Home Na czasie 4 najlepsze Chatboty w marketingu

4 najlepsze Chatboty w marketingu

0
0
152

Jednak, w zderzeniu z rosnącymi potrzebami dzisiejszych konsumentów, tradycyjne narzędzia wykorzystywane przez marketerów tracą na znaczeniu. Ich miejsce coraz śmielej zajmują Chatboty ze sztuczną inteligencją (AI). O ich skuteczności przekonały się już największe globalne marki.

Emma z Singapurskiego banku OCBC promuje kredyty przez internet. Emma nie jest zwykłym konsultantem. Nie jest nawet kobietą. To skuteczny Chatbot z AI, który w zaledwie 3 miesiące pomógł wygenerować ponad 7 mln dolarów. Tyle były warte wnioski kredytowe dotąd „zimnych leadów”, które z pomocą Emmy stały się potencjalnymi klientami[1].

Dialog kluczem do serc konsumentów i… marketerów

W czym tkwi sukces Emmy? W dialogu z klientem, który przerodził się w realny zysk dla banku. Klienci kochają rozmawiać z markami, a naturalnym miejscem do komunikowania jest internet. Dlatego Chatboty są dzisiaj nieodłącznym elementem marketingu konwersacyjnego. To rezultat zmiany pokoleniowej, rosnących oczekiwań konsumentów i błyskawicznego postępu technologicznego.

Firmy i marketerzy chętnie wykorzystują globalną sieć w kontaktach z konsumentami. Dotychczas najwyższą stopę zwrotu z działań marketingowych miał e-mail marketing. Średnio 44$ do jednego dolara wydanego na promocję. Problem w tym, że poczta elektroniczna jest przepełniona. Codziennie na skrzynki klientów przychodzą dziesiątki wiadomości. Czytanych jest zaledwie 10% z nich[2].   

Dlatego miejsce tradycyjnych e-maili zajmują Chatboty, które w naturalny i dwukierunkowy sposób rozmawiają z konsumentami, zwiększając ich zaangażowanie i wartość dla marki. Potwierdzają to dane. Chatboty z AI są w stanie wygenerować nawet 60% współczynnik klikalności[3]. Nic dziwnego, że już dzisiaj zaczynają decydować o sile marketingu w dużych korporacjach i małych firmach.

Chatbot i marketing – doskonałe połączenie?

Chatbot tow skrócie jedno z nowych  narzędzi digital marketingu: pozyskuje leady, zapisuje na wydarzenie, sprzedaje lub bawi klientów. Jest z nimi 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Właśnie dlatego Chatboty wypełniają przestrzeń do promocji marek i ich produktów zarezerwowaną dotychczas dla infolinii, e-maili i tradycyjnych smsów. Dzisiaj zdecydowanie częściej wysyłamy wiadomości przez Messengera lub Live Chata na stronie internetowej, niż z konta pocztowego.

Marketing konwersacyjny nie jest niczym nowym, ale dzięki Chatbotom jego wpływ na zwiększenie efektywności biznesu jest nie do przecenienia. Aż 86% millenialsów wierzy, że marki powinny używać Wirtualnych Asystentów do promocji oferty, produktów i usługi, a 67% twierdzi, że najprawdopodobniej kupi te produkty lub usługi przez Chatbota[4].  

Chatbot wspiera pozyskanie leadów i nie tylko

Globalne marki wykorzystują Chatboty w marketingu na co najmniej kilka sposobów. Oto przykłady:

  • Chatboty leadowe – służą do pozyskania (generowania) kontaktów, dlatego chętnie udzielają informacji, odpowiadają na pytania i zachęcają do pozostawienia adresu e-mail. Poprzez dialog Chatboty prowadzą klienta przez cały lejek sprzedażowy, aż do finalnej transakcji.
  • Chatboty konkursowe – coraz chętniej wykorzystywane przez marki, ponieważ znacznie upraszczają zasady udziału w zabawach i grach. Wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań konkursowych i czekać na wygraną.
  • Chatboty promocyjne/ eventowe – kto wie, może w przyszłości zastąpią klasyczne newslettery? Zamiast na e-maila, kupony zniżkowe trafiają do klientów na Messengerze. Wystarczy zgodzić się na otrzymywanie powiadomień. Doskonale sprawdzają się również w promocji wydarzeń, zwiększając m.in. liczbę rejestracji.
  • Chatboty e-commerce – umożliwiają zakup produktów i usług bezpośrednio od Wirtualnego Asystenta, zmieniając typowe transakcje w bardziej osobiste relacje.

Przykłady globalnych marek z Chatbotami w marketingu?

Wspomniana już Emma jest przykładem z pogranicza Chatbota finansowego i e-commerce. To Wirtualny Konsultant oferujący kredyty hipoteczne w Singapurskim OCBC banku. Chatbot szybko nawiązuje relacje z klientem udzielając mu kluczowych informacji o pożyczkach. Bank twierdzi, że dzięki Emmie 10% z 20 tys. rozmów z klientami na chacie skonwertowało, czyli zmieniło się w realnie udzielone kredyty[5].

National Geographic do promocji nowego programu „Geniusz” wykorzystał Chatbota. Sam program opisuje losy tytułowych geniuszy, m.in. Alberta Einsteina i Pablo Picasso. Stacja posłużyła się profilem na Facebooku, aby zwiększyć zainteresowanie i skłonić użytkowników obecnych w sieci do oglądania programu. Chatbot na Messengerze rozmawiał z internautami głosem jednego z geniuszy. Przed premierą odcinka z Einsteinem odwiedzający stronę, którzy kliknęli w „Wyślij wiadomość”, rozmawiali z głosem słynnego fizyka.

Chatbot śledził rozmowę użytkownika, przekazywał informacje o programie i proponował rozwiązywanie quizów na temat teorii względności. Konwersacyjny Chatbot był naturalny, mówił jak Einstein. Ten rodzaj dialogu z widzem zapewnia głębsze wrażenia. Rozmowa jest indywidualna, spersonalizowana i w efekcie bardziej intymna (średnio trwała od 6 do 8 minut).

MongoDB to otwarty, oparty na chmurze program bazodanowy. Aby zwiększyć generowanie leadów i skuteczniej kwalifikować potencjalnych klientów, firma zainstalowała Chatbota na swojej stronie internetowej. Wirtualny Asystent odpowiada na pytania potencjalnych klientów i kieruje najbardziej wykwalifikowanych użytkowników do działu sprzedaży.

Chatbot uruchamia się pytając odwiedzających witrynę, czy chcą wiedzieć więcej o cenie usługi. Chatbot jest zaprogramowany na konkretne odpowiedź. Z grona rozmówców ma wyłonić tych, którzy realnie są zainteresowani produktem i praktycznie gwarantują konwersję. Wtedy potencjalni klienci są proszeni o zarezerwowanie rozmowy telefonicznej ze sprzedawcą. Integracja z kalendarzem ułatwia rezerwację miejsca, a połączenie z CRM oznacza, że ​​potencjalni klienci są automatycznie kierowani do właściwego sprzedawcy.

Zautomatyzowane generowanie leadów i natychmiastowy czas reakcji zwiększyły liczbę nowych klientów o 70% w ciągu trzech miesięcy.

Wystarczył Messenger i szczęśliwy numer spod kapsla Desperadosa, żeby wygrać 1000 zł. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ piwna marka idealnie dobrała kanał dotarcia do swoich klientów. Dla millenialsów Messenger to naturalne środowisko. Niski próg wejścia, informacje i zasady zabawy zawsze pod ręką oraz wygrana dosłownie „na wyciągnięcie kciuka”. To mocne strony aplikacji, co potwierdzają statystyki. Aż pół miliona rozmów z Chatbotem i stosunek 70% do 30 na korzyść aplikacji, jako miejscu, gdzie uczestnicy gry zgłaszali swoje kody[6]. Chatbot na platformie InteliWISE zrewolucjonizował podejście do loterii. Zaoferował bowiem możliwość wypłaty wygranej prosto z bankomatu dzięki Czekom BLIK.

Chatboty coraz odważniej wkraczają w kolejne branże i obszary naszego życia. Najszybciej – co zupełnie zrozumiałe – odkrył je marketing i obsługa klienta. Właśnie w działaniach promocyjnych, wizerunkowych i marketingowych wachlarz możliwości wykorzystania Wirtualnych Asystentów jest najszerszy. Dlatego znając zachowania i preferencje klientów marki i firmy sięgają po rozwiązania najbliższe swoim odbiorcom i konsumentom.


[1] Dane za: Chatbots Magazine: https://chatbotsmagazine.com/chatbot-emma-facilitates-10-000-000-in-loan-applications-in-3-months-4282b5df52fb

[2] Dane za: Impactbnd.com: https://www.impactbnd.com/blog/marketing-chatbot-examples

[3] Jak wyżej

[4] Dane za: Forrester Research

[5] Dane za: marketing-interactive.com: https://www.marketing-interactive.com/ocbc-banks-emma-how-a-chatbot-aided-in-generating-leads-and-conversions/

[6] Dane za: Raport „Polskie Chatboty 2018”

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

WordPress wymusza 2FA i oddzielne poświadczenia dla administratora witryny

WordPress ogłosił, że od 1 października dla autorów wtyczek i motywów zacznie obowiązywać …