Home Biznes Jak rozwiązać problem zatorów płatniczych? Fintech może pomóc!

Jak rozwiązać problem zatorów płatniczych? Fintech może pomóc!

0
0
161

Większość firm w Polsce boryka się z problemem przeterminowanych płatności i zatorów płatniczych, które mogą zagrozić ich stabilności finansowej i uniemożliwić terminowe realizowanie zobowiązań. Według badania Skaner MŚP dla BIG InfoMonitor, w pierwszym kwartale 2023 r. najwięcej zaległości miały przedsiębiorstwa handlowe i transportowe, a przyczyną były m.in. inflacja, wysokie ceny paliwa i energii oraz wyższy koszt obsługi kredytów. Około 47% firm musiało czekać na płatności, których termin upłynął nawet dwa miesiące wcześniej.

Jednym ze sposobów na rozwiązanie tego problemu są rozwiązania informatyczne dostarczane przez firmy z sektora fintech, takie jak technologia OCS (Online Collection Services). Dzięki OCS można dodawać linki lub kody QR do płatności na fakturach, co pozwala na przyspieszenie przelewu i uniknięcie ręcznego wprowadzania danych dotyczących płatności. OCS może być wykorzystywane przez duże organizacje, generujące tysiące faktur rocznie, jak również przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Rozwiązanie to może być wykorzystywane do płatności jednorazowych, opłacania rachunków cyklicznych oraz nawet mandatów.

Czym jest OCS?

OCS (Online Collection Services) to technologia umożliwiająca dodawanie na fakturach linków lub kodów QR do płatności, co pozwala na szybsze i bardziej efektywne rozliczanie transakcji pomiędzy przedsiębiorcami. Dzięki temu rozwiązaniu firmy mogą uniknąć problemów z płatnościami i zatorów płatniczych, które są powszechne w polskiej gospodarce.

Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne dla dużych organizacji, które generują tysiące faktur każdego roku, ale również dla małych i średnich firm, które mogą wykorzystać tę technologię do płatności jednorazowych, opłacania cyklicznych rachunków czy abonamentów. OCS pozwala również na obsługę płatności odroczonych w czasie, co jest ważne dla przedsiębiorców, którzy udzielają swoim klientom kredytów na zakupione produkty lub usługi.

Warto zaznaczyć, że OCS działa nie tylko jako samodzielne rozwiązanie, ale może też być zintegrowane z wieloma komercyjnymi programami płatniczymi i księgowymi. Środki przelane przy pomocy linku lub kodu wpływają bezpośrednio na rachunek wystawcy dokumentu księgowego, co pozwala na bardziej efektywne zarządzanie finansami w firmie.

– Uzyskanie od klientów i kontrahentów terminowych wpłat za dostarczone towary lub wykonane usługi ma kluczowe znaczenie dla płynności finansowej firmy. Jeśli środki nie wpłyną na konto, przedsiębiorca może nie być w stanie zapłacić swoim pracownikom, ani uregulować zobowiązań wobec skarbówki czy ZUS – komentuje Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group, odpowiedzialny za rozwój w Polsce platformy Banqup. – Oczywiście, za kłopotami wielu firm stoją przyczyny makroekonomiczne lub chociażby pogorszenie koniunktury w niektórych sektorach gospodarki, ale przynajmniej część problemów z płatnościami można rozwiązać przy pomocy środków technicznych. Im łatwiej dokonać przelewu, tym większa szansa, że zostanie on zrealizowany w terminie – dodaje Pulkiewicz.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Sonos zmieni sposób, w jaki słuchamy muzyki

Kiedy dwie dekady temu Sonos wprowadził na rynek swoje pierwsze systemy audio multiroom, n…