Home Biznes Znajdź swoją firmę w wyszukiwarce!

Znajdź swoją firmę w wyszukiwarce!

0
0
128

Stało się, mamy swoją rolę, kostium, rekwizyty. A gdzie jest widz? Czy dostrzeże nas wśród innych aktorów, czy usłyszy nasz głos w chórze, czy wróci, żeby nas posłuchać. Trzeba dać mu szansę. Przede wszystkim musi się dowiedzieć o naszym istnieniu.

Stoję przy mikrofonie

A wyszukiwarki niczym reflektory albo mnie wydobędą spomiędzy miliardów innych stron, albo skażą na zapomnienie. Badania wykazują, że 90% internautów aktywnie korzysta z wyszukiwarek. Są one wygodnym i popularnym sposobem wyszukiwania informacji w sieci. Badania wykazują też, że ponad połowa internautów poprzestaje na zapoznaniu się maksymalnie z dwiema stronami wyników. Zatem tylko wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania to gwarancja odwiedzalności serwisu.

Przede wszystkim musimy wejść na scenę, czyli dać się znaleźć wyszukiwarkom

Schemat działania różnych wyszukiwarek jest podobny i opiera się na trzech podstawowych mechanizmach: robota indeksującego, bazy danych z indeksem oraz algorytmu wyszukującego. Zadaniem robota jest zbieranie informacji z sieci Internet. Robot „czyta” poszczególne strony i zebrane informacje przysyła do bazy danych. Odwiedza zarówno nowe strony, jak i te które już wcześniej indeksował. W bazie danych przechowywane są informacje o stronach odwiedzonych przez robota. Bazy te są cały czas rozbudowywane i aktualizowane. Zadaniem mechanizmu wyszukiwania jest odnalezienie w bazie stron zawierających słowo-frazę wyszukiwaną przez internautę. O kolejności wyświetlania poszczególnych stron w wynikach wyszukiwania decyduję specjalny algorytm. Jest to serce całego systemu. Każda wyszukiwarka posiada własny, unikalny algorytm oceniający strony internetowe, ale można wyróżnić 3 główne elementy, które brane są pod uwagę:

  • popularność strony, czyli liczba odwiedzin
    link popularity, czyli liczba linków z innych stron odsyłających do nas
    oraz budowa i zawartość strony.

Większość wyszukiwarek działa w sposób automatyczny, roboty wyszukujące docierają do nowych stron i wciągają je do bazy stron indeksowanych. Jak docierają do nowych stron? W poszukiwaniu informacji przeczesują zasoby stron już zindeksowanych i po hiperłączach trafiają na nowe strony, do których linki znalazły się na tych już znanych. Dlatego wprowadzając serwis do Internetu, warto zadbać, aby linki do niego znalazły się na jak największej liczbie stron.

Debiutant przed wyborem

I już w tym momencie stajemy przed dylematem – publiczność czy klaka? Poddać się ocenie, często długotrwałej ocenie, czy zorganizować sobie klakę, która będzie nam bić brawo na zamówienie, a wtedy reszta publiczności na pewno nas dostrzeże. Działania promocyjne w Internecie biegną właśnie tymi dwoma torami – promocji poprzez optymalizację strony i powolne systematyczne budowanie pozycji w wyszukiwarkach oraz reklamy w różnej formie.

Dać się zauważyć – łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. Najprostszym sposobem jest dodanie strony do katalogów stron (np. Hoga.pl, katalogi branżowe, tematyczne) albo umieszczenie ich na tzw. top liście, czyli zestawieniu najlepszych stron wg różnych kryteriów. Wystarczy podać podstawowe dane o stronie i trafiamy do grona stron, które znajdują się w kręgu dostępności robotów wyszukujących. Trzeba jednak pamiętać o tym, że często dodanie strony do katalogu czy top listy jest usługą odpłatną lub przynajmniej pociąga za sobą konieczność zamieszczenia na naszej stronie informacji (w postaci linku, bannera, buttona) o katalogu czy zestawieniu, w którym się rejestrujemy.

Wymiana linków

Na nieco innej zasadzie działają systemy wymiany linków, w tym darmowe systemy, jak np. Linkor.pl czy LinkujPro. W momencie przyłączenia naszego serwisu do takiego systemu, strona zaczyna być wspierana przez inne należące do rodziny serwisy www, sama również udziela wsparcia innym i dzięki temu wszystkie strony mają szansę budować swoja pozycję w wyszukiwarkach.

SEO, czyli jak stworzyć gwiazdę

SEO – skrót pojawiający się w ofercie firm, które oferują usługę pozycjonowania stron, to search engine optimization, czyli optymalizacja serwisu WWW. Podstawą optymalizacji serwisu jest uwzględnienie w jego budowie elementów, które ułatwią jego znalezienie przez roboty wyszukujące oraz zdecydują, że strona będzie wyświetlana w wynikach jako odpowiedź na konkretne zapytanie. Początkowo nie było to trudne, gdyż wyniki w wyszukiwarkach opierały się na analizie słów kluczowych podanych przez autora w nagłówku strony. Później, między innymi ze względu na łatwą manipulację słowami kluczowymi, wyszukiwarki zaczęły je ignorować, odwołując się bezpośrednio do treści strony.

Istnieje kilka najpopularniejszych i zarazem zgodnych ze standardami korzystania z sieci  metod ułatwiających odnajdowanie informacji i jednocześnie przyczyniających się do poprawy wyników w wyszukiwarkach. Należy do nich m.in.:

  • stworzenie mapy strony,
  • rezygnacja z użycia w nawigacji elementów Javascriptu czy Flasha,
  • poprawne kodowanie strony,
  • stosowanie adresów wyrazowych zamiast liczbowych,
  • opisanie obrazów lub innych elementów, których odczytanie może być utrudnione,  –
  • wyróżnianie ważniejszych słów.

Fałszywe dźwięki

Istnieje też szereg sposobów optymalizacji uznawanych za nieetyczne. Jednak przez większość wyszukiwarek są one traktowane jako spam i mogą spowodować usunięcie strony w ogóle z wyników wyszukiwania. Najpopularniejsze nieetyczne metody podnoszenia popularności to: niezgodne z treścią strony słowa kluczowe, ukrywanie słów kluczowych, np. użycie tekstu w kolorze tła oraz tzw. cloaking, czyli serwowanie robotom wyszukiwarek specjalnie spreparowanej wersji strony.

Etyczne pozycjonowanie strony to proces długofalowy i wymagający systematycznej pracy w celu najpierw zdobycia, a potem utrzymania wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania.

PPC, czyli płacę i jestem

PPC (pay per click) to z kolei działanie polegające na wykupywaniu w wyszukiwarkach płatnych linków i reklam tekstowych, które powiązane są ze zdefiniowanymi wcześniej słowami kluczowymi (np. Google AdWords). Płacimy wtedy za konkretną akcję, którą w przypadku PPC jest kliknięcie na link i przeniesienie na nasze strony internetowe. Płatne linki są umieszczane albo na początku listy wyników, albo z boku (boksy reklamowe). Zawsze są oznaczone i opatrzone informacją, że są to reklamy, często wyróżnione także kolorem tła. Część wyszukiwarek (np. Google) umożliwia bieżące zarządzanie słowami kluczowymi, dobór najbardziej efektywnych słów kluczowych, ograniczenia zakresu geograficznego lub językowego wyświetlania reklam, dzięki czemu salon sukien ślubnych w Warszawie nie będzie się wyświetlał osobie poszukującej salonu w Krakowie.

PPC trwa tak długo, jak długo klient płaci za reklamę. Jest idealnym rozwiązaniem do szybkich akcji reklamowych lub wprowadzenia serwisu/firmy na rynek, gwarantuje natychmiastowy efekt i nie wymaga  dostosowywania strony do wymagań wyszukiwarek. Warto pamiętać, że reklama taka jest dość efektywna kosztowo, miesięczną kampanię można zrealizować za kilkaset zł.

Publiczność czy klaka?

Jednoznacznej odpowiedzi trudno udzielić. Część internautów wyżej ocenia wyniki podane przez wyszukiwarki i nie sugeruje się wyświetlanymi obok reklamami. Inni użytkownicy sieci częściej i chętniej klikają właśnie w płatne linki i boksy. Dlatego w większości wypadków najbardziej efektywnym działaniem jest łączenie obydwu strategii – bo przecież brawa prawdziwe brzmią znacznie przyjemniej niż te opłacone, ale ostatecznie, ktoś musi pierwszy zacząć klaskać.

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

50% więcej ataków na urządzenia mobilne. Czy nadchodzące regulacje zmienią zasady gry dotyczące bezpieczeństwa cyfrowego?

W 2023 roku liczba cyberataków na urządzenia mobilne osiągnęła prawie 33,8 mln przypadków,…