Home Bezpieczeństwo Uwaga spam czyli jak się chronić!

Uwaga spam czyli jak się chronić!

0
0
125

Ponieważ wszyscy wiedzą, że spamem jest niechciana, niezamawiana i niepożądana w swej istocie korespondencja otrzymywana do skrzynki poczty elektronicznej, warto zastanowić się nad etymologią określenia „spam”. Jak podaje Wolna Encyklopedia Wikipedia słowo spam pochodzi ze skeczu Monty Pythona i pierwotnie oznaczało transakcję wiązaną w restauracji gdzie spam-mielonka był dodawany obligatoryjnie do każdego dania. Skrót SPAM wzięto od  Shoulder Pork and hAM”/”SPiced hAM – mielonka, co przed powstaniem Internetu oznaczało w rozumieniu potocznym, niechciane przesyłki poczty tradycyjnej, które niezamawiane, lądowały w skrzynkach pocztowych powodując ich zaśmiecanie.

Spam wykazuje stałą tendencję rosnącą. W ciągu ostatnich 5 miesięcy liczba korespondencji określanej jako spam potroiła się. O ile wcześniejszy proces opanowywania przestrzeni Internetu przez spam można było uznać za irytujący, to obecny jest etapem agresywno-handlowym z elementami przestępczymi. Odbiorcy niechcianej poczty po trosze sami nakręcają spamową koniunkturę otwierając nie zamawiane maile. Jak się okazuje, dla nieuczciwych handlowców spam jest jednym z najtańszych sposobów dotarcia do odbiorcy. Według SpamHouse dla zyskowności kampanii spamerskiej wystarczy aby 1 na 40 tysięcy internautów zakupił produkt wskazany przez spamera.

Amerykańska Mail Abuse Prevention System definiuje spam jako informację przekazywaną drogą elektroniczną, która odpowiada następującym kryteriom:

  • Treść i kontekst informacji są niezależne od tożsamości odbiorcy; informacja jest „uniwersalna” i może dzięki temu byś skierowana do wielu adresatów;
  • Adresat nie wyraził uprzedniej zgody na otrzymywanie wiadomości; zgody wyraźnej a nie domniemanej, mierzalnej, odwoływalnej i możliwej do weryfikacji;
  • Wysyłający odnosi większe korzyści z wysyłki niż adresat z faktu otrzymania przesyłki.

Spam możemy otrzymywać na wielu platformach komunikacyjnych. Jest to poczta elektroniczna, SMS i MMS, komunikatory internetowe, czaty i fora dyskusyjne oraz same strony WWW przez znajdujące się na nich pop-up’y.

Ponieważ niebezpieczeństwo narasta w postępie prawie geometrycznym a zabezpieczenia prawne są w trakcie budowy (w tym zapowiadane rozwiązania legislacyjne na poziomie Komisji Europejskich), musimy wdrożyć kilka prostych sposobów ochrony naszych zasobów przed spamem.

Ochrona adresu

Ochrona ta polega na dbałości o to aby nasz adres e-mail nie dostał się w niepowołane ręce. Prostym i powszechnym sposobem jest unikanie umieszczania adresu w Internecie oraz – kiedy jest to niezbędne – umiejętne maskowanie adresu. Na stronie WWW maskowanie to może mieć formę ideogramu (obrazka) lub specjalnego zapisu HTML, który uwidoczni adres ale uczyni go nieczytelnym w treści strony. Z kolei na czatach i forach możemy podawać adres pocztowy w formie ciągu znaków, które łatwo pozwalają domyśleć się prawdziwego adresu ale zawsze zmylą programy wyszukujące adresy.

Filtry antyspamowe

Ochrona przez filtry antyspamowe dokonuje się  już  na poziomie serwerów pocztowych, które same sortują i kwalifikują maile jako podejrzane. Użytkownik może też samodzielnie ingerować w poziom czułości filtru sam ustawiając poziom ochrony. Jeżeli użytkowany przez nas serwer pocztowy nie posiada wspomnianych wyżej opcji wyjściem jest instalacja darmowej aplikacji antyspamowej, którą można znaleźć w Internecie (np. na stronie Dobre Programy). Programy dysponują często funkcją inteligentnego wykrywania spamu. W trakcie użytkowania program na skutek określonych reakcji użytkownika „uczy się” samodzielnie rozpoznawać zaufane i podejrzane źródła wiadomości nadając im odpowiedni status. Z czasem oprogramowanie zaczyna autonomicznie kwalifikować emaile, jedne dopuszczając inne usuwając jako spam.

Ochrona własnych kontaktów pocztowych

Otrzymując spam powinniśmy bezwzględnie unikać odpowiadania na spamowe oferty czy klikania w załączone linki bądź otwierania podejrzanych załączników. W przypadku naszej pozytywnej reakcji (na co spamer właśnie liczy) spamer uzyska 100% pewności, iż jego „oferta” dotarła i została przeczytana. Po takiej reakcji możemy być pewni dalszych niechcianych przesyłek. Przesyłając (przekazując dalej) oferty czy listy gwarantujące wygrane, stajemy się narzędziem w rękach spamera. Korespondencję tego typu możemy – bez czytania – skasować natychmiast po otrzymaniu.

Niebezpieczne załączniki

W trakcie korzystania z programów pocztowych należy zawsze pamiętać, że spam staje się również narzędziem przestępstwa polegającego na wykorzystywaniu poczty elektronicznej do rozsyłania wirusów, koni trojańskich, dialerów i innych robaków internetowych. Z tego powodu nie powinno się pod żadnym pozorem otwierać załączników do wiadomości od nadawców nieznanych lub takich, od których nie oczekujemy wiadomości. Kontrolujmy regularnie zawartość naszego komputera na okoliczność niebezpiecznych wirusów czy programów niewiadomego pochodzenia. Wielkość potencjalnej szkody wynikającej z upublicznienia naszej książki adresowej lub użycie naszej tożsamości do wysyłki nieautoryzowanej poczty zawsze przewyższy koszty związane ze skanowaniem komputera czy zakupem ochronnego oprogramowania.

Warto wiedzieć, że w przypadku podejrzenia iż nasze dane osobowe są wykorzystywane bezprawnie oraz kiedy otrzymujemy niechciane informacje handlowe, możemy zawiadomić policję lub złożyć skargę do:


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Twój e-PIT bez przysługujących Ci ulg? Zadbaj o swój interes i obniż podatek. Kto prześpi – straci.

Koniec miesiąca zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – ostateczny termin na złożenie …