Home Na czasie Tik-tak wykończy AMD?

Tik-tak wykończy AMD?

0
0
61

Intel zakończył fazę rozwojową procesu produkcyjnego nowej generacji, który zmniejsza rozmiary obwodów w układach scalonych do 32 nanometrów (miliardowych metra). Firma jest na dobrej drodze, żeby w czwartym kwartale 2009 r. osiągnąć gotowość produkcyjną umożliwiającą wytwarzanie tranzystorów, które będą bardziej energooszczędne, gęściej upakowane i wydajniejsze.

Strategia tik-tak

W przyszłym tygodniu w San Francisco odbędzie się spotkanie International Electron Devices (IEDM), podczas którego Intel przedstawi wiele szczegółów technicznych na temat procesu produkcyjnego 32nm, a także omówi kilka innych tematów. Fakt zakończenia w takim czasie fazy rozwojowej i osiągnięcie gotowości produkcyjnej oznacza, że Intel utrzymuje swój ambitny cykl produktowo-rozwojowy, określany mianem strategii tik-tak

Zakłada on wprowadzanie na zmianę, co 12 miesięcy, całkowicie nowej mikroarchitektury procesorów oraz najnowocześniejszych procesów produkcyjnych. Jest to wyzwanie nie mające sobie równych w branży. Jeżeli układy 32nm wejdą do produkcji w przyszłym roku, będzie to czwarty rok z rzędu, w którym Intel zrealizuje swój cel.

Opracowanie i prezentacja Intela na temat procesu 32nm obejmuje technologię logiki, która wykorzystuje drugą generację bramek metalowych typu high-k+ (o wysokiej stałej dielektrycznej), 193-nanometrową litografię zanurzeniową oraz ulepszone techniki rozciągania tranzystorów.  Rozwiązania te poprawiają wydajność oraz energooszczędność procesorów Intela. Proces produkcyjny Intela cechuje się najwyższą wydajnością i gęstością tranzystorów spośród wszystkich znanych technologii 32nm w branży.

"Nasza biegłość w dziedzinie produkcji oraz będące jej efektem produkty pomagają nam powiększyć przewagę pod względem wydajności oraz czasu pracy na akumulatorach w segmencie notebooków, serwerów i komputerów stacjonarnych" – powiedział Mark Bohr, dyrektor ds. architektury i integracji procesorów w firmie Intel.

"Ponadto pokazaliśmy w tym roku, że taka strategia produkcyjna i jej realizacja umożliwiają nam tworzenie zupełnie nowych linii produktowych na potrzeby mobilnych urządzeń internetowych (MID), sprzętu klasy CE, komputerów osadzonych i netbooków"

Inne opracowania Intela podczas konferencji IEDM dotyczyć będą niskonapięciowej  wersji intelowskiego procesu 45nm do produkcji układów typu SOC (System On Chip), tranzystorów bazujących na złożonych półprzewodnikach, prac technicznych dotyczących podłoża poprawiających wydajność tranzystorów 45nm, integracji chemiczno-mechanicznego wykończenia węzłów 45nm i mniejszych, a także integracji macierzy krzemowych modulatorów fotonicznych. Intel weźmie także udział w krótkiej ścieżce dotyczącej technologii CMOS 22 nm.

Produkt 45nm jest wytwarzany w procesie, w którym nie wykorzystuje się ołowiu. Zawartość ołowiu wynosi poniżej 1000 PPM, zgodnie z unijną dyrektywą RoHS (2002/95/EC, załącznik A). Niektóre unijne zwolnienia z obowiązku przestrzegania normy RoHS w zakresie ołowiu mogą mieć zastosowanie do innych podzespołów wykorzystywanych w zestawie produktowym.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Twój e-PIT bez przysługujących Ci ulg? Zadbaj o swój interes i obniż podatek. Kto prześpi – straci.

Koniec miesiąca zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – ostateczny termin na złożenie …