Home Bezpieczeństwo Powszechne kradzieże przez Internet

Powszechne kradzieże przez Internet

0
0
221

Ponadto sondaż pokazał również, że komputery stacjonarne oraz laptopy uchodzą za najbardziej narażone na ataki urządzenia podczas korzystania z Internetu.

12 proc. mieszkańców Europy podało, że straciło pieniądze w wyniku oszustwa online, podczas gdy poza Starym Kontynentem ofiarą przestępstw w Internecie padło 17 proc. badanych. W Europie ofiarami malwersacji najczęściej padali Brytyjczycy, gdzie 17 proc. mieszkańców straciło w ten sposób pieniądze. Natomiast na pozostałych kontynentach najczęściej okradani byli mieszkańcy Malezji i USA z odsetkiem na poziomie 20 proc.

  • Niższy poziom kradzieży online wśród mieszkańców Europy tłumaczy mniejszy strach przed tym, że padną ofiarą cyberprzestępstwa, w porównaniu do bardziej niepokojących się obywateli Brazylii, Ameryki czy też Malezji. W Europie 68 proc. ludzi martwi się, że zostanie okradziona podczas zakupów w Internecie, a 61 proc., że podczas korzystania z bankowości elektronicznej. W pozostałych krajach objętych badaniem wyniki kształtowały się odpowiednio na poziomie 87 proc. i 84 proc.
  • Większość ludzi bardziej martwi się o swoje bezpieczeństwo w sieci podczas korzystania z komputerów aniżeli urządzeń mobilnych i tabletów. Globalnie aż 69 proc. konsumentów obawia się o to, czy ma zapewnione bezpieczeństwo w sieci podczas codziennych aktywności online, takich jak przeglądanie stron, zakupy, wysyłanie maili czy granie. Niepewnych swojego bezpieczeństwa jest 54 proc. użytkowników urządzeń mobilnych i zaledwie 43 proc. właścicieli tabletów.
  • Zapytani o rodzaj urządzeń wykorzystywanych do łączenia się z Internetem 89 respondentów wskazywało komputery z systemem Windows, 39 proc. posiada smartfony z systemem Android, 24 proc. wybrało iPhona, 22 proc. tablety z Androidem, 20 proc. iPady, 16 proc. stawia na komputery Apple i tyle samo też wybrało telefony oparte o system Windows. Respondenci zgodnie podkreślali, że bardzo ważne jest posiadanie aktualnego oprogramowania, co więcej, 77 proc. zaznaczyło, że brak aktualizacji oprogramowania może powodować ryzyko włamania i kradzieży. 86 proc. badanych przyznało, że regularnie dba o update aplikacji, a 59 proc. czyni to również na swoich smartfonach.

Odrobina ostrożności wystarczy, aby zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą cyberzłodziei.

  • Używaj unikalnych i trudnych haseł do swoich kont, najlepiej zawierające litery i liczby a także znaki specjalne, takie jak wykrzyknik czy znak zapytania
  • Podawaj poufne informacje tylko na zaufanych stronach i tylko podczas połączeń szyfrowanych – adres rozpoczyna się wtedy od https://
  • Unikaj robienia zakupów i dokonywania płatności z komputerów publicznych i ogólnodostępnych, lub poprzez publiczne Wi-Fi np. w centrach handlowych czy na lotniskach
  • Uważaj na phishing w mailach, w których cyberzłodzieje podszywają się pod Twój bank lub inne organizacje
  • Nie klikaj na linki ani nie otwieraj załączników w podejrzanie wyglądających mailach
  • Aktualizuj na bieżąco swoją przeglądarkę
  • Jeśli masz dzieci, kontroluj treści jakie oglądają – wiele podejrzanych „ofert” zaprojektowanych jest tak, aby przyciągały uwagę najmłodszych
  • Nie ufaj „cudownym przecenom” i szemranym ofertom – z pewnością są oszustwem
  • Sprawdzaj regularnie stan swoich kont i billingi z kart, aby mieć pewność, że nikt niepowołany nie dokonał transakcji
  • Korzystaj z programów antywirusowych od zaufanych producentów, takich jak F-Secure. F-Secure Internet Security zapewnia najlepszą ochronę Twojego komputera i danych w nim zapisanych, takich jak zdjęcia, filmy czy muzykę. Blokuje wirusy, programy szpiegujące i inne złośliwe oprogramowanie, zapewniając Ci jednocześnie pełną ochronę podczas korzystania z bankowości elektronicznej, zakupów online i przeglądania stron www. Pakiet możesz wypróbować za darmo.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

AI ludzi „nie zwolni”, bo ich brakuje. Za to ułatwi nam pracę

Jeśli myślicie, że sztuczna inteligencja zlikwiduje część zawodów i wpłynie negatywnie na …