Home Na czasie Odwołana fuzja Cyfrowego Polsatu ze Sferią

Odwołana fuzja Cyfrowego Polsatu ze Sferią

0
0
148

Solorz-Żak zachęca

Głównym udziałowcem obu podmiotów jest Zygmunt Solorz-Żak, najbogatszy dziś człowiek w Polsce według ostatniego rankingu miesięcznika Forbes.

„Rozumiem, że  w tych trudnych dla inwestorów czasach, nie wszyscy chcą ryzykować i angażować się finansowo w nowe przedsięwzięcia. Dlatego  tych inwestorów, którzy chcieliby  współpracować ze mną i zaangażować się bezpośrednio w Sferię  zapraszam do realizacji tego projektu” – oświadczył Zygmut Solorz-Żak.

Teraz najbogatszy człowiek w Polsce lub podmiot przez niego wskazany nabędzie od Cyfrowego Polsatu akcje kilka dni wcześniej objęte przez platformę w Sferii.  Zostaną one sprzedane za cenę ich nabycia, czyli 53,396 mln zł powiększoną o odsetki w wysokości 5,5 proc.  w stosunku rocznym.

„Decyzję o wykonaniu opcji sprzedaży podjęliśmy przy akceptacji Rady Nadzorczej z uwagi na brak aprobaty ze strony części akcjonariuszy mniejszościowych dla zaangażowania kapitałowego Cyfrowego Polsatu w Sferię. Jednocześnie chciałbym jednoznacznie podkreślić, że zamierzamy kontynuować przyjętą strategię rozwoju naszych usług w kierunku usług zintegrowanych multi play”   – mówi Dominik Libicki, prezes zarządu Cyfrowego Polsatu. Jego zdaniem bowiem Cyfrowy Polsat, który ma 2,7 mln klientów cyfrowej platformy telewizyjnej musi szukać nowych źródeł przychodów, szczególnie w Internecie. Może przy tym liczyć na finansowe wsparcie ze strony głównego udziałowca.

„Wobec tego, że nie wszyscy inwestorzy wykazali  na tym etapie zainteresowanie zaangażowaniem kapitałowym w rozwój nowych  usług oferowanych przez Cyfrowy Polsat, postanowiłem realizować przedmiotowe przedsięwzięcie przy wykorzystaniu własnych środków finansowych” – podkreśla Zygmunt Solorz-Żak.

Giełda reaguje sceptycznie

Od samego początku analitycy i inwestorzy giełdowi odnosili się do tej transakcję dość sceptycznie i kurs akcji Cyfrowego Polsatu zaczął spadać po tej informacji. Choć bowiem zarówno Solorz, jak i Libicki przekonywali, że po połączeniu obie spółki mogą osiągnąć o wiele więcej niż pojedynczo to inwestorzy traktowali tę transakcję jako pewnego rodzaju transfer gotówki między firmami grupy. Sferia ponosi straty i zdaniem analityków cena jaką płacił Cyfrowy Polsat za jej akcje jest wygórowana.   

W dodatku Cyfrowy Polsat bez specjalnych sukcesów stara się wdrażać te strategię wchodzenia na nowe rynki od połowy ubiegłego roku, kiedy to wystartował jako operator wirtualny. Jednak nie osiąga na tym polu specjalnych sukcesów, bo do końca 2009 r. zdobył zaledwie 39 tys. klientów. To bardzo mało, zważywszy, że apetyt szefa Cyfrowego Polsatu były znacznie większe. Wcześniej zapowiadał on bowiem, że firma mierzy nawet w milion klientów.

Netia zawalczy o małe  firmy


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo …