Home Analizy Rynek komputerów – 3Q 2011

Rynek komputerów – 3Q 2011

0
0
145

Te dwie firmy jako jedyne rok temu przekroczyły liczbę 200 tys. sprzedanych komputerów przenośnych w ciągu kwartału. Po tegorocznych spadkach stawka liderów wyrównała się. Kolejny na podium, Samsung, zbliżył się do liderów, zwiększając sprzedaż o 15 proc. Niemały wzrost sprzedaży udało się osiągnąć Dellowi (ponad 11 proc.), lecz w wartościach procentowych trudno przebić Fujitsu. Sprzedaż tej firmy wzrosła o prawie 150 proc. Bardzo duże spadki, rzędu 40 proc., III kwartał 2011 r. przyniósł Toshibie i Lenovo. Jeśli chodzi o udziały procentowe w rynku komputerów przenośnych, to po trzecim kwartale 2011 r., zresztą tak samo jak rok wcześniej, liderami z ponad 20-procentowym udziałem w rynku są Acer i ASUS. Trzeci tradycyjnie jest Samsung.

Komputer pod pachę…

„III kwartał 2011 r. był dla nas bardzo dobry. Utrzymaliśmy pozycję lidera branży w segmencie urządzeń mobilnych. Cieszy nas ponadprzeciętna reprezentacja produktów ASUS w kategorii tabletów. Na rynku pojawił się szereg nowości sygnowanych naszym logo – swoją premierę miały między innymi multimedialne notebooki serii N, wydajny gamingowy komputer ASUS G74Sx z serii Republic of Gamers oraz długo oczekiwane ultrabooki ASUS ZENBOOK. To właśnie wprowadzenie na rynek tej nowej kategorii produktowej uznaje się za najważniejsze wydarzenie na rynku IT w ostatnich miesiącach” – przekonuje Bartosz Jeziorański, country manager w ASUS Polska.

Producenci w najbliższym czasie nie liczą na zawirowania na rynku.

„Nie spodziewamy się gwałtownych zmian na rynku. Nadal oczekujemy wzrostów sprzedaży tabletów, co jednak nie powinno zagrozić mocnej i ugruntowanej pozycji notebooków i netbooków. Z całą pewnością swój wpływ na kształt rynku będą miały ultrabooki. Z naszych szacunków wynika, że do końca roku wartość rynku ultrabooków może osiągnąć poziom 30-40 mln złotych. Jednak na ostateczne wyniki sprzedaży znaczący wpływ będą miały kryzys, słabnąca złotówka i zawirowania o charakterze makroekonomicznym” – twierdzi Bartosz Jeziorański.

Według producentów komputerów przenośnych czwarty kwartał 2011 będzie niewątpliwie czasem ultrabooków.

„ASUS wprowadza na rynek swoją ofertę ZENBOOK-ów – 11,6- oraz 13,3-calowych ultrabooka ASUS. Jeszcze przed świętami na polski rynek najprawdopodobniej trafi Eee Pad Transformer Prime, czyli druga generacja doskonale przyjętego tabletu z opcjonalną klawiaturą QWERTY. Oczywiście, to nie wszystko. Zamierzamy wprowadzić na rynek udoskonalone wersje naszych flagowych modeli, czego przykładem może być świetnie wyposażony netbook dla wymagających, czyli VX6S Lamborghini. Myślę, że bardzo ciepło zostanie przyjęta nowa seria notebooków z K46U na czele” – zapowiada Bartosz Jeziorański.

i na biurko

Według danych PART, sprzedaż komputerów stacjonarnych w III kwartale 2011 r. zakończyła się około 6-procentowym wzrostem w porównaniu do III kwartału 2010 r. Producenci znaleźli nabywców na ponad 370 tys. komputerów – to o 20 tys. więcej niż rok wcześniej. Na rynkowym podium stanęły HP, Dell i NTT System. Te trzy firmy sprzedały powyżej 20 tys. sztuk desktopów. Ci trzej producenci przekroczyli 5-procentowe udziały w rynku. W porównaniu do III kwartału 2010 r. spadł udział w rynku małego montażu – o 2 proc. – z ponad 64 proc. do ponad 62 proc. Na naszym rynku komputery stacjonarne stanowiły w III kwartale 2011 r. około 40 proc., niecałe 60 proc. sprzedanych urządzeń to komputery przenośne.

  • Tradycyjnie w ostatnim kwartale roku pojawią się nowości i możemy się spodziewać ciekawych urządzeń i technologii. Przykładowo, NTT System wprowadza właśnie do produkcji nowe komputery typu All-in-one z matrycą 21,5”, w bardzo szerokim zakresie konfiguracji, umożliwiającym dostosowanie sprzętu do praktycznie każdych wymagań. W planach jest uzupełnienie oferty jeszcze przed końcem roku o nową platformę AIO 18,5”. Firma wprowadzi także w najbliższym czasie tablety 7”, 8” i 9” oraz 10” z przewidywanym zakresem cenowym od 399 do 1499 zł.

Na dwoje babka…

Prezes NTT z optymizmem patrzy w najbliższą przyszłość.

„Pomimo osłabienia złotówki, koniec roku powinien przynieść wzrosty. Według naszych prognoz oraz na podstawie zamówień, które już wpłynęły do naszej firmy, planujemy znaczący wzrost sprzedaży komputerów. Czwarty kwartał 2011 r., według naszych prognoz, powinien być lepszy od ubiegłorocznego, jednak rok 2012 nie zaowocuje wzrostem rynku, powinna raczej nastąpić stabilizacja” – zapowiada Tadeusz Kurek.

Rynek serwerów rozwija się

 „Miniony kwartał uważamy za udany. IV kwartał powitał nas wzrostem kursów walut, przez co zaobserwowaliśmy u części z klientów wyczekiwanie na spadek cen. Klęska powodzi w Tajlandii z kolei za chwilę uderzy w nas nawet 100-procentowym wzrostem cen dysków, już wyraźnie widać braki w zaopatrzeniu i rosnące ceny. To dwa największe zagrożenia, które sprawią, że niektórzy klienci po raz kolejny odłożą zakup serwera.Dodatkowo, gwałtowny wzrost cen dysków wpłynął na spadek zainteresowania klientów macierzami dyskowymi – większość poczeka z zakupem do przyszłego roku, kiedy zostanie przywrócona pełna moc produkcyjna dysków i ceny spadną do poziomu sprzed powodzi.Mimo wszystko jednak rynek serwerów podnosi się sukcesywnie po dużym spadku odnotowanym w 2009 r. Już w 2010 r. rynek wzrósł o 24 proc. Pierwszy kwartał br. przyniósł kolejny wzrost rzędu 12 proc. Wszystko wskazuje na to, że 2011 r. będzie co najmniej tak dobry, jak 2008 r.

Na przyszły rok również patrzymy optymistycznie – w czasach grożącej nam recesji gospodarczej nasze ekonomiczne rozwiązania znajdą większą liczbę nabywców. Co prawda, część klientów może się wstrzymać z niektórymi decyzjami – nie da się ich jednak odkładać w nieskończoność, ponieważ inwestycje w serwery oznaczają możliwość rozwoju biznesu” – komentuje Marcin Bogusz, pełnomocnik Zarządu ds. zaawansowanych technologii w firmie ACTION SA


Źródło: ITReseller.pl

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

AI ludzi „nie zwolni”, bo ich brakuje. Za to ułatwi nam pracę

Jeśli myślicie, że sztuczna inteligencja zlikwiduje część zawodów i wpłynie negatywnie na …