Home Na czasie 4 najlepsze Chatboty w marketingu

4 najlepsze Chatboty w marketingu

13 min
0
0
140

Jednak, w zderzeniu z rosnącymi potrzebami dzisiejszych konsumentów, tradycyjne narzędzia wykorzystywane przez marketerów tracą na znaczeniu. Ich miejsce coraz śmielej zajmują Chatboty ze sztuczną inteligencją (AI). O ich skuteczności przekonały się już największe globalne marki.

Emma z Singapurskiego banku OCBC promuje kredyty przez internet. Emma nie jest zwykłym konsultantem. Nie jest nawet kobietą. To skuteczny Chatbot z AI, który w zaledwie 3 miesiące pomógł wygenerować ponad 7 mln dolarów. Tyle były warte wnioski kredytowe dotąd „zimnych leadów”, które z pomocą Emmy stały się potencjalnymi klientami[1].

Dialog kluczem do serc konsumentów i… marketerów

W czym tkwi sukces Emmy? W dialogu z klientem, który przerodził się w realny zysk dla banku. Klienci kochają rozmawiać z markami, a naturalnym miejscem do komunikowania jest internet. Dlatego Chatboty są dzisiaj nieodłącznym elementem marketingu konwersacyjnego. To rezultat zmiany pokoleniowej, rosnących oczekiwań konsumentów i błyskawicznego postępu technologicznego.

Firmy i marketerzy chętnie wykorzystują globalną sieć w kontaktach z konsumentami. Dotychczas najwyższą stopę zwrotu z działań marketingowych miał e-mail marketing. Średnio 44$ do jednego dolara wydanego na promocję. Problem w tym, że poczta elektroniczna jest przepełniona. Codziennie na skrzynki klientów przychodzą dziesiątki wiadomości. Czytanych jest zaledwie 10% z nich[2].   

Dlatego miejsce tradycyjnych e-maili zajmują Chatboty, które w naturalny i dwukierunkowy sposób rozmawiają z konsumentami, zwiększając ich zaangażowanie i wartość dla marki. Potwierdzają to dane. Chatboty z AI są w stanie wygenerować nawet 60% współczynnik klikalności[3]. Nic dziwnego, że już dzisiaj zaczynają decydować o sile marketingu w dużych korporacjach i małych firmach.

Chatbot i marketing – doskonałe połączenie?

Chatbot tow skrócie jedno z nowych  narzędzi digital marketingu: pozyskuje leady, zapisuje na wydarzenie, sprzedaje lub bawi klientów. Jest z nimi 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Właśnie dlatego Chatboty wypełniają przestrzeń do promocji marek i ich produktów zarezerwowaną dotychczas dla infolinii, e-maili i tradycyjnych smsów. Dzisiaj zdecydowanie częściej wysyłamy wiadomości przez Messengera lub Live Chata na stronie internetowej, niż z konta pocztowego.

Marketing konwersacyjny nie jest niczym nowym, ale dzięki Chatbotom jego wpływ na zwiększenie efektywności biznesu jest nie do przecenienia. Aż 86% millenialsów wierzy, że marki powinny używać Wirtualnych Asystentów do promocji oferty, produktów i usługi, a 67% twierdzi, że najprawdopodobniej kupi te produkty lub usługi przez Chatbota[4].  

Chatbot wspiera pozyskanie leadów i nie tylko

Globalne marki wykorzystują Chatboty w marketingu na co najmniej kilka sposobów. Oto przykłady:

  • Chatboty leadowe – służą do pozyskania (generowania) kontaktów, dlatego chętnie udzielają informacji, odpowiadają na pytania i zachęcają do pozostawienia adresu e-mail. Poprzez dialog Chatboty prowadzą klienta przez cały lejek sprzedażowy, aż do finalnej transakcji.
  • Chatboty konkursowe – coraz chętniej wykorzystywane przez marki, ponieważ znacznie upraszczają zasady udziału w zabawach i grach. Wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań konkursowych i czekać na wygraną.
  • Chatboty promocyjne/ eventowe – kto wie, może w przyszłości zastąpią klasyczne newslettery? Zamiast na e-maila, kupony zniżkowe trafiają do klientów na Messengerze. Wystarczy zgodzić się na otrzymywanie powiadomień. Doskonale sprawdzają się również w promocji wydarzeń, zwiększając m.in. liczbę rejestracji.
  • Chatboty e-commerce – umożliwiają zakup produktów i usług bezpośrednio od Wirtualnego Asystenta, zmieniając typowe transakcje w bardziej osobiste relacje.

Przykłady globalnych marek z Chatbotami w marketingu?

Wspomniana już Emma jest przykładem z pogranicza Chatbota finansowego i e-commerce. To Wirtualny Konsultant oferujący kredyty hipoteczne w Singapurskim OCBC banku. Chatbot szybko nawiązuje relacje z klientem udzielając mu kluczowych informacji o pożyczkach. Bank twierdzi, że dzięki Emmie 10% z 20 tys. rozmów z klientami na chacie skonwertowało, czyli zmieniło się w realnie udzielone kredyty[5].

National Geographic do promocji nowego programu „Geniusz” wykorzystał Chatbota. Sam program opisuje losy tytułowych geniuszy, m.in. Alberta Einsteina i Pablo Picasso. Stacja posłużyła się profilem na Facebooku, aby zwiększyć zainteresowanie i skłonić użytkowników obecnych w sieci do oglądania programu. Chatbot na Messengerze rozmawiał z internautami głosem jednego z geniuszy. Przed premierą odcinka z Einsteinem odwiedzający stronę, którzy kliknęli w „Wyślij wiadomość”, rozmawiali z głosem słynnego fizyka.

Chatbot śledził rozmowę użytkownika, przekazywał informacje o programie i proponował rozwiązywanie quizów na temat teorii względności. Konwersacyjny Chatbot był naturalny, mówił jak Einstein. Ten rodzaj dialogu z widzem zapewnia głębsze wrażenia. Rozmowa jest indywidualna, spersonalizowana i w efekcie bardziej intymna (średnio trwała od 6 do 8 minut).

MongoDB to otwarty, oparty na chmurze program bazodanowy. Aby zwiększyć generowanie leadów i skuteczniej kwalifikować potencjalnych klientów, firma zainstalowała Chatbota na swojej stronie internetowej. Wirtualny Asystent odpowiada na pytania potencjalnych klientów i kieruje najbardziej wykwalifikowanych użytkowników do działu sprzedaży.

Chatbot uruchamia się pytając odwiedzających witrynę, czy chcą wiedzieć więcej o cenie usługi. Chatbot jest zaprogramowany na konkretne odpowiedź. Z grona rozmówców ma wyłonić tych, którzy realnie są zainteresowani produktem i praktycznie gwarantują konwersję. Wtedy potencjalni klienci są proszeni o zarezerwowanie rozmowy telefonicznej ze sprzedawcą. Integracja z kalendarzem ułatwia rezerwację miejsca, a połączenie z CRM oznacza, że ​​potencjalni klienci są automatycznie kierowani do właściwego sprzedawcy.

Zautomatyzowane generowanie leadów i natychmiastowy czas reakcji zwiększyły liczbę nowych klientów o 70% w ciągu trzech miesięcy.

Wystarczył Messenger i szczęśliwy numer spod kapsla Desperadosa, żeby wygrać 1000 zł. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ piwna marka idealnie dobrała kanał dotarcia do swoich klientów. Dla millenialsów Messenger to naturalne środowisko. Niski próg wejścia, informacje i zasady zabawy zawsze pod ręką oraz wygrana dosłownie „na wyciągnięcie kciuka”. To mocne strony aplikacji, co potwierdzają statystyki. Aż pół miliona rozmów z Chatbotem i stosunek 70% do 30 na korzyść aplikacji, jako miejscu, gdzie uczestnicy gry zgłaszali swoje kody[6]. Chatbot na platformie InteliWISE zrewolucjonizował podejście do loterii. Zaoferował bowiem możliwość wypłaty wygranej prosto z bankomatu dzięki Czekom BLIK.

Chatboty coraz odważniej wkraczają w kolejne branże i obszary naszego życia. Najszybciej – co zupełnie zrozumiałe – odkrył je marketing i obsługa klienta. Właśnie w działaniach promocyjnych, wizerunkowych i marketingowych wachlarz możliwości wykorzystania Wirtualnych Asystentów jest najszerszy. Dlatego znając zachowania i preferencje klientów marki i firmy sięgają po rozwiązania najbliższe swoim odbiorcom i konsumentom.


[1] Dane za: Chatbots Magazine: https://chatbotsmagazine.com/chatbot-emma-facilitates-10-000-000-in-loan-applications-in-3-months-4282b5df52fb

[2] Dane za: Impactbnd.com: https://www.impactbnd.com/blog/marketing-chatbot-examples

[3] Jak wyżej

[4] Dane za: Forrester Research

[5] Dane za: marketing-interactive.com: https://www.marketing-interactive.com/ocbc-banks-emma-how-a-chatbot-aided-in-generating-leads-and-conversions/

[6] Dane za: Raport „Polskie Chatboty 2018”

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Na czasie

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Do 2024 roku dwie trzecie firm przeniesie się do chmury. Tylko co czwarta ma plan, jak to zrobić

Gartner prognozuje, że do końca 2024 roku dwie trzecie zasobów firmowych znajdować się będ…