Home Na czasie Superkomputer Tianhe-1A z Intelem

Superkomputer Tianhe-1A z Intelem

0
0
156

Uzyskanie tej przełomowej wydajności było możliwe dzięki ścisłej współpracy Intela oraz firmy Inspur, chińskiego producenta komputerów, z Narodowym Centrum Superkomputerowym i jego partnerami technologicznymi. 36. wydanie listy TOP500, ogłoszone podczas konferencji SC10 w Nowym Orleanie (13-19 listopada), pokazuje, że niemal 80 procent najszybszych systemów na świecie zawiera procesory Intela. Maszyny te są coraz częściej używane w geofizyce, obliczeniach finansowych oraz badaniach naukowych skupiających się na codziennych problemach, takich jak zwiększanie bezpieczeństwa futbolistów i ulepszanie obrazowania medycznego.

Nr 1: Chiny

Według listy układy Intela napędzają obecnie trzy z pięciu najszybszych systemów — w tym numer jeden na liście. Procesory Intel Xeon 5600 są kluczowym elementem systemu numer trzy (Shenzhen) i nowo wpisanego na listę systemu numer cztery w Tokijskim Instytucie Technologii. Nową serię procesorów Intel Xeon 7500 zastosowano w systemie Bull Supernode we Francuskiej Komisji Energii Atomowej (CEA), który zadebiutował na szóstym miejscu. W ciągu dziesięciu lat pozycja Intela na liście TOP500 rosła w niewiarygodnym tempie, od zaledwie sześciu systemów w listopadzie 2000 roku do 398, czyli niemal 80 procent dzisiaj. Aktualizowana co pół roku lista 500 najszybszych superkomputerów jest dziełem Hansa Meuera z Uniwersytetu Mannheim, Ericha Strohmaiera i Horsta Simona z Narodowego Ośrodka Obliczeniowego ds. Badań nad Energią Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych oraz Jacka Dongarry z Uniwersytetu Tennessee.

  • Oprócz superkomputera z Tianjin, 17 296 układów Intela napędza szósty system na liście. System firmy Bull pracujący w CEA jest wyposażony w największy system pamięci współdzielonej zbudowany wokół procesorów z serii Xeon 7500 i osiąga wydajność przekraczającą jeden petaflop.
  • Inny godny uwagi superkomputer znajduje się w Tokijskim Instytucie Technologii. System zbudowany przez NEC i HP zawiera procesory z serii Xeon 5600 i zajmuje czwarte miejsce z wydajnością 2,4 petaflopa.

 

Demonstracje architektury Intel Many Integrated Core (MIC)

Podczas konferencji SC10 Intel zademonstrował praktyczne możliwości zapowiedzianej niedawno architektury Intel Many Integrate Core (MIC) — „Mike”. Obejmowały one wykorzystanie architektury Intel MIC jako koprocesora w modelowaniu finansowym metodą Monte Carlo, które było dwukrotnie wydajniejsze niż w przypadku stosowania technologii poprzedniej generacji. Aplikację Monte Carlo dla Intel MIC wygenerowano ze standardowego kodu C++ przy użyciu narzędzi do tworzenia oprogramowania Intel Parallel Studio XE 2011 z obsługą Intel MIC, co pokazuje, jak oprogramowanie przeznaczone na standardowe procesory Intela będzie można skalować do pracy na przyszłych produktach Intel MIC.

Intel zaprezentował też przełomowe przetwarzanie skompresowanych obrazów medycznych opracowane wspólnie z Mayo Clinic z wykorzystaniem „Knights Ferry”, pierwszych zestawów projektowo-deweloperskich wykorzystujących architekturę Intel MIC. W demonstracji wykorzystano skompresowane sygnały do szybkiego tworzenia obrazów wysokiej jakości, co skraca czas badania pacjenta za pomocą rezonansu magnetycznego. 


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo …