Home Na czasie "Cyfrowa Szkoła" zapewnia jedynie sprzęt

"Cyfrowa Szkoła" zapewnia jedynie sprzęt

10 min
0
0
48

Dorastając w epoce komputerów, dzieci mają większy dostęp do techniki i informacji niż którekolwiek wcześniejsze pokolenie. Poza szkołą większość młodych ludzi ogląda telewizję, słucha muzyki i radia, korzysta z Internetu, wysyła wiadomości SMS, gra, czyta, itp. W szkole uczniowie mogą się uczyć skutecznie, gdy nauczyciel prezentuje temat w interesujący i interaktywny sposób, a ponadto potrafi utrzymać zaangażowanie oraz odpowiedni poziom motywacji. Do tego celu idealne wydają się komputery. Jednakże wprowadzenie technologii do klasy i rozpoczęcie wykorzystywania jej w procesie nauczania wymaga czegoś więcej, niż „tylko” zakupu komputerów. Dopiero po ich wzbogaceniu o pomoce wizualne, takie jak projektory i elektroniczne tablice szkolne, nauczyciele są w stanie przygotowywać naprawdę inspirujące oraz interaktywne lekcje. Takie założenia zapewne przyświecają projektowi „Cyfrowej Szkoły”.

Branża czeka

Projekt „Cyfrowa Szkoła” nie jest zaskoczeniem dla dostawców urządzeń elektronicznych.

– Przygotowujemy się do działań w obszarze edukacji w Polsce od około 2 lat. Czekamy z pełną świadomością, że powstaną takie projekty. Przypomnę, iż ostatnie pracownie internetowe w szkołach powstały 3 lata temu, więc przyjęliśmy założenie, że w pewnym momencie pojawi się kolejny budżet, np. rządowy czy unijny, przeznaczony na informatyzację szkół. W innych krajach w naszych oddziałach także funkcjonują zespoły pracowników dedykowanych obsłudze sektora edukacji, które biorą aktywny udział w podobnych projektach. W związku z tym mamy szereg referencji – przekonuje Roman Wiskowski, dyrektor sprzedaży do sektora publicznego firmy Dell. Jednocześnie przedstawiciel firmy informatycznej zwraca uwagę, że obecne założenia pilotażu nie zapewniają kompleksowego rozwiązania w zakresie „Cyfrowej Szkoły”.

Komputery, komputery

W projekcie „Cyfrowa Szkoła” MEN przewidział pomoce edukacyjne. Według planów ministerstwa, od 1 września 2014 r. uczniowie mają mieć dostęp do darmowych e-podręczników z 18 przedmiotów. Elektroniczne podręczniki mają być dostępne dla uczniów za darmo i zostaną przygotowane dla pierwszego, drugiego i trzeciego etapu kształcenia. Obok repozytoriów wiedzy, zawierać będą ćwiczenia i samouczki. Niestety, zakładane na początek roku szkolnego 2014/2015 wprowadzenie e-podręczników jest na starcie spóźnione w stosunku do czasu wdrożenia rozwiązań sprzętowych. I nie ma też pewności, że to opóźnienie nie zwiększy się jeszcze bardziej.

 • Wszystkie niezbędne informacje na temat projektu „Cyfrowa Szkoła” można znaleźć na stronie  HYPERLINK "http://www.ecyfrowaszkola.pl/"www.ecyfrowaszkola.pl. Tę witrynę przygotował i prowadzi jeden z partnerów Della. Znajduje się tu katalog urządzeń, które spełniają wymagania pilotażu, a także konfigurator, czyli narzędzie pozwalające na szybkie skonfigurowanie listy niezbędnego wyposażenia komputerowego i podsumowanie jego wartości. Największą pomocą dla składających wniosek o dofinansowanie może jednak się okazać jego generator. Po stworzeniu kompletnej listy sprzętu oraz oprogramowania i naciśnięciu przycisku „wygeneruj wniosek” otrzymujemy gotowy do wydrukowania dokument.

Mobilne pracownie  

Dell, przygotowując się do „Cyfrowej Szkoły”, do użytku przez uczniów wytypował ze swojej oferty laptopy Vostro 3360, które oferują odpowiednią do takiego zastosowania kombinację niezbędnych cech: wysoką wydajność, pozwalającą na komfortową pracę m.in. dzięki zastosowaniu odpowiednich procesorów drugiej generacji Intel® Core™, niewielkie rozmiary (ekran 13 cali) oraz grubość i wagę, wzmocnioną aluminiową obudowę, zwiększającą wytrzymałość sprzętu na intensywne użytkowanie (niekoniecznie zawsze w optymalnych warunkach) oraz zintegrowaną baterię. Z kolei laptop Vostro 3550, to maszyna proponowana dla nauczyciela, która – dzięki większej przekątnej ekranu (15,6 cala) oraz podświetlanej klawiaturze – dodatkowo ułatwia prowadzenie prezentacji oraz pracę z wieloma uczniami. Proponowane konfiguracje uzupełnia niezbędne oprogramowanie do dzielenia treści, które wspiera m.in. proces prezentacji oraz wspólnego „odkrywania” wiedzy. Bez niego laptopy byłyby tylko odseparowanymi wyspami.

Przedstawiciele Della przekonują, że oferowane przez nich rozwiązania są stworzone specjalnie z myślą o uczniach i charakteryzują się odpowiednią jakością i wydajnością, aby mogły sprostać coraz większym oczekiwaniom ze strony wymagającego środowiska uczniów i nauczycieli.

Co szkoła może kupić?

 • przenośny komputer dla ucznia wraz z oprogramowaniem, lub inne mobilne urządzenie mające funkcje komputera, wyposażone w preinstalowany system operacyjny oraz opcjonalnie (w zależności od wybranego rodzaju mobilnego urządzenia mającego funkcję komputera) oprogramowanie do zarządzania zestawem mobilnych komputerów dla potrzeb edukacyjnych;
 • przenośny komputer dla nauczyciela wraz z oprogramowaniem, lub inne mobilne urządzenie mające funkcje komputera, wyposażone w preinstalowany system operacyjny oraz opcjonalnie (w zależności od wybranego rodzaju mobilnego urządzenia mającego funkcję komputera) oprogramowanie do zarządzania zestawem mobilnych komputerów dla potrzeb edukacyjnych;
 • szafkę do ładowania baterii, przechowywania i bezpiecznego przemieszczania między salami lekcyjnymi przenośnych komputerów dla uczniów;
 • sieciowe urządzenie wielofunkcyjne umożliwiające co najmniej drukowanie, kopiowanie i skanowanie;
 • drukarkę;
 • skaner;
 • tablicę interaktywną;
 • projektor krótkoogniskowy;
 • głośniki;
 • kontroler będący elementem szkolnej sieci bezprzewodowej;
 • punkt dostępowy będący elementem szkolnej sieci bezprzewodowej;
 • router;
 • projektor multimedialny;
 • ekran projekcyjny;
 • wizualizer.


Źródło: ITReseller.pl

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Na czasie

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

4 nieoczywiste zastosowania kamer wewnętrznych

Jeszcze kilkanaście lat temu inwestowały w nie głównie mniejsze i większe firmy. Obecnie m…