rozprzestrzeniającymi się za pośrednictwem poczty elektronicznej” – dodaje Madey.

Pełna i elastyczna ochrona

Dynamiczny rozwój internetu i nowoczesnych technologii otwiera przed firmami zupełnie nowe możliwości. Niestety niesie on ze sobą również wiele zagrożeń – rozwojowi globalnej sieci towarzyszy intensywny rozwój cyberprzestępczości. Coraz bardziej zaawansowane technologicznie narzędzia, jakimi dysponują cyberprzestępcy, wymuszają na firmach inwestowanie w coraz bardziej wyrafinowane technologie ochronne. Rodzina urządzeń apertOS MAIL PROTECT została zaprojektowana do ochrony przedsiębiorstw i instytucji każdej wielkości. Gwarancją stabilności funkcjonowania rozwiązania są m.in. wysokiej jakości serwery Actina Solar

„W czasach, kiedy gospodarka w dużej mierze oparta jest na wiedzy i informacji, dane – obok ludzi – zaczynają odgrywać rolę kluczowego zasobu firm. Ich zabezpieczanie stało się jednym ze strategicznych celów przedsiębiorstw” – mówi Marcin Bogusz, Pełnomocnik Prezesa Zarządu ds. Zaawansowanych Technologii w firmie ACTION S.A.

apertOS MAIL PROTECT składa się z modułu sprzętowego i dedykowanego do niego oprogramowania (tzw. black box). Urządzenie kompatybilne jest z najbardziej popularnymi systemami poczty elektronicznej (w tym Microsoft Exchange, IBM Lotus Notes, Novell GroupWise, Sendmail, qmail, Postfix i innymi serwerami standardu SMTP).

Wersja standardowa urządzenia apertOS MAIL PROTECT stanowi odpowiedź na zróżnicowane wymagania firm i instytucji każdej wielkości, a także innych użytkowników sieci. Zakres ochrony można podnieść dzięki zastosowaniu klastrowania. apertOS MAIL PROTECT w konfiguracji klastrowej, w połączeniu z apertOS HA BALANCER, umożliwia dowolne skalowanie rozwiązania oraz zwiększenie jego dostępności. Wszystkie modele urządzeń z rodziny apertOS MAIL PROTECT pozwalają na odciążenie serwera pocztowego,  przejmując funkcjonalność filtrowania poczty przychodzącej, wiadomości-śmieci i wirusów. Dodatkowo rozwiązanie filtruje pocztę wychodzącą, eliminując rozsyłanie wirusów i SPAM-u z sieci firmowej.

Jak działa apertOS MAIL PROTECT

apertOS MAIL PROTECT wykorzystuje wielopoziomowe, wiodące zabezpieczenia w celu ochrony systemu pocztowego. Pierwsze warstwy ochrony skupiają się na przeciwdziałaniu atakom typu DoS i DDoS oraz DHA. W obydwu przypadkach cały impet ataku przyjmuje na siebie urządzenie apertOS MAIL PROTECT, chroniąc tym samym docelowy serwer pocztowy.

  • Pierwszą z funkcji filtrujących są listy białe i czarne – zarówno firmowe, jak i indywidualne – zaprojektowane przez użytkowników. Dzielą one pocztę na SPAM i wiadomości pochodzące z wiarygodnych źródeł. Drugim krokiem jest  weryfikacja czy nadawca stosuje się do wymogów RFC (większość spamerów tego nie robi) czyli tzw. greylisting.
  • Następnie nadawca poczty i jej treść podlegają procedurze weryfikacji przez listy reputacyjne (RBL). Firma apertOS dostarcza własny serwis z listami reputacyjnymi (zarówno DNSBL jak i URIBL), które są odświeżane co 2 minuty, a ich skuteczność wynosi około 98% z parametrem FP bliskim 0%. W apertOS MAIL PROTECT wykorzystywany jest jeden z najskuteczniejszych mechanizmów dostępnych na rynku. Pozwala on odrzucić większość SPAM-u bez konieczności analizowania treści wiadomości, tym samym znacznie zwiększając wydajność rozwiązania.
  • Pozostała część wiadomości weryfikowana jest w ramach kolejnych poziomów zabezpieczeń. Pierwszym z nich jest filtr Bayesa, który ucząc się na przykładach, potrafi rozpoznawać niechcianą pocztę. W kolejnej fazie aplikowane są reguły firmowe (np. jakie rodzaje załączników mają być filtrowane). Poczta, która przeszła ten etap selekcji, przesyłana jest do skanera antywirusowego oraz sprawdzana pod kątem obecności spyware i trojanów. Na koniec, wiadomość, która przeszła wszystkie etapy filtracji, może zostać zarchiwizowana i przesłana do adresata.
  • apertOS MAIL PROTECT chroni również pocztę wychodzącą. Skutecznie blokuje sieci botnetów, eliminuje wysyłanie SPAM-u z kont firmowych, chroni przed wysyłaniem wirusów oraz aplikuje reguły firmowe. Ponadto oferuje możliwość archiwizacji poczty wychodzącej.

Inne urządzenia apertOS

Uzupełnieniem rozwiązań z rodziny apertOS MAIL PROTECT jest, służący do ochrony treści pobieranych za pośrednictwem przeglądarek internetowych z wykorzystaniem protokołów HTTP i FTP, apertOS INTERNET PROTECT oraz podwyższający poziom dostępności usług pocztowych i dostępu do Internetu apertOS HA BALANCE.

Dostępność urządzeń apertOS MAIL PROTECT

Rodzina rozwiązań apertOS MAIL PROTECT to 5 konfiguracji dostępnych w postaci fizycznych bądź wirtualnych maszyn. apertOS MAIL PROTECT to gama rozwiązań dostosowanych do potrzeb firm różnej wielkości – począwszy od modelu apertOS MP 50 dla 50 kont pocztowych, aż po model apertOS MP/S 1000 gwarantujący ochronę nawet 20 000 skrzynek oraz zapewniający obsługę lokalnych serwerów pocztowych i większej ilości pamięci masowej.

Kieszonkowe bezpieczeństwo


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo …