Home Na czasie Sztuczna inteligencja coraz bliżej

Sztuczna inteligencja coraz bliżej

0
0
152

Stawiając na innowacje w dziedzinie HPC, Lenovo prezentuje dziś rozwiązania nowej generacji, które umożliwiają korzystanie z zalet HPC szerszemu niż dotychczas kręgowi użytkowników. Nowe oferty obejmują Antilles –graficzny interfejs użytkownika (GUI) OpenSource, który upraszcza zarządzanie systemem, oraz nowe rozwiązanie pamięci masowej Lenovo Distributed Storage Solution (DSS) –rodzinę rozwiązań Scalable Storage Infrastructure do przechowywania plików i obiektów.

Nowa faza prac CINECA: technologia zmieniająca reguły gry dostępna teraz dla badaczy on-line

Faza 1. prac akademickiego konsorcjum CINECA została ukończona w maju 2016 r., osiągając wynik 1.7 PFLOPS ­– co stanowiło wówczas największy na świecie system Intel® Omni-Path Fabric. Lenovo i CINECA mają przyjemność ogłosić realizację i instalację fazy drugiej ­– procesora Intel® Xeon Phi™ obsługującego 3 600 węzłów (poprzednio określanego kryptonimem „Knights Landing”), który jest połączony z infrastrukturą  100Gb Intel Omni-Path – umożliwiając uzyskanie wydajności na poziomie 6,2 PFLOPS.

System ten, nazwany przez CINECA „Marconi”, będzie, jak się oczekuje, jednym z największych superkomputerów w Europie. Będzie on dostępny dla badaczy on-line, umożliwiając przetwarzanie danych w sposób otwierający nowe obszary wiedzy w takich dziedzinach, jak fizyka, chemia, astronomia, medycyna i planowanie urbanistyczne. Stworzony przez CINECA system Marconi, wykorzystujący obsługiwany przez Lenovo pakiet OpenSource Extreme Cluster/Cloud Administration Toolkit (xCat) do zarządzania systemem, zawiera podstawowe narzędzia, dzięki którym będzie mógł stać się jednym z pierwszych na świecie systemów uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.

Postawienie na OpenHPC: udostępnienie korzyści formuły Open Source większej liczbie użytkowników

Po upływie roku od przystąpienia przez Lenovo do projektu OpenHPC jako jeden z jego założycieli, przedstawiona przez firmę formuła OpenHCP na bazie xCAT/Confluent do zarządzania systemami i udostępniania zasobów została zaakceptowana przez konsorcjum. Lenovo informuje również o swoim najnowszym wkładzie w obszarze Open Source w postaci wstępnej realizacji łatwego w obsłudze interfejsu GUI pod nazwą Antilles. Portal graficzny bazuje na silnym pakiecie Infrastructure as a Service (IaaS), na który składają się najlepsze w swojej klasie programy OpenSource, wzbogacone opracowanymi przez Lenovo konfiguracjami, wtyczkami i skryptami w celu stworzenia gotowego do użytku stosu programowego.

Interfejs Antilles został stworzony z myślą o obsłudze i zarządzaniu HPC, big data i przepływami pracy na zwirtualizowanej architekturze w optymalny i transparenty sposób, dynamicznie dostosowując się do wymagań użytkownika i centrum danych. Został on skonstruowany, aby pomóc większej liczbie użytkowników w korzystaniu OpenHPC poprzez obniżenie poziomu wiedzy niezbędnej do wdrożenia i korzystania z tych silnych narzędzi. Korzyści otwartego źródła, niegdyś będące domeną tylko największych użytkowników HPC, stają się dostępne dla wszystkich użytkowników, bez względu na ich skalę.

Rozbudowa oferty pamięci Lenovo: podstawa skalowalnej pamięci plików o dużej gęstości zapisu

Ponadto forma Lenovo ogłosiła wprowadzenie nowego systemu macierzy dyskowych o dużej gęstości zapisu na w ramach swojej rosnącej oferty pamięci masowych – Lenovo D3284 JBOD. Nowa obudowa dysku 5U 84 zapewnia 12Gb pamięci o dużej wydajności, z dyskami SSD i HDD w systemie hot-swap. Elastyczna ultragęsta pamięć D3284 zapewnia masową skalowalność na potrzeby zapisu różnego rodzaju danych, w tym zdefiniowanej programowo masowej pamięci plików, wideomonitoringu oraz do tworzenia kopii zapasowych i archiwizacji. Wykorzystując nowe rozwiązanie JBOD, jak również dotychczasową ofertę serwerów Lenovo i sieci SAN, Lenovo wprowadza Distributed Storage Solution (DSS) – nową rodzinę rozwiązań opartych na skalowanej architekturze na potrzeby skalowania pamięci plików z myślą o środowiskach o dużej wydajności i intensywności przetwarzania danych.

 Pierwszym rozwiązaniem będzie Lenovo Distributed Storage Solution for IBM Spectrum Scale (DSS-G), wdrożenie pamięci zdefiniowanej programowo z wykorzystaniem macierzy IBM Spectrum Scale™ RAID. DSS-G będzie obsługiwać do 670 HDD w pojedynczej rozproszonej macierzy RAID, umożliwiając użytkownikom zainstalowanie na początek nawet zaledwie 22 dysków i zwiększanie skali do ponad 6 petabajtów poprzez proste dodawanie kolejnych JBOD i dysków.

Nowa architektura przyspiesza czas przywracania dostępu do danych dwudziestokrotnie w stosunku do obecnego rozwiązania i bazuje na sprawdzonym od 20 lat stosie programowym, który pozwoli uzyskać wydajność na poziomie do 40 GB na sekundę. DSS-G łączy w sobie wysoką gęstość zapisu i wydajność I/O z niezwykle wysoką dostępnością, niezawodnością i elastycznością skalowania na potrzeby zapisu plików, obsługi równoległego współdzielenia plików, streamingu materiałów  wideo, oraz przechowywania danych w chmurze prywatnej lub hybrydowej. Przewiduje się udostępnienie DSS-G w I połowie 2017 roku.

Choć nowe rozwiązania JBOD i DSS rozszerzają ofertę w zakresie ekstremalnie wysokiej gęstości zapisu i wydajności, firma Lenovo dodatkowo z duma informuje, że stała się najnowszym odsprzedawcą oprogramowania Intel® Enterprise Edition for Lustre*, zapewniając klientom szeroki wybór systemów przechowywania plików i topologii. System Lustre jest teraz dostępny w ramach obecnej oferty rozwiązań SAN średniej wielkości Lenovo S Series.

Prezentacja globalnego zasięgu i elastyczności w zakresie tworzenia rozwiązań HPC we wszystkich dziedzinach i w każdej skali

W efekcie zaangażowania Lenovo na rzecz sukcesów naszych klientów możemy dziś z przyjemnością poinformować Państwa, że kolejny raz powiększyliśmy swoją obecność na liście TOP500. Choć w rankingu TOP500 uczestniczymy dopiero po raz piąty, systemy Lenovo stanowią obecnie podstawę niemal 100 największych superkomputerów na naszej planecie – jesteśmy dostawcą numer 1 w Chinach i numer 2 na świecie według rankingu TOP500 pod względem ilościowym. Na liście TOP500 figurują klienci ze wszystkich regionów świata oraz o różnym zakresie wykonywanych zadań zarówno w świecie nauki, jak i biznesu – firma Lenovo jest szczególnie predestynowana do wspierania szczególnych potrzeb największych użytkowników HPC na świecie, oraz ma możliwości i nastawienie niezbędne do tego, być uczynić rozwiązania HPC dostępnymi dla mniejszych użytkowników.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Polacy chcą pracować elastycznie. Praca z biura? Tak, ale w zamian za  podwyżkę o minimum 20 proc.

Polscy pracownicy biurowi oczekują od pracodawców większej elastyczności względem lokaliza…