Home Na czasie Testy na ludziach

Testy na ludziach

0
0
88

Centrum GE Global Research, ogłosiło rozpoczęcie współpracy z programem Inicjatywa na rzecz Transformacyjnych Technologii Medycznych (Transformational Medical Technologies Initiative – TMTI). Projekt znany jako „Człowiek Biotyczny” polegać będzie na stworzeniu komputerowego modelu wirtualnego człowieka opartego na ludzkiej fizjologii.

Program zasymuluje reakcje w sytuacjach ekstremalnych

Oprogramowanie posłuży do określenia, w jaki sposób człowiek zareagowałby na podanie danego leku. Celem przedsięwzięcia jest znaczące przyspieszenie procesu opracowania leków w odpowiedzi na atak bronią biologiczną na polu walki, jak również w sytuacji zagrożenia biologicznego w czasie pokoju. Przewidywany czas trwania projektu to dwa lata, a jego koszt to 1,1 miliona dolarów. „Człowiek Biotyczny” powstanie dzięki zamówieniu złożonemu przez Agencję Redukcji Zagrożeń Obronnych (Defense Threat Reduction Agency – DTRA), stanowiącą część amerykańskiego Departamentu Obrony.

Model farmakokinetyczny

Naukowcy GE przystosują oprogramowanie PBPK (Physiologically Based Pharmacokinetic) do obliczeniowego modelowania wpływu bakterii, wirusów i innych czynników zakaźnych na ludzki organizm. Oprogramowanie to, oparte jest na modelu farmakokinetycznym bazującym na fizjologii wykorzystuje modele obliczeniowe do mierzenia reakcji organizmu na lek na długo przed rozpoczęciem badań klinicznych. Po dokonaniu modyfikacji, oprogramowanie symulować będzie wpływ nowych terapii opartych na lekach antybiotykowych i antywirusowych w sytuacji określonego zagrożenia.

Ponadto, nowoopracowane oprogramowanie posłuży do precyzyjnego przedstawiania zmian fizjologicznych u pacjentów znajdujących się w stanie krytycznym spowodowanym oparzeniami, urazami lub niedawno odbytym zabiegiem chirurgicznym w celu oszacowania efektywności terapii farmakologicznej w różnych warunkach jej stosowania.

„Sednem projektu „Człowiek Biotyczny” GE jest szybkość. Jego celem jest przyspieszenie procesu tworzenia leków, aby móc stawić czoła zagrożeniom natury biologicznej. Nowe oprogramowanie może również mieć ogromny wpływ na cały przemysł farmaceutyczny dzięki możliwości szybszego opracowywania nowych lekarstw przy znacznie mniejszych kosztach” – powiedział John Graf, główny inżynier odpowiedzialny za ten projekt w GE Global Research.

„Nowe, ulepszone oprogramowanie pozwoli naukowcom na testowanie i tworzenie nowych terapii farmakologicznych w wirtualnym, bezpieczniejszym środowisku przy wykorzystaniu lepszych danych ilościowych” – dodał Graf.

Koszty badań spadną

Głównymi przeszkodami stojącymi dziś na drodze szybkiego, efektywnego opracowywania nowych leków są kwestie bezpieczeństwa oraz niemożność wcześniejszego stwierdzenia skuteczności leku, przed rozpoczęciem testów na ludziach, a nawet w początkowej fazie badań klinicznych. Ograniczenia te mogą również prowadzić do znacząco wyższych kosztów badań. Dzięki decyzjom opartym na pełniejszych danych ilościowych, identyfikacji związków wiodących oraz efektywniejszych testach będzie można osiągnąć lepszą wydajność, a także ograniczyć koszty badań.

Tworzenie nowych narzędzi komputerowych służących do opracowywania leków jest również ilustracją rosnącej zbieżności diagnostyki i terapeutyki. Oprogramowanie takie jak „Człowiek Biotyczny" pozwoli na zbieranie cennych danych dotyczących nowych stanów chorobowych i wpływu, jaki mają na nie leki, przydatnych w procesie tworzenia nowych lekarstw przez firmy farmaceutyczne. Opracowywane oprogramowanie wpisuje się również w model „Zdrowia od wczesnych lat” (GE Early Health) stworzony przez GE, który polega na wcześniejszym diagnozowaniu chorób i zapewnieniu skuteczniejszych metod diagnozowania, terapii i opieki nad pacjentami.

GE Global Research to jedno z najbardziej wszechstronnych przemysłowych laboratoriów badawczych na świecie. Tworzy ono innowacyjne technologie wykorzystywane następnie we wszystkich gałęziach działalności firmy GE. Centrum Global Research od ponad 100 lat stanowi podstawę technologii GE. Opracowywane w nim innowacyjne rozwiązania obejmują dziedziny takie jak: obrazowanie medyczne, technologie generowania energii, silniki odrzutowe oraz oświetlenie.

GE – firma kierująca się hasłem Imagination at Work, prowadząca zróżnicowaną działalność na rynkach technologii, mediów i usług finansowych, utworzona, aby sprostać najważniejszym światowym potrzebom. Obsługuje klientów w ponad 100 krajach i zatrudnia ponad 300 tys. osób na całym świecie, oferując produkty i usługi tak różnorodne jak silniki lotnicze, urządzenia do produkcji energii elektrycznej, technologie uzdatniania wody, zabezpieczenia, obrazowanie medyczne, usługi finansowe dla klientów indywidualnych i przedsiębiorstw, czy materiały informacyjne.

GE rozpoczęło działalność w 1992r. w Polsce. Od tego czasu korporacja stała się jedną z najbardziej znaczących firm w kraju. Większość działów GE ma swoje przedstawicielstwa w Polsce. W latach 1992-2007 inwestycje GE w Polsce przekroczyły 400 milionów USD. W 2007 roku sprzedaż GE w Polsce osiągnęła ponad 1 mld USD. GE zatrudnia w Polsce 6500 osób. GE posiada w Polsce m. in. 3 fabryki (GE Power Controls w Kłodzku, Łodzi i Bielsku-Białej), bank GE Money Bank, Centrum Projektowe Silników Lotniczych (współpraca z Instytutem Lotnictwa w Warszawie), Centrum Projektowe GE Security w Gdańsku.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo …