Home Na czasie W poszukiwaniu recepty na białe plamy

W poszukiwaniu recepty na białe plamy

0
0
112

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji planuje zakończyć weryfikację tzw. białych plam do maja 2015 r. To punkt wyjścia do uruchomienia funduszy z PO PC na dofinansowanie budowy infrastruktury w miejscach, w których nie ma dostępu do szerokopasmowego internetu. W wielu przypadkach jedynym rozwiązaniem może okazać się internet satelitarny.

Szczegółowe konsultacje społeczne dotyczące identyfikacji białych plam Next Generation Access (NGA) z dokładnością do pojedynczego adresu na terenie Polski mają zakończyć się w połowie maja 2015 r. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji sprawdza, gdzie prywatni inwestorzy w ciągu nadchodzących 3 lat zamierzają wyłożyć środki na infrastrukturę dostępową w standardzie NGA. Informacja ta ułatwi uruchomienie środków z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa „Powszechny dostęp do szybkiego internetu”. Fundusze te mają być przeznaczone właśnie na dofinansowanie infrastruktury sieciowej na obszarach klasyfikowanych jako białe plamy. Obecnie szacuje się, że około 6-9 proc. gospodarstw domowych w Polsce (od 800 000 do 1 200 000) leży w miejscach, w których nie ma dostępu do szerokopasmowej sieci.

Jednocześnie konsultacjom został poddany projekt rozporządzenia Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w sprawie udzielania pomocy na rozwój infrastruktury szerokopasmowej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 (datowany 17 marca 2015 r.). Chodzi w nim o bezzwrotne wsparcie udzielane przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa w ramach działania 1.1. Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na budowę, rozbudowę bądź modernizację sieci.

Kluczową kwestią jest objęcie możliwością dofinansowania projektów opartych na technologii internetu satelitarnego. Do tej pory udało się pozyskać środki unijne na realizację kilku ważnych wdrożeń zrealizowanych przy współudziale wiodącego dostawcy usług satelitarnych Eutelsat Broadband, oferującego za pośrednictwem swoich partnerów handlowych usługę internetu satelitarnego Tooway. Usługa ta niejednokrotnie okazała się remedium na przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu. 

Internet satelitarny Tooway został już wykorzystany przez Urząd Gminy w Racławicach, który pozyskał środki finansowe na realizację projektu pod nazwą „Dostęp do Internetu szansą na rozwój Gminy Racławice" w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Projekt koordynowała krakowska firma RB Services, zaś instalacją anten i modemów Tooway zajęło się AVC Solutions. W Powiecie Ciechanowskim natomiast wystarano się o dofinansowanie zapewniające dostęp do internetu za pośrednictwem usługi Tooway dla 80 gospodarstw. Z kolei w ramach programu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Mieście i Gminie Gąbin” przeprowadzono wdrożenie, dzięki któremu w domach zainstalowano 42 zestawy do odbioru sygnału satelitarnego. Projekty obejmowały nie tylko usługę podłączenia do sieci, ale także szkolenia i zakup sprzętu komputerowego.

Tymczasem niektóre zapisy w projekcie Rozporządzenia, które ma regulować dofinansowanie projektów tzw. ostatniej mili, mogą budzić wątpliwości. Zdaniem przedstawicieli Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej (która zrzesza producentów i usługodawców z sektora telewizji satelitarnej i naziemnej, telekomunikacji i internetu) priorytetem powinno być finansowanie inwestycji nie tylko tam, gdzie nie ma sieci Next Generation Access, ale głównie tam, gdzie brak podstawowej infrastruktury zapewniającej łączność z internetem, czyli na terenach najbardziej narażonych na wykluczenie cyfrowe.

Izba zwraca uwagę m. in. na kilka zapisów w Rozporządzeniu, które w opinii jej ekspertów, mogą ograniczać rozwój internetu szerokopasmowego w Polsce. Dyskusyjny jest np. punkt, który mówi o minimalnej, zapewnionej w sposób niezawodny, prędkości transferu danych do użytkownika końcowego na poziomie 30 Mb/s. Autorzy rozporządzenia chcą, by był to warunek dofinansowania.  Tymczasem PIRC wskazuje, że Komisja Europejska nie narzuca takich ograniczeń, co wynika z rozporządzenia Komisji UE nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r.

Internet satelitarny umożliwia mieszkańcom każdego zakątka Polski dostęp do internetu – tłumaczy Daniel Zadrożny, dyrektor regionalny Eutelsat Broadband, oferującego usługę Tooway. – Jest jednym z narzędzi niwelujących bariery w równych szansach rozwoju cyfrowego społeczeństwa. Jako taki powinien być na równi z innymi technologiami objęty możliwością uzyskania dofinansowania.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo …