Home Biznes Czy można zostać programistą bez studiów?

Czy można zostać programistą bez studiów?

0
0
117

Rynek w Polsce według badań

Z przeprowadzonych w ubiegłym roku badań jednoznacznie wynika, że w naszym regionie pracuje około miliona programistów, a aż 250 tysięcy z nich swój zawód wykonuje w Polsce. Mimo to w kraju wciąż programistów jest zdecydowanie za mało – obecnie potrzeba aż około 30-50 tysięcy kolejnych. Aż co trzecie przedsiębiorstwo informuje o problemach ze znalezieniem kandydata do swojej firmy, dlatego zawód programisty jest obecnie bardzo opłacalny. Co więcej, by nim zostać, nie trzeba nawet ukończyć studiów.

Dlaczego warto być programistą?

Dużą zaletą bycia programistą są oczywiście zarobki, które wynoszą około 11 tysięcy złotych miesięcznie w przypadku starszych programistów, a 5 tysięcy w przypadku młodszych. To jednak brak wystarczającej liczby specjalistów w branży sprawia, że zawód programisty jest tak atrakcyjny. Nie ma bowiem większych problemów ze znalezieniem pracy – to zazwyczaj pracodawcy próbują zawalczyć o danego pracownika, a nie na odwrót.

Jakie umiejętności musi mieć przyszły programista?

Studia informatycznie nie są niezbędne. Najważniejsze jest posiadanie odpowiednich umiejętności i bez znaczenia jest, czy nabędzie się je, działając na własną rękę, czy też chodząc na wykłady i ćwiczenia. Programista powinien przede wszystkim znać strukturalny i obiektywny język programowania. Najlepiej zacząć od C++, gdyż to właśnie na nim opiera się wiele nowszych języków. Kolejny aspekt, na którym trzeba się skupić, to algorytmika. Warto tworzyć jak najwięcej prostych algorytmów, które są niezbędne w pracy programisty. Oprócz tego programista powinien nauczyć się pisać „czysty kod”, a więc poznać zasady nazywania zmiennych, funkcji, plików i wielu innych, a także zdobyć wiedzę na temat struktur danych, a potem zacząć ją stosować w praktyce. Przydatne może okazać się także zdobycie wiedzy na temat narzędzi usprawniających pracę w zespole.

Specjalizacja

Dopiero przy odpowiednich, a przede wszystkim solidnych fundamentach programistycznych możliwe jest skupienie się na wyspecjalizowaniu w ulubionej technologii. Wtedy można zdecydować się na tworzenie aplikacji komputerowych, mobilnych albo gier. Warto pamiętać, że jeśli naukę rozpocznie się od skupiania się na samej specjalizacji, nie sposób będzie uniknąć pewnych istotnych braków wiedzy, które dadzą o sobie znać na każdym kroku.

Portfolio to podstawa

Pracodawcy najchętniej wybierają programistów, którzy mają dużo do zaoferowania. Warto więc zadbać o rozbudowane portfolio. Brak studiów wcale nie musi uniemożliwiać rozwoju w branży programistycznej. Wręcz przeciwnie – możliwe jest zagospodarowanie większej ilości czasu na uczestnictwo w kursach, ciekawych projektach albo konferencjach czy udzielaniu się na forach programistycznych.

Kurs na programistę

Uczenie się programowania na własną rękę może wiązać się z szeregiem przeszkód pojawiających się na drodze. Przede wszystkim trudno samemu wybrać najlepsze materiały do nauki, często też zdarza się, że podczas tworzenia programu utknie się w miejscu i trudno będzie samemu rozwiązać dany problem. Ucząc się w domu, nie można też liczyć na wsparcie bardziej doświadczonych programistów. Właśnie dlatego warto skorzystać z możliwości odbycia kursu programowania. Pozwoli to zbudować solidny fundament do dalszego rozwoju. Jeszcze lepsze będą jednak profesjonalne szkolenia, które zazwyczaj łączą w sobie cechy kursów oraz czasochłonnych studiów. Dzięki szkoleniu można w stosunkowo krótkim czasie poznać wszystkie istotne zagadnienia z dziedziny programowania i to w najbardziej przystępnej formie, nauczyć się wykorzystywać je praktyce, a także korzystać z nowoczesnych i efektywnych technik nauki. Szkolenia pozwolą zapewnić dobry start w branży, porównywalny do tego, jaki mają absolwenci uczelni wyższych.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Czy sztuczna inteligencja wyleczy branżę medyczną?

Sektor medyczny boryka się obecnie z wieloma problemami i nie zapowiada się, aby w najbliż…