Home Biznes Wirtualny wydawca zarejestrowany realnie

Wirtualny wydawca zarejestrowany realnie

0
0
154

e-prasa

Zgodnie z prawem prasowym, serwis internetowy może być uznany za prasę. Dyskusja na temat tego, czy w związku z tym należy rejestrować strony internetowe tak, jak rejestrowane są gazety, toczy się między prawnikami. Jednak dyskusja akademicka toczy się swoim torem, natomiast wydawcy i administratorzy często aktualizowanych stron internetowych z czasem powinni docenić możliwość działania jako wydawcy czasopism. Konieczność występowania przed sądem to ostateczność, ale wystarczy wspomnieć, że organizatorzy niektórych prestiżowych wydarzeń domagają się podania numeru ISSN tytułu przy akredytacji do obsługi wydarzenia. Jeżeli zatem regularnie aktualizujemy naszą stronę i aktualizacja ta wykracza poza dodanie nowej pozycji do oferty firmy – warto pomyśleć o rejestracji. Tym bardziej, że sama procedura nie jest ani bardzo skomplikowana, ani kosztowna.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Może nie tyle najtrudniejszy, co trochę skomplikowany. Wniosek o rejestrację czasopisma składa się w Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego miasta, w którym znajduje się siedziba wydawcy.

Nie istnieje wzór wniosku rejestracyjnego, ale powinny się na nim znaleźć:

tytuł czasopisma (w przypadku czasopisma internetowego możemy jednocześnie zarejestrować domenę zgłaszając ją we wniosku)

adres siedziby redakcji i wydawnictwa (mogą być te sama i tożsame z siedzibą firmy- właściciela serwisu)

dane redaktora naczelnego/wydawcy oraz redaktora odpowiedzialnego/administratora serwisu (imię, nazwisko, adres, imiona rodziców i datę urodzenia) . Redaktor odpowiedzialny odpowiada prawnie za treści zamieszczane na stronie.

Koszt opłaty sądowej wynosi ok. 50 zł. Na decyzję czeka się mniej więcej 2 tygodnie. Po 30 dniach od złożenia wniosku można wydać czasopismo jeśli sąd nie rozpatrzył wniosku.

ISSN

Albo tylko jeden. Czyli wspomniany już ISSN. O nadanie numeru należy wystąpić do Biblioteki Narodowej. ISSN jest oznaczeniem międzynarodowym nadawanym zasobom ciągłym (czasopismom, gazetom, seriom numerowanym, rocznikom itp.), ukazującym się na różnych nośnikach. Służy do jednoznacznej identyfikacji danego tytułu, wprowadzając go do światowego systemu informacji. Przynależność do systemu ISSN jest dobrowolna.

O numer ISSN mogą się ubiegać czasopisma nowopowstające, ale posiadające już zatwierdzony do druku ostateczny layout okładki oraz strony redakcyjnej, a czasopisma internetowe – zrzut lub wydruk strony WWW pierwszego numeru oraz strony z danymi redakcji i wydawnictwa z numeru bieżącego, jeżeli występujemy o numer dla serwisu już istniejącego.

Nie nadaje się numeru ISSN czasopismom on-line przed ich pojawieniem się w Internecie.Nadanie ISSN jest bezpłatne.

Krok w stronę papieru

Jeżeli czasopismo ma przybrać formę materialną, a nie tylko elektroniczną, konieczny jest jeszcze kod kreskowy. Kod kreskowy otrzymujemy na podstawie ISSN. Firmy działające w Polsce otrzymują numery do znakowania produktów kodami za pośrednictwem Instytutu Logistyki i Magazynowania — GS1 Polska w Poznaniu. Instytut oferuje możliwość rejestracji w Bazie Wydawnictw GS1 Polska. Do wniosku rejestracyjnego należy dołączyć aktualny wypis z rejestru, w którym podmiot jest zarejestrowany, zaświadczenie o nadaniu numeru statystycznego regon oraz potwierdzenie dokonania opłaty rejestracyjnej.
Cena za uczestnictwo w Systemie GS1 składa się z jednorazowej opłaty rejestracyjnej w kwocie 100 zł.

Wydawnictwa nie mają obowiązku rejestrować się w systemie GS1. Oznacza to, że aby otrzymać kody kreskowe nie trzeba rejestrować się w GS1 Polska, tylko można wygenerować je samemu za pomocą ISSN, ISBN lub ISDN na podstawie dostępnych programów graficznych.

Krok w stronę czytelnika

Gazetę w formie materialnej najwygodniej, choć i najdrożej, jest dystrybuować za pośrednictwem wyspecjalizowanych firm kolporterskich ogólnopolskich lub regionalnych. W przypadku czasopism internetowych nie mamy do czynienia bezpośrednio z kolportażem, warto jednak zastanowić się nad sposobami promocji w Internecie tak, aby dotrzeć do jak najszerszego grona czytelników.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Rosnące zadłużenie firm w Polsce: Jak skutecznie zabezpieczyć się i odzyskać należności

W Polsce rosną zaległości firm, szczególnie w branżach meblarskiej, transportowej, budowla…