Home Biznes Chwila prawdy dla e-sklepów

Chwila prawdy dla e-sklepów

0
0
59

Z internetowej rewolucji korzystają wszyscy – Internauci, duże e-platformy zakupowe, dedykowane sklepy czy producenci. Jednakże, mimo pozornego sukcesu, w tej beczce miodu tkwi łyżka dziegciu. Raport przeprowadzony na zlecenie Dziennika Gazeta Prawna ujawnił, że w minionym roku liczba nowych e-sklepów zrównała się z liczbą tych, które wycofały się z rynku. Skoro e-handel wydaje się tak obiecujący, czemu jest zatem tak źle?

Wyzwania i błędy start-upów

Eksplozja e-handlu, zapoczątkowana przez pandemię koronawirusa, obecnie podtrzymywana jest przez dostępne na rynku narzędzia, które zaniżają próg wejścia w handel internetowy. Dziś, uruchomienie własnej witryny internetowej może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, a sam proces może być skrócony do kilku godzin. Jednakże sam start to zdecydowanie za mało, aby odnieść sukces w świecie e-commerce.

Dbałość o klienta: Kluczowa jakość dostawy

Realizacja celów e-sklepu wymaga pewnej, uporządkowanej wiedzy oraz ponoszenia stałych wydatków inwestycyjnych. Niestety, większość start-upów popełnia te same błędy, o których mówi Jędrzej Karasek, CEO w Primavera Parfum Group, jedynym na rynku w pełni kompleksowym hubie e-commerce dla branży Health&Beauty.

Wartość informacji i intuicyjność procesu zakupowego

Często brakuje kluczowych informacji o produktach czy ich składach, a także zachęt do zakupu. Mało intuicyjny proces zakupowy generuje problemy z wyborem transportu czy płatnością, podczas gdy dziś standardem na świecie są różne formy płatności online. Wiele sklepów zaniedbuje aspekt szybkości pakowania towaru oraz jego wysyłki, a właśnie to, w połączeniu z schludnym wyglądem paczki, stanowi kluczowy element przyciągania klientów.

Konsolidacja rynku: Przyszłość e-commerce

Karasek wskazuje na rynek e-handlu w branży Health&Beauty jako przykład zmian wynikających z niespełnienia wymogów współczesnego Klienta. Prognozuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat rynek ten mocno się skurczy, pozostawiając około 1000, może 1500 podmiotów, mogących zapewnić wysoką jakość dostawy bez względu na sprzedawane wolumeny. Konkurencyjność staje się kluczowym czynnikiem w tej branży.

Statystyki i wyzwania e-commerce w Polsce

Dane liczbowe również przekonują o problemach w e-handlu. Według raportu Dun & Bradstreet dla DGP, w 2023 roku Polacy zarejestrowali działalność ponad 15 tysięcy sklepów internetowych. Jednakże, w tym samym czasie wykreślili działalność ponad 7,2 tysięcy sklepów internetowych i zawiesili niemal drugie tyle.

Płynność finansowa: Klucz do sukcesu start-upów

Jednym z głównych czynników, które zabijają wiele początkujących e-biznesów, jest ponoszenie niepotrzebnych kosztów. Zachowanie płynności finansowej w początkowym okresie funkcjonowania jest kluczowe dla sukcesu projektu. Wiele sklepów decyduje się na własny magazyn, zakład produkcyjny czy pracowników, zamiast outsourcować te usługi na zewtrz. Jak twierdzi Karasek, start-up musi przede wszystkim być firmą marketingową, gdyż skuteczny marketing w sieci pociągnie za sobą handel.

Unikalność i strategia marketingowa

Niestety, większość początkujących graczy pomija ten element w swojej strategii. Część z nich sprzedaje produkty pochodzące z tych samych hurtowni, co wszyscy inni. Bez unikalnego podejścia do sprzedaży i promocji produktów, jedynym sposobem na przyciągnięcie klienta będzie obniżenie ceny i marży, co prowadzi do ślepego zaułka.

Przyszłość e-commerce: Prognozy i niepewności

Długofalowe prognozy dotyczące światowego rynku e-commerce są obiecujące, ale pojawiają się również niepewności związane z sytuacją gospodarczą. Wciąż towarzyszy nam wzrost cen, co może ograniczyć zakupy. Jednakże, badania wskazują na poprawę nastrojów konsumenckich, co może być pozytywnym sygnałem.

Konkurencja w e-handlu: Personalizacja i sztuczna inteligencja

Konkurencja w e-handlu będzie się zaostrzać, a personalizacja ofert i wykorzystanie sztucznej inteligencji stają się kluczowymi czynnikami sukcesu. W dobie rosnących oczekiwań pokolenia X i Z, korzystanie z nowych technologii, zwłaszcza AI, staje się niezbędne. Warto skoncentrować się na wartości dla klienta i elastycznym dostosowywaniu się do zmieniających się warunków rynkowych. Sztuczna inteligencja jest już obecna w e-commerce, wspierając generowanie treści, analizę preferencji klientów i wiele innych aspektów działalności sklepów online. Wykorzystanie AI staje się kluczowym czynnikiem konkurencyjności.

E-handel to przestrzeń pełna możliwości, ale i wyzwań. Dla start-upów i małych e-sklepów kluczem do sukcesu jest unikalność, skuteczny marketing, dbałość o klienta oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii, zwłaszcza sztucznej inteligencji. Tylko wtedy można liczyć na długotrwały rozwój i przetrwanie w konkurencyjnym świecie e-commerce.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo …