Home Praca zdalna Badanie BYOD: wszyscy chcą tego samego

Badanie BYOD: wszyscy chcą tego samego

0
0
81

Czy dlatego, że ¾ pracowników chce stosować te same technologie w pracy co prywatnie, firmy powinny się na to zgadzać? Czy jest to czynnik, dzięki któremu BYOD jako inicjatywa lub praktyka może zwiększyć wydajność i produktywność zatrudnionych oraz obniżyć koszty?

Badanie Intel Security

Między 19 listopada a 2 grudnia 2014 Intel Security przeprowadził światową ankietę wśród konsumentów: wypowiedziało się 2500 respondentów w wieku od 18 do 65 roku. Wyniki pokazały, że ogromna większość użytkowników do pracy wykorzystuje urządzenia prywatne i na odwrót, czyli do celów osobistych używa służbowych komputerów i urządzeń mobilnych. Dotyczy to szczególnie działań w sieci (poczta elektroniczna, media społecznościowe, zakupy przez Internet itp.).

Może więc koszty i korzyści, co jest bardzo rzadkim zjawiskiem w badaniach, bilansują się? Pracownik co prawda kupuje tablet i używa go w firmie przysparzając nieopodatkowanej korzyści przedsiębiorstwu ale używa też sprzętu firmowego do celów prywatnych.   

  • 78% respondentów korzysta z urządzeń prywatnych do celów związanych z pracą 
  • 79% badanych używa sprzętu firmowego do celów prywatnych związanych z różnymi czynnościami w Internecie
  • 40% pracowników wykonuje zadania służbowe z domu lub w innych miejscach
  • 65% ankietowanych uznaje, że dział IT jest odpowiedzialny za ochronę danych osobowych na urządzeniu firmowym
  • 77% respondentów jest przekonanych, że pracodawca podejmuje stosowne działania w celu ochrony wszystkich ważnych danych
  • 61% aktywności w miejscu pracy ma charakter osobisty, poufny lub prywatny

W tym kontekście warto analizować strategię wdrożenia BYOD: oprócz zwiększenia elastyczności i produktywności działań pracowników (poprzez dostęp do sieci i danych firmowych w każdym momencie i w każdym miejscu z poziomu wybranych przez siebie urządzeń), BYOD może przynieść wymierne korzyści finansowe. W jaki sposób? Pracodawca oszczędza, bowiem nie musi przydzielać pracownikom urządzeń firmowych, gdy firma wdraża i przestrzega prawidłowo wdrożonego modelu BYOD.

Jeszcze jednym pozytywnym skutkiem stosowania w firmach BYOD jest stymulacja rozwoju nowych aplikacji biznesowych, szczególnie tych przeznaczonych na urządzenia mobilne, takich jak m.in. harmonogramy pracy, procedury rejestracji przybycia i opuszczenia miejsca pracy, obsługiwane przez pracowników aplikacje HR i wiele innych.

Dane firmowe – urządzenia prywatne

Wg Intel Security – kluczowe dla bezpieczeństwa danych firmy w kontekście BYOD jest wdrożenie polityki dotyczącej urządzeń mobilnych, określającej parametry związane z wykorzystaniem prywatnych urządzeń mobilnych w miejscu pracy.

BYOD jako polityka firmy powinna:

  • Dopuszczalne sposoby korzystania z urządzeń w domu i w pracy
  • Kto może pracować w trybie BYOD
  • Jakie urządzenia są dopuszczalne
  • Do jakich witryn i usług w chmurze pracownicy mogą uzyskiwać dostęp dla celów biznesowych
  • Białe listy i czarne listy aplikacji dla pracowników
  • Konsekwencje nieprzestrzegania polityki

Dokonując rachunku kosztów i korzyści BYOD warto po stronie kosztów dodać,  w szczególności w odniesieniu do urządzeń mobilnych – zwiększenie ryzyka utraty i kradzieży danych. Konieczne jest zapewnienie odpowiedniej ochrony użytkownikom końcowym, regularnego monitorowania i regulowania transferu oraz wykorzystania danych firmowych przez użytkownika za pomocą urządzeń w modelu BYOD. Kluczowa jest gwarancja zabezpieczenia danych jeśli  urządzenie zostanie zgubione lub skradzione.

Intel Security

Obecnie McAfee jest częścią Intel Security. Dzięki strategii Security Connected, innowacyjnemu podejściu do sprzętowego wsparcia rozwiązań oraz wyjątkowej sieci wykrywania zagrożeń Global Threat Intelligence Intel Security mocno koncentruje się na rozwoju zapobiegawczych i sprawdzonych rozwiązań w zakresie zabezpieczeń i usług chroniących systemy, sieci oraz urządzenia mobilne, mających zastosowanie biznesowe i prywatne na całym świecie. Intel Security łączy w sobie doświadczenie i wiedzę firmy McAfee z innowacyjną i potwierdzoną wydajnością firmy Intel, aby bezpieczeństwo stało się kluczowym elementem każdego rozwiązania informatycznego na dowolnej platformie sprzętowej. 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

AI ludzi „nie zwolni”, bo ich brakuje. Za to ułatwi nam pracę

Jeśli myślicie, że sztuczna inteligencja zlikwiduje część zawodów i wpłynie negatywnie na …