Home Praca zdalna Świat powiela polskie rozwiązania!

Świat powiela polskie rozwiązania!

0
0
158

Od chwili powstania AutoMapy w 2003 roku, sukcesywnie wyznacza ona kierunki rozwoju systemów nawigacyjnych. Począwszy od niezwykle dokładnych map, bazujących w swej pierwotnej postaci na wojskowych mapach topograficznych aktualizowanych na podstawie specjalnie w tym celu przetwarzanych zdjęć lotniczych i satelitarnych, aż po nowoczesne rozwiązania nawigacyjne dostarczające kierowcom informacje o korkach i innych utrudnieniach na drodze.

Traffic LiveDrive!

AutoMapa, jako pierwsza nawigacja w Polsce i jedna z pierwszych na świecie uruchomiła już 2 lata temu usługę Traffic w jej najbardziej zaawansowanej formie, czyli w postaci IP Traffic pozwalającej przesyłać ponad tysiąc razy więcej informacji, niż technologia TMC. Użytkownicy AutoMapy korzystający z usługi LiveDrive! mają w ten sposób dostęp w czasie rzeczywistym nie tylko do informacji o korkach, remontach czy wypadkach, ale również do aktualizacji danych drogowych. Dzięki czemu AutoMapa skutecznie pomaga w poruszaniu się po zatłoczonych drogach.

Wizualizacja Traffic

Wspólnie z serwisem Targeo.pl, AutoMapa jako pierwsza dostarczyła unikatowy serwis mapowy pozwalający na bieżącą obserwację natężenia ruchu na polskich drogach, jak również prezentację historycznych danych drogowych oraz prognoz na kolejny dzień. Targeo.pl jest najszybciej rosnącym polskim portalem mapowym, skutecznie konkurującym również z Google Maps. To również pierwszy na świecie bezpłatny serwis mapowy prezentujący pełne dane traffic na żywo, podczas gdy inne serwisy takich danych nie posiadają w ogóle lub są na etapie wersji testowych.

Budynki 2D i 3D

Już w styczniu 2003 roku AutoMapa, jako pierwsza w Europie, wprowadziła do swoich map obrysy budynków. Spotkało się to wówczas z powszechną krytyką ze strony konkurencji, jako element rzekomo nieistotny dla nawigacji. Prawdziwym powodem krytyki było wysokie podniesienie poprzeczki wymagań w stosunku do szybkości działania oprogramowania nawigacyjnego niezbędnej do szybkiej prezentacji tak dokładnych informacji. W 2007 roku AutoMapa konsekwentnie wprowadziła wizualizację budynków 3D. Od tej pory minęły lata, a największe światowe firmy dopiero zauważyły jak istotny jest to element dla wygodnej nawigacji i z dużym opóźnieniem rozpoczęły zbieranie tego typu danych starając się nadgonić stracony czas.

Dane topograficzne

AutoMapa, jako pierwsza nawigacja samochodowa na rynku wprowadziła do swojej oferty bogatą treść topograficzną, taką jak rzeki,  szczegółowe kształty terenów zielonych, jeziora, stawy itp. Podobnie, jak w przypadku obrysów 2D budynków krytyka, która spłynęła na AutoMapę była maskowaniem problemów z wydajnością oprogramowania innych systemów nawigacyjnych. Dziś trudno już znaleźć dobrą nawigację, która nie wprowadza elementów topograficznych. Wymagają tego użytkownicy nawigacji, widząc jak bardzo ułatwia to orientację przy przeglądaniu mapy oraz podczas nawigacji.

Aktualizacja i subskrypcja map

Od 2003 roku AutoMapa  jako pierwsza rozpoczęła systematyczną publikację aktualizacji wszystkich map cztery razy w roku a w 2005 roku wprowadziła możliwość wygodnego zakupu aktualizacji na zasadzie rocznego abonamentu (subskrypcja). Rozwiązanie to AutoMapa zaproponowała w czasach, gdy standardem było przekonanie, że nawigację kupuje się na 2-3 lata a mapa aktualizowana jest dopiero poprzez zakup nowego urządzenia. Dostawcy map Europy wręcz odmawiali dostarczania aktualizacji danych do użytkowników nawigacji, twierdząc, że to jakaś lokalna polska fanaberia. Minęło kilka lat i dziś wszystkie liczące się systemy nawigacyjne oferują aktualizację map a od niedawna zaczęły powielać subskrypcyjny model wprowadzony przez AutoMapę już ponad 6 lat temu! Tymczasem AutoMapa podniosła poprzeczkę i począwszy od ubiegłego roku zwiększyła częstotliwość publikacji nowych map do 6 wydań mapy oraz kilkudziesięciu aktualizacji danych SmartRoutes rocznie!. Jako jedyna nawigacja na rynku.

AutoMapa jako pierwsza doceniła rolę silnej społeczności użytkowników nawigacji w kształtowaniu funkcjonalności programu i zawartości map. Przy produkcie tak masowym nie sposób spełnić jednocześnie wszystkich, często sprzecznych, potrzeb użytkowników. Skutecznym rozwiązaniem okazało się oparcie bazy danych POI w dużym stopniu o portal społecznościowy www.Miplo.pl oraz oddanie do dyspozycji kierowców najbogatszego na rynku zestawu ustawień możliwych do zmiany przez użytkownika.  Uważne wsłuchiwanie się w oczekiwania użytkowników stało się mottem działania od początku istnienia programu i przez ponad 8 lat udowodniło, że Polak potrafi. Jeśli nie boi się słuchać opinii użytkowników oraz nie czeka aż ktoś gdzieś na świecie zrobi coś jako pierwszy.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Citizen developers zmieniają proces tworzenia oprogramowania

Citizen developers to osoby, które nie mają wykształcenia programistycznego, lecz dzięki w…