Home Biznes Czy firmom opłaca się korzystanie z usług szarej strefy?

Czy firmom opłaca się korzystanie z usług szarej strefy?

0
0
319

Sprawne zarządzanie budżetem firmowym, to przede wszystkim odpowiednio prowadzona ewidencja finansowa, w tym kontrola wydatków i odpowiednie ich fakturowanie. Wydawałoby się, że w przypadku służbowych przejazdów pracowników, nic nie jest w stanie usprawnić systemu rozliczania, zwłaszcza, jeśli chcąc oszczędzić, firmy korzystają z usług nielegalnych przewoźników. Dlaczego korzystanie z usług szarej strefy jest zgubne dla firm?

Wartość szarej strefy w Polsce, w 2015 roku szacunkowo wyniosła 372 miliardy złotych, stanowiąc nieco ponad 19% PKB[1]. Duży w tym udział posiada funkcjonowanie na rynku tzw. nielegalnych przewoźników, których kierowcy nie posiadają działalności gospodarczej, a co za tym idzie – nie odprowadzają podatków i nie posiadają uprawnień do wystawienia paragonów i faktur, potrzebnych do rozliczenia przejazdów w firmie.  

Transakcje bezgotówkowe lekarstwem na szarą strefę?

Transakcje w szarej strefie realizowane są głównie w formie gotówkowej. Oznacza to, że elektroniczne rozliczanie transakcji ma istotny wpływ na jej ograniczenie. Dlatego w krajach rozwiniętych gospodarczo, w których większość transakcji odbywa się bezgotówkowo, zjawisko szarej strefy jest dużo mniejsze. Oferta przejazdów bezgotówkowych taksówkami staje się coraz bardziej popularna wśród firm.

– Do płatności bezgotówkowych przekonuje się coraz więcej pracodawców, czego potwierdzeniem jest fakt, że konto firmowe mytaxi posiada już 500 firm. Kursy firmowe stanowią w mytaxi 40% wszystkich przejazdów – komentuje Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający mytaxi w Polsce. – Oprócz tego, że jest to wygodna forma zarządzania finansami firmy, wspiera również uczciwie pracujących taksówkarzy, którzy spełnili wszelkie wymagane warunki, by wykonywać swój zawód legalnie.

Istnieją jednak na rynku nielegalni przewoźnicy, którzy również oferują przejazdy bezgotówkowe. Jak zatem rozpoznać legalnego przewoźnika? Przede wszystkim należy sprawdzić, czy przewoźnik ma znak „taxi” na dachu, oznaczenia miejscowe na drzwiach (np. w Warszawie jest to Syrenka) i cennik na oknie, a kierowca ma przy sobie identyfikator ze zdjęciem, wydawany przez miasto.

Konto firmowe mytaxi – zbiorcza faktura i przejrzyste koszty

Korzystanie z konta firmowego mytaxi ma jeszcze kilka innych zalet, również w porównaniu ze standardowymi korporacjami.

– Założenie konta firmowego w mytaxi ułatwia zarządzanie listą uprawnionych pracowników oraz kontrolę kosztów przejazdów w czasie rzeczywistym – wyjaśnia Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający mytaxi w Polsce – Konto firmowe mytaxi znacznie zmniejsza koszty związane z samym rozliczaniem przejazdów dzięki możliwości wygenerowania jednej zbiorczej faktury dla wszystkich przejazdów.

Dla pracowników główną zaletą takiego rozwiązania jest pozbycie się konieczności kłopotliwego zbierania paragonów lub voucherów, oraz problemów z przyporządkowaniem kosztu po upływie czasu. Płatność przez aplikację pozwala na łatwe i szybkie rozliczanie przejazdów z pracodawcą, bez potrzeby oddawania reszty z przyznanej pracownikowi gotówki na podróż.

Korzystanie z konta firmowego mytaxi, pozwala na łatwe i przejrzyste rozliczanie przejazdów służbowych, które w firmie są na porządku dziennym. A dla tych, którzy mimo wszystko mają nawyk zbierania paragonów, kolejnym argumentem przejawiającym za rezygnacją z usług szarej strefy na rzecz przejazdów z licencjonowanymi taksówkarzami, może być możliwość wzięcia udziału w Narodowej Loterii Paragonowej, organizowanej przez Ministerstwo Finansów. Jej celem jest nagradzanie konsumentów przywiązujących wagę do odbierania dowodów sprzedaży, których to nie gwarantuje korzystanie z usług szarej strefy.



[1] Raport „Szara strefa w polskiej gospodarce w 2015 roku” zrealizowany przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo …