Home Analizy Wg Ministerstwa Finansów firmy stosują autocenzurę

Wg Ministerstwa Finansów firmy stosują autocenzurę

0
0
182

Są także firmy, które niezależnie od działań „skarbówki” decydują się na wdrożenie specjalnych systemów, które na bieżąco monitorują legalność oprogramowania na firmowych pecetach i serwerach. Zdaniem resortu finansów taka autocenzura jest godna pochwały i prowadzi do osiągnięcia zamierzonego celu, a więc ogranicza kradzież oprogramowania.

Kontrole legalności traktujemy, jako dodatkowy element naszych głównych zadań. Póki co nie skierowaliśmy w tej sprawie żadnego zawiadomienia do prokuratury. Stwierdziliśmy jednak, że niektóre firmy dokonują, tuż przed wizytą urzędników skarbowych, reinstalacji systemów operacyjnych. Należy domniemywać, że w ten sposób na miejsce pirackich kopii instalowane są legalne aplikacje. A zatem zamierzony cel, czyli ograniczenie kradzieży software’u, zostaje w ten sposób osiągnięty. Na wiosnę 2012 roku przedstawimy szczegółowy raport o wynikach kontroli oprogramowania” – mówi Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowa Administracji Podatkowej w Ministerstwie Finansów.

Apator robi porządek ze swoimi komputerami

O efekty ewentualnej kontroli nie musi już martwić się giełdowy Apator SA. Zarząd spółki zadbał właśnie o porządek na 500 firmowych komputerach. Na każdym pececie zainstalowany został tzw. agent programu LOG System 2.0, który raportuje do wskazanego komputera (może nim być pecet dyrektora lub kierownika IT) informację o każdej aplikacji czy pliku, który został ściągnięty z sieci na dysk twardy lub pamięć masową. Raport zawiera informację o rodzaju pliku, jego nazwie, godzinie i dacie, a także o tym, kto był wówczas zalogowany w systemie. Tego typu aplikacje działają w tle, a ich instalacja na pojedynczym komputerze trwa zaledwie kilka minut. Jednocześnie instalacja LOG System pozwoliła zarządowi Apator SA na sprawdzenie, czy wszystkie używane przez firmę programy są legalne i usunięcie tych aplikacji, które budziły wątpliwości prawne.  

Przeprowadzone wdrożenie pozwoliło nam ustalić czy posiadamy licencje na wszystkie używane programy. To szczególnie ważne z punktu widzenia zarządu, który chce zachować pełną zgodność z obowiązującymi przepisami i szacunek dla twórców oprogramowania. Dzięki wdrożeniu LOG System nie musimy też ręcznie katalogować sprzętu IT i oprogramowania, co przy tak rozległej infrastrukturze jest bardzo kłopotliwe. System zawiera dane o każdym programie, licencji i podzespole w każdym z pół tysiąca komputerów objętych wdrożeniem. Szybki dostęp do danych oznacza lepszą efektywność działania, co przekłada się na niższe koszty pracy. Oczywiście bardzo istotną funkcją nowego systemu jest skuteczny nadzór nad użytkownikami komputerów pod kątem legalności oprogramowania oraz gromadzonych plików muzycznych i filmowych” – mówi Zbigniew Szkudlarek, Kierownik IT w Apator SA. 

Szkody komputerowe w Polsce rosną

O słuszności takiego podejścia świadczą najnowsze dane organizacji Business Software Alliance. Wynika z nich, że w 2010 roku liczba zgłoszeń piractwa komputerowego w Polsce wzrosła o ponad 40%. Tymczasem za nielegalne oprogramowanie w firmie odpowiada kadra zarządzająca, nawet jeśli piracki program został na komputer ściągnięty przez pracownika. Dlatego BSA zaleca przedsiębiorcom stosowanie specjalnych systemów do zarządzania licencjami oraz infrastrukturą IT. Zarząd Apator SA – ważnej spółki giełdowej – postanowił w pełni kontrolować to, co dzieje się na firmowych pecetach. Jednocześnie miał na celu ułatwienie pracy administratorowi oraz obniżenie kosztów działania. Zapadła decyzja o wdrożeniu specjalnej aplikacji do zarządzania infrastrukturą IT i legalnością oprogramowania. 

  • Należy domyślać się, że za przykładem Apatora pójdą inne polskie firmy. W tym roku Ministerstwo Finansów zleciło urzędnikom skarbówki sprawdzanie legalności oprogramowania na komputerach firm, w których prowadzone są kontrolę podatkowe. W lipcu br. zakończył się ponadto kolejny etap telewizyjnej kampanii antypirackiej przeprowadzonej przez Business Software Alliance. W rezultacie w I połowie 2011 roku liczba zgłoszeń o nielegalnym oprogramowaniu w przedsiębiorstwach wzrosła dwukrotnie w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.

LOG Systems

Korzenie firmy sięgają 2001 roku, kiedy to usługa Software Asset Management pojawiła się na polskim rynku. W 2006 r. rozpoczęła się współpraca firm BKK INWEST oraz Komputronik S.A., której owocem była rozwijająca się do dziś aplikacja LOG System. Premiera systemu odbyła się dwa lata później, wtedy też pojawiły się pierwsze wdrożenia zakończone referencjami od Klientów. Począwszy od 2009 r. istnieje na rynku zarejestrowana w Poznaniu spółka LOG Systems produkująca i wspierająca to rozwiązanie.

 


 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo …