Home Bezpieczeństwo Polacy mają niską świadomość zagrożeń w sieci

Polacy mają niską świadomość zagrożeń w sieci

0
0
129

„Microsoft jest jednym z pionierów technologicznych na świecie. To między innymi nasze rozwiązania rewolucjonizują sferę informatyki, komputeryzacji i Internetu. Technologie przynoszą dużo pożytku, ale wykorzystywane w złej wierze mogą przynieść ogromne szkody. Dlatego uważam, że na takich firmach jak Microsoft spoczywa odpowiedzialność edukowania społeczeństwa, a przede wszystkim młodych ludzi jak bezpiecznie korzystać z Internetu i komputerów. Jesteśmy dumni z tego, że udaje nam się co roku przeprowadzać szereg skutecznych akcji edukacyjnych, które przybliżają najmłodszym zagrożenia, jakie mogą ich spotkać w Internecie i mówią, jak powinni na nie reagować” – powiedział Jacek Murawski, dyrektor generalny polskiego biura Microsoft.

Microsoft opublikował wyniki europejskiego badania dotyczącego bezpieczeństwa w sieci, przeprowadzonego za pośrednictwem portalu MSN. Badanie przeprowadzono na grupie ponad 10 000 osób w 27 krajach, w tym ponad 500 w Polsce, w celu sprawdzenia stopnia, w jakim ludzie używają sprawdzonych narzędzi i stosują zachowania online związane z bezpieczeństwem. Badanie zrealizowano przy okazji ósmego międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu, ustanowionego przez Komisję Europejską. Celem tej inicjatywy jest podnoszenie świadomości bezpieczeństwa w sieci.

Computing Safety Index

Wyniki przedsięwzięcia, poprzez Microsoft Computing Safety Index, czyli wskaźnik bezpieczeństwa w sieci stworzony przez Microsoft, pokazują, że użytkownicy Internetu dysponują podstawową ochroną bezpieczeństwa w Internecie, jednak wiedzą znacznie mniej o tym, jak bronić się przed zagrożeniami ze strony cyberprzestępców, korzystających z takich narzędzi jak phishing, kradzieże tożsamości i fałszywe linki. Dane te świadczą również o przesunięciu wskaźnika największych zagrożeń z tych opartych na oprogramowaniu, w kierunku zagrożeń o charakterze bardziej społecznym. Choć wielu konsumentów stosuje zapory firewall, oprogramowanie antywirusowe i silne hasła, konieczna jest dalsza edukacja w dziedzinie działań i narzędzi sprzyjających ochronie przed zagrożeniami o charakterze społecznym, które polegają na oszukiwaniu ofiar lub kradzieży.

„Dla nas, Microsoft Computing Safety Index jest narzędziem zachęcania poszczególnych osób i rodzin do podejmowania dalszych działań służących ochronie cyfrowego stylu życia. Dbając o rozwój świadomości cyfrowej, obejmującej znajomość zagadnień bezpieczeństwa w Internecie, możemy ograniczyć ryzyko internetowe, które obecnie przesuwa się z zagrożeń technicznych na obszar zagrożeń o charakterze społecznym. Nasze badania przypominają dzieciom, rodzicom i pracownikom oświaty o tym, by wykorzystywać narzędzia, informacje i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa oferowane przez Microsoft i inne firmy”– powiedział Marek Kosycarz, dyrektor ds. odpowiedzialności społecznej w polskim oddziale Microsoft.

Polska: coraz nowsze zagrożenia

Wyniki badań świadczą o tym, że Polacy są w tyle za pozostałymi 26 krajami, jeśli chodzi o świadomość w sieci i zachowania zwiększające ich bezpieczeństwo. Ponad połowa (56 proc.) respondentów z całego świata i aż 79% ankietowanych z Polski nie posiada żadnej wiedzy na temat zapobiegania kradzieży tożsamości, zaś 84% naszych rodaków (przy wyniku dla całego badania na poziomie 73%) nie wie nic o najnowszych działaniach służących ochronie reputacji internetowej. Jeszcze gorzej prezentują się wyniki pytania dotyczącego edukacji Polaków związanej z bezpieczeństwem w sieci. Aż 66% z ankietowanych w Polsce w ogóle nie poszerza swej wiedzy na temat ochrony reputacji w Internecie ani zapobiegania kradzieży tożsamości. Wskaźnik dla wszystkich krajów jest znacznie mniejszy, bo na poziomie 39%. Cyberprzestępcy przyjmują coraz bardziej wyrafinowane i przebiegłe taktyki, a z badań wynika, że wielu konsumentów jest potencjalnie podatnych na ataki o charakterze społecznym i nie podejmuje działań chroniących przed oszustwami prowadzącymi do kradzieży pieniędzy i danych osobistych. Na przykład zaledwie jedna trzecia badanych w Polsce zmienia ustawienia w sieciach społecznościowych ograniczające liczbę udostępnianych informacji. Tylko 17% spośród naszych respondentów deklaruje używanie filtrów antyphishingowych i stosowanych w przeglądarkach.

W kierunku świadomego cyfrowego świata

Ankieta MCSI wskazuje na fakt, że konsumenci podejmują działania służące większemu bezpieczeństwu pracy z komputerem oraz walce z zagrożeniami o charakterze technicznym, z którymi styka się większość z nas, jak maile nieznanego pochodzenia, wyskakujące okienka, oprogramowanie szpiegujące oraz wirusy. 85 proc. ankietowanych we wszystkich uczestniczących w badaniu krajach, a 78% w Polsce, instaluje ochronę antywirusową chroniącą przed zagrożeniami typu malware i programami szpiegującymi.

Bezpieczna rodzina z Microsoft

Microsoft podejmuje regularne działania na rzecz rozwoju obywatelstwa cyfrowego i poprawy jakości życia dzięki technologii, skierowane głównie do rodzin z dziećmi. W tym roku nie jest inaczej – 600 pracowników Microsoft w 20 krajach europejskich zgłosiło w ramach wolontariatu chęć wsparcia Dnia Bezpiecznego Internetu, zgodnie stwierdzając, że rodzinom, a zwłaszcza dzieciom, potrzebny jest dostęp do najnowszych informacji i szkoleń poświęconych ochronie internetowej. Celem akcji jest przeszkolenie ok. 98 345 dzieci na całym świecie, a także ich nauczycieli i rodziców, z zakresu skutecznej ochrony obecności dzieci w Internecie. Istnieje szereg narzędzi służących ograniczaniu ryzyka dziecka w sieci, jak Windows 7 Parental Controls, Windows Live Family Safety 2011, a także ustawienia bezpieczeństwa rodzinnego w Windows Media Center, które umożliwiają rodzicom ograniczenie prezentowanej zawartości internetowej zależnie od wieku dziecka. Windows Internet Explorer 9 Parental Controls pozwalają rodzicom na przeglądanie konkretnych i szczegółowych informacji na temat aktywności internetowej ich dziecka. Xbox Parental Controls pozwala rodzicom ograniczać możliwości dostępu do nieodpowiednich treści w grach i DVD.


Najważniejsze wyniki ankiety

  • Ponad jedna trzecia respondentów na świecie i aż 66% w Polsce w ogóle nie poszerza swej wiedzy na temat ochrony reputacji w Internecie ani zapobiegania kradzieży tożsamości.
  • Zaledwie 18 proc. użytkowników na świecie i 19% w Polsce zainstalowało oprogramowanie antywirusowe lub chroniące przed programami szpiegującymi w telefonach komórkowych.
  • Młodsi użytkownicy są zaznajomieni z zagrożeniami społecznymi. Ponad dwie trzecie (69 proc.) osób wieku 14-24 lata zmieniło swoje ustawienia prywatności w portalach społecznościowych w celu ograniczenia udostępnianych informacji, co jest wskaźnikiem dwukrotnie wyższym (34 proc.) wobec grupy użytkowników w wielu 45-59 lat.
  • W Polsce sytuacja wygląda podobnie, bo zrobiło to 60% respondentów w wieku 14-24 i aż 61% tych w wieku 25-29. Najmniej ostrożni w tym temacie są użytkownicy po 45 roku życia (wskaźnik 16% dla obu grup wiekowych, 45-59 lat i 60+ lat).
  • Młodsi użytkownicy także z większym prawdopodobieństwem będą korzystać z wyszukiwarek w celu monitorowania i zarządzania osobistymi informacjami w Internecie. W grupie 25-29 lat robi to 40 proc. osób  na świecie i 34% w Polsce. W wieku 25-29 lat i tylko 22 proc. osób w wieku 45-59 lat, a w Polsce jeszcze mniej, bo tylko 9%.
  • We wszystkich krajach użytkownicy w wieku 25-29 lat z większym prawdopodobieństwem (32 proc.) niż inne grupy wiekowe będą dokształcać się z zakresu najnowszych działań ochrony reputacji. 71 proc. z tej grupy zmienia ustawienia prywatności w portalach społecznościowych w celu ograniczenia udostępnianych informacji.
  • Użytkownicy w wieku 30-44 lata uzyskali najwyższe wyniki w zakresie instalowania oprogramowania antywirusowego/spyware/malware na komputerach i/lub laptopach – deklaruje to 87 proc. ankietowanych. 61 proc. osób z grupy wiekowej 30-44 lata twierdzi, że aktualizuje oprogramowanie lub włączyło automatyczne aktualizacje.

Dzień Bezpiecznego Internetu

Badanie Microsoft zorganizowano przy okazji ósmego międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI), obchodzonym 7 lutego przez ponad 70 państw z pięciu kontynentów. W Polsce DBI od 2005 roku organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dzieci Niczyje (FDN), przy współpracy z partnerami. Co roku organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i prywatne osoby do organizowania w lutym lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów (m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, audycji w radiowęzłach szkolnych, kampanii informacyjnych czy konkursów). Patronat honorowy nad tegorocznym wydarzeniem objęła Minister Edukacji Narodowej, Krystyna Szumilas.


„Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu realizujemy pod hasłem "Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat. Bezpiecznie". Zachęcamy dorosłych żeby dbali o bezpieczeństwo młodych internautów, ale też i nie wahali się czerpać z ich wiedzy i doświadczenia. Jak co roku zachęcamy też firmy i instytucje do włączania się w działania na rzecz bezpieczeństwa online. Doceniamy na tym polu zaangażowanie firmy Microsoft, która w ramach wolontariatu pracowniczego od lat systematycznie i skutecznie dociera z wiedzą o bezpiecznym Internecie do pracowników oświaty, rodziców, dzieci i młodzieży” – mówi Łukasz Wojtasik, koordynator programu "Dziecko w Sieci" z Fundacji Dzieci Niczyje.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Jak wysłać wrażliwe dane, aby nie wpadły w niepowołane ręce

Technologie zajęły tak istotną rolę w naszym życiu, że korzystamy z nich intuicyjnie, nie …