Home Biznes Internet uczy asertywności

Internet uczy asertywności

0
0
162

Coraz więcej osób stawia na kursy internetowe szukając sposobów, by relatywnie niskim kosztem uzyskać nową wiedzę, pomocną w czasie rozmowy kwalifikacyjnej czy walce o awans. To także chętnie stosowane narzędzie przez pracodawców, którzy inwestują w szkolenia online dla pracowników, by poszerzać ich kompetencje, wydajność i motywację do pracy.

Szkolenia internetowe, stanowiąc element nowoczesnego modelu kształcenia, zdobywają coraz większe uznanie ze strony pracowników, pracodawców czy osób dopiero szukających pracy. Mocne strony tego rozwiązania górują nad słabymi, gdyż proces dydaktyczny przebiega w tym przypadku znacznie szybciej. To przede wszystkim:

– Brak bariery czasu i przestrzeni. Nie ma absolutnie żadnych ograniczeń czasu ani miejsca odbywania kursów online pod warunkiem, że nie mamy problemu z dostępem do szerokopasmowego łącza internetowego.

– Zindywidualizowana forma nauki. Osoba ucząca się dostosowuje tempo nauki do swoich potrzeb, nie musi czekać na pozostałych uczestników, nie przyspiesza, gdy materiał budzi wątpliwości, powtarza materiał, jeśli czuje, że brakuje jej ugruntowania i potwierdzenia wiedzy.

– Brak kosztów dojazdów i zakwaterowania. W odróżnieniu od szkoleń tradycyjnych, nie musimy martwić się o tego typu aspekty ze względu na możliwość wykonywania szkolenia w zaciszu domowym.

– Doskonała forma nauki dla osób odizolowanych od możliwości odbycia tradycyjnych szkoleń – mieszkańców małych miast i wsi, osób niepełnosprawnych, niemogących się samodzielnie poruszać.

– Proces nauczania jest właściwie bezstresowy, staje się zabawą. Uczestnik nie musi odpowiadać na forum grupy, co jest dyskretne i stanowi przedbieg przed wypowiedzią w grupie.

– Kursy internetowe umożliwiają również wydłużanie i skracanie nauki, nie wymagają przerobienia materiału do końca. W dowolnym momencie możemy przerwać naukę, a system zapamięta punkt, w którym przerwaliśmy naukę.

Jeśli nie dysponujemy zbyt wielką kwotą i pracujemy do późna, tym bardziej warto rozważyć skorzystanie z kursów e-learningowych. Można je wykonywać w dowolnym miejscu, o dowolnej porze, wszędzie tam, gdzie znajdziemy dostęp do szerokopasmowego łącza internetowego. To jedna z niewątpliwych zalet takiego rozwiązania, gdyż pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze” – mówi Urszula Rosińska, koordynator szkoleń online w ramach netAkademia.pl.

Czasem to firma decyduje wysłać pracowników na szkolenia online. Jeśli tak się dzieje, w procesie selekcji należy precyzyjnie określić potrzeby pracowników oraz dziedzin, które dopiero zostaną wprowadzone, a które wymagają wyjaśnienia. Być może podwładni mają pewne oczekiwania, polegające na chęci dokształcania się w dziedzinach, w których czują się słabi lub pragną doprowadzić do polepszenia obszarów, gdzie nie funkcjonują zbyt sprawnie. W przypadku, gdy pracownik samodzielnie podejmuje działanie i indywidualnie zapisuje się na szkolenie, warto zastanowić się nad zwrotem części poniesionych kosztów lub urlopem szkoleniowym, gdyż w ten sposób pracownik wnosi nową jakość w życie firmy.

Dzięki kursom online możemy się nauczyć np. jak postępować asertywnie w relacjach biznesowych i osobistych. Bazując na kursie online „Asertywność” dostępnym na łamach netAkademia.pl dowiadujemy się m.in. że:

  • Asertywność nie jest wrodzona. Nie jest cechą osobowości, ale postawą, wzorcem zachowań ukształtowanych na bazie indywidualnych doświadczeń
  • Umiejętności asertywnego komunikowania się z innymi osobami możesz rozwijać poprzez trening, np. uczestnictwo w kursach internetowych

Asertywna postawa w środowisku pracy wiąże się z wieloma korzyściami. Po pierwsze ułatwia sprawną komunikację ze współpracownikami, przełożonymi lub klientami i jednocześnie zapobiega manipulacjom z ich strony. Zmniejsza również liczbę konfliktów, dzięki czemu atmosfera w pracy sprzyja osiąganiu celów biznesowych. Ponadto wzmacnia poczucie satysfakcji z wykonywanej pracy i poprawia skuteczność działania.

Kolejna korzyść to na pewno krótszy czas potrzebny na rozmowy handlowe z klientami i negocjacje. Asertywne zachowanie zmniejsza również poziom napięcia wewnętrznego i korzystnie wpływa na stan zdrowia. To jedna z najskuteczniejszych technik zapobiegających stresowi i wypaleniu zawodowemu.

Rozwijając umiejętności asertywnego komunikowania się z innymi osobami warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Podstawą asertywnego zachowania jest stanowczość, uczciwość, bezpośredniość i brak chęci skrzywdzenia innej osoby
  • Twoje prawa są jednocześnie prawami innych osób. Pamiętaj o założeniu „Moje prawa są ważne i twoje prawa są ważne”
  • Odmawiając stosuj techniki: jujitsu, zdartej płyty, zmiękczania i uprzedzania
  • Nie tłumacz się, nie pouczaj i nie przepraszaj rozmówcy
  • Asertywna odmowa przełożonemu jest reakcją na prośbę, a nie na polecenie służbowe
  • Nie naruszaj terytorium psychologicznego rozmówców
  • Wyrażanie swoich uczuć jest bardziej skuteczne niż obwinianie lub atakowanie rozmówcy
  • Tłumiony gniew może prowadzić do niespodziewanego wybuchu złości
  • W kontaktach zawodowych i prywatnych otwarcie używaj słów TAK i NIE

Podchodząc do zagadnienia szkoleń i kursów e-learningowych warto pamiętać, że każda nauka, poszerzanie horyzontów i podnoszenie kwalifikacji zawodowych to zawsze inwestycja w siebie, w pracownika, a zatem i w przyszłość.

Źródło: Na bazie certyfikowanego kursu internetowego „Asertywność" www.netakademia.pl


 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Majówka ze skonfiskowanym samochodem? Sprawdź, czy możesz prowadzić

Długi weekend majowy za pasem, a wraz z nim kolejne zatrzymania nietrzeźwych kierowców. Ko…