Home Praca zdalna Wydajność rośnie dzięki kompetencji

Wydajność rośnie dzięki kompetencji

0
0
99

Firma SkillSoft, reprezentowana w Polsce przez WiedzaNet SA, opracowała pięciostopniowy model określenia etapu rozwoju organizacji w obszarze podnoszenia kompetencji pracowników przedsiębiorstw i instytucji (Learning Growth Model). Otrzymane i analizowane informacje pozwalają zainicjować odpowiednie działania, które pomogą zwiększyć wydajność i konkurencyjność firmy. Obecnie  WiedzaNet SA prowadzi Europejskie Badanie Rozwoju Form Nauczania i Rozwoju Kompetencji Pracowniczych bazujące na modelu SkillSoft.

 

CMM

Model rozwoju organizacji opracowany przez SkillSoft pozwala w łatwy i przejrzysty sposób określić etap rozwoju organizacji w kontekście świadomości i podejmowanych działań w zakresie podnoszenia kompetencji pracowniczych. Learning Growth Model wzorowany jest na  założeniach modelu CMM (Capability Maturity Model – Model Potencjału Procesu Twórczego) stworzonego przez grupę Carnegie Mellon’s.

 

5 etapów inwestycji w wiedzę

  • zainicjowanie procesu nauki,
  • zarządzanie procesem nauki,
  • zaangażowanie w proces nauki kadry strategicznej,
  • zintegrowanie procesu nauczania z celem biznesowym,
  • optymizacja procesów nauki i efektów, liczenie ROI.

Każdy z tych etapów stawia przed organizacją inne cele i zadania. Precyzyjne określenie stadium rozwoju pozwala – przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi – prowadzić instytucję przez kolejne fazy modelu.

„Badanie pozwala w przejrzysty i precyzyjny sposób określić etap rozwoju organizacji w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim. Na tej podstawie każda firma będzie w stanie określić strategiczne kierunki rozwoju organizacji pod kątem rozwoju kompetencji personelu oraz wykorzystania narzędzi szkoleniowych” – przekonuje Marta Machalska, Doradca Zarządu WiedzaNet, zaangażowana 
w realizację badania.

 

Przewagi kompetencyjne

Działając w imieniu firmy SkillSoft, WiedzaNet prowadzi Europejskie Badanie Rozwoju Form Nauczania i Rozwoju Kompetencji Pracowniczych wśród największych polskich przedsiębiorstw. Jego celem jest określenie poziomu świadomości organizacji w zakresie wykorzystania nowoczesnych form i technologii edukacyjnych, jako strategicznego narzędzia, służącego podnoszeniu kapitału intelektualnego firmy i budowaniu przewagi konkurencyjnej.

 

Baza firm top 500…

Zadaniem zostali objęci HR Menedżerowie firm z sektora TOP 500. Badanie jest prowadzone w formie wywiadu – koncentrującego się na kluczowych obszarach zarządzania rozwojem kompetencji pracowników. Poruszane są tematy dotyczące organizacji i jej procesów edukacyjnych oraz roli departamentu HR. Na podstawie rozmowy zostanie określony etap rozwoju nauczania, na jakim znajduje się konkretna firma oraz wskazane zostaną optymalne działania, które należy podjąć w przyszłości (przy obecnej sytuacji rynkowej).

 

…da diagnozę rynku technologii edukacyjnych

Na podstawie uzyskanych informacji zostanie sporządzony raport, który będzie diagnozą poziomu rozwoju form i technologii edukacyjnych na rynku polskim. Publikację raportu zaplanowano na drugą połowę września. Już na tym etapie można jednak określić najczęściej występujące trendy. Głównym błędem popełnianym przez firmy jest brak pomiaru efektywności prowadzonych szkoleń – nie wiadomo jaki jest ROI.

Wielkim plusem jest fakt, że trudna dla większości firm sytuacja  makroekonomiczna, wyzwoliła kreatywność w działaniach na rzecz rozwoju pracowników. Okazuje się,  że skuteczniejsze (i tańsze) od szkolenia „w klasie” są inne formy oddziaływania dydaktycznego np. mentoring, on-the Job training, powoływanie grup eksperckich, które dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, a także  e-learning.

 

Fundusze UE na e-learning


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Citizen developers zmieniają proces tworzenia oprogramowania

Citizen developers to osoby, które nie mają wykształcenia programistycznego, lecz dzięki w…