Home Na czasie Wyznacznik rozwoju ICT  

Wyznacznik rozwoju ICT  

0
0
258

Chęć zwiększania komfortu użytkownika napędza rozwój branży telekomunikacyjnej. Większy komfort oznacza wyższą prędkość, lepszą jakość, większą swobodę, prostotę i łatwość udostępniania informacji – można nawet zaryzykować stwierdzenie, że są to cechy stanowiące odzwierciedlenie natury człowieka ery informacyjnej.

Liczy się prędkość: zerowy czas oczekiwania zmienia definicję prędkości sieci

W ciągu zaledwie 20 lat przepustowość sieci zwiększyła się prawe tysiąckrotnie – od modemu telefonicznego do łącza światłowodowego FTTH – a mimo to użytkownicy ciągle domagają się większej prędkości transferu.

W przyszłości jednak prędkość sieci nie będzie mierzona w odniesieniu do przepustowości wymaganej przez daną usługę, lecz raczej czasem oczekiwania przez użytkownika na odpowiedź sieci. Zerowy czas oczekiwania to nowy paradygmat, który ukształtuje dalszy rozwój Internetu.

Liczy się jakość: gwarancja dostępności wideo i innych multimediów wzmocnionych przez technologie rzeczywistości rozszerzonej

W miarę rozwoju Internetu zmieniała się jego treść – od samego tekstu, przez obrazy i dźwięki, po wysokiej jakości filmy i multimedia nowej generacji, takie jak technika 3D, jakość HD oraz technologie rzeczywistości rozszerzonej. Wszystkie te typy multimediów będą stawać się coraz łatwiej dostępne i szeroko stosowane zarówno e-handlu, e-marketingu, jak i usługach społecznościowych i mediach.

Liczy się swoboda: łatwy i natychmiastowy dostęp do wszechobecnego Internetu

W ciągu 20 lat liczba użytkowników Internetu stacjonarnego doszła do 2 miliardów, jednak wystarczyło jedynie 5 lat, by liczba użytkowników Internetu mobilnego osiągnęła poziom 1 miliarda  – dwa razy szybciej niż przypadku Internetu stacjonarnego. Dzięki coraz większej dostępności smartfonów i Internetu mobilnego, użytkownicy mogą być online „zawsze i wszędzie”. Podobnie usługi opcjonalne, a zwłaszcza programy telewizyjne, będą coraz częściej dostępne na żądanie, dając użytkownikom możliwość oglądania ich o dowolnej porze i z o wiele większą swobodą niż obecnie. Warunkiem koniecznym dla zapewnienia dostępu do usług i aplikacji „na żądanie” przez całą dobę w dowolnym miejscu jest Internet mobilny.

Liczy się prostota: optymalna funkcjonalność i ergonomia

Historia rozwoju środków umożliwiających interakcję pomiędzy człowiekiem a urządzeniami elektronicznymi prowadzi od klawiatury i myszki do touchpada i kontrolera wyczuwającego ruch. Wyraźny jest odwrót od skomplikowanych narzędzi ku bardziej intuicyjnym rozwiązaniom, dostosowanym do naturalnej formy i sposobu działania ludzkiego ciała. W przyszłości jeszcze bardziej ergonomiczne rozwiązania zwiększą komfort użytkowników, wykorzystując naturalne zachowania człowieka takie jak mówienie, gestykulacja i komunikowanie emocji.

Liczy się możliwość współdzielenia: wrażenie uczestniczenia w społeczności podnosi komfort użytkownika

Sukces serwisów społecznościowych polega na tym, że wyszły poza narzędzia oparte na regułach matematycznych i dotknęły społecznej natury człowieka.  Kładąc nacisk na społeczny aspekt Internetu, serwisy społecznościowe w pewnym stopniu odpowiadają na potrzeby emocjonalne użytkowników umożliwiając dzielenie się informacjami z innymi ludźmi. Fenomen ten wskazuje na to, że usługi społecznościowe powinny się stać ważnymi funkcjami zarówno serwisów przeznaczonych dla konsumentów jak i aplikacji biznesowych.


 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo …