Home Praca zdalna Czy Polacy zmagają się z FORTO?

Czy Polacy zmagają się z FORTO?

0
0
1,031

Czy praca hybrydowa może być w tym przypadku „lekiem na całe zło”?

Proces powrotu do pracy stacjonarnej już się rozpoczął, jednak nie wszyscy pracownicy są na to przygotowani. Po ponad roku wykonywania służbowych obowiązków z innego miejsca niż biuro wielu zatrudnionych nie czuje się komfortowo na myśl o powrocie do starego modelu pracy. W związku z powyższym jesteśmy świadkami zjawiska definiowanego jako FORTO (fear of returning to the office), czyli lękiem przed powrotem do biura. Pracownicy przyzwyczaili się do komfortowej pracy z wybranego przez siebie miejsca, tak więc, czy praca hybrydowa może być remedium?

Z badania „Poly Evolution of the Workplace” wynika, że prawie 1/3 (29%) respondentów z Polski wskazuje, że myśląc o powrocie do biura w przyszłości, planuje pracować 2 dni w domu i 3 w biurze. Odwrotną tendencję (2 dni w siedzibie firmy do 3 w domowym zaciszu) wskazuje 1/4 (25%) ankietowanych. Blisko 12% deklaruje, że chciałoby wykonywać służbowe obowiązki w modelu 4 dni poza siedzibą firmy, natomiast zaledwie 3% badanych przewiduje bywać w biurze raz na dwa tygodnie, a tylko 1% – raz w miesiącu. Z naszego raportu wynika również, że 9% polskich pracowników będzie musiało wrócić na stałe do dobrze znanej „pracy stacjonarnej”, ponieważ pracodawca nie dał im możliwości wyboru.

Mimo że praca zdalna jest już z nami od ponad roku, są jeszcze aspekty pracy zdalnej, nad którymi należałoby popracować. Obrazują to wyniki badania „Poly Evolution of the Workplace” – polscy pracownicy biurowi, zapytani o czynniki, które zachęcają ich do powrotu do biura, wskazują lepsze wyposażenie i rozwiązania technologiczne (37%) oraz możliwość korzystania z biurowych przestrzeni do współpracy (24%). Wynika to bardzo często z nieodpowiedniego wyposażenia pracowników, które nie pozwala na komfortową i wydajną pracę zdalną. Warto jednak zauważyć, że nie wszystkie rozwiązania technologiczne, które są wykorzystywane podczas pracy w siedzibie firmy, sprawdzą się podczas wykonywania służbowych obowiązków z domu. Szukając rozwiązań do pracy zdalnej i hybrydowej, ważny jest kompaktowy rozmiar urządzeń, tak aby znalazły one swoje miejsce w prywatnym M4 pracowników.

Bardzo dynamiczny wzrost popularności pracy hybrydowej i zdalnej oznacza również znaczną oszczędność czasu i zdecydowanie większe możliwości w wyborze aktywności poza swoim życiem zawodowym. W rezultacie pracownicy decydują się na bardziej elastyczne godziny pracy, aby pogodzić pracę ze szkołą, zajęciami zdrowotnymi i fitness oraz spotkaniami z przyjaciółmi i rodziną. Znaczna większość respondentów z Polski zgadza się z opinią, że tradycyjny system pracy od 9 do 17 jest już „martwy” i został zastąpiony pracą w dowolnym czasie – prawie 30% (28,9%) zdecydowanie zgadza się z tym założeniem, a prawie połowa (49,9%) deklaruje, że się z nim zgadza. Jedynie 6% respondentów wskazuje, że jest w opozycji do tego twierdzenia.

Dodatkowo wzrost popularności pracy zdalnej sprawił, że zatrudnieni czują się bardziej zobowiązani do pracy poza przyjętymi z pracodawcą godzinami, a brak konieczności dojazdu do siedziby firmy i przebywanie tylko w mieszkaniu przyczyniają się do mentalności „zawsze dostępnych”. Aż 44% respondentów zgadza się z twierdzeniem, że rozwój modelu zdalnego oznacza dla nich konieczność pozostania w okolicy komputera nawet po zakończeniu pracy, co stanowczo utrudnia relaks i „odcięcie” się od obowiązków służbowych.

Wdrożenie nowego modelu pracy, bardzo często nie było wynikiem starannie opracowanej strategii, a raczej koniecznością, która umożliwiła współpracę przy zachowaniu odpowiednich warunków sanitarnych. To doświadczenie było również technologiczną próbą generalną – należy przyznać, że ciągłość pracy została zachowana, jednak nad wieloma aspektami należy jeszcze popracować. Firmy muszą zrozumieć osobowości pracowników, ich style pracy oraz dostosować się do preferencji sprzętowych – to wsłuchanie się w głos zatrudnionych może podnieść poziom wydajności i komfortu pracy członków zespołów.

Autor: Jakub Abramczyk, Sales Director Eastern Europe w Poly

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Sonos zmieni sposób, w jaki słuchamy muzyki

Kiedy dwie dekady temu Sonos wprowadził na rynek swoje pierwsze systemy audio multiroom, n…