Home Biznes Szybki Internet satelitarny — od ręki i wszędzie

Szybki Internet satelitarny — od ręki i wszędzie

0
0
90

Zakładanie i rozwój firmy jest zawsze trudnym wyzwaniem. Pół biedy, jeśli mamy siedzibę w mieście. Cała infrastruktura wraz z dostępem do Internetu jest zwykle na miejscu. Problemy będzie sprawiało co innego — zapewnienie odpowiedniego składu załogi, uzyskanie pozwoleń, przeprowadzenie szkolenia, itd.

Prawdziwe schody zaczynają się w przypadku projektów uruchamianych na terenach niezabudowanych, a szczególnie wiejskich. Niezależnie od tego, czy startujemy z nowym magazynem albo placem budowy, organizujemy plan filmowy czy centrum dowodzenia sporej imprezy plenerowej, będziemy potrzebować nie tylko dachu nad głową i stałego dopływu energii elektrycznej, ale i dostępu do Internetu. A z tym może być najtrudniej. Solidny namiot można rozstawić w kilka godzin, prąd popłynie z generatorów, a wodę dowiezie beczkowóz, ale łączności z Internetem nie można wygenerować ani przywieźć specjalnym samochodem. I co z tym zrobić?

Za wolno czy za późno?

Tradycyjnie pod uwagę bierze się dwie opcje, ponieważ dedykowana wirtualna sieć prywatna VPN z przyczyn ekonomicznych rzadko wchodzi w grę. Pierwsza to łącza komórkowe, a druga — dedykowana radiolinia instalowana przez lokalnych operatorów. Łączność komórkowa bywa niestety zawodna. Zasięg sieci 3G i LTE ciągle się poprawia, ale nadal nie obejmuje wszystkich miejscowości (a szczególnie tych mało zaludnionych). Bez pokrycia sieci trzeciej generacji nasz biznes jest skazany na powolne łącza działające w technologii EDGE lub GPRS; to ledwo wystarczające do komunikacji mailowej czy do tekstowego dostępu do systemu magazynowego. Nie ma też gwarancji, że działające sprawnie łącze komórkowe nie zacznie nagle spowalniać — bo na przykład korzystający z tego samego przekaźnika sąsiad zacznie oglądać filmy online.

W znacznie lepszej sytuacji są użytkownicy stałych radiolinii, zwłaszcza takich zestawianych w paśmie licencjonowanym. Połączenie punkt-punkt do węzła operatora zapewnia bardzo dobrą wydajność. Z radioliniami problemy są jednak dwa. Pierwszy to koszt abonamentu — mało prawdopodobne żeby spadł poniżej kilkuset złotych (tysiąca w przypadku pasma licencjonowanego). Musi pokryć również cenę zakupu urządzeń, która zwykle wnosi kilka tysięcy złotych. Drugi, poważniejszy z punktu widzenia kogoś, komu bardzo się spieszy, to czas realizacji. Uzyskanie niezbędnych zgód (licencja radiowa, pozwolenie właściciela budynku, itp.) i sama instalacja trwają w sumie co najmniej miesiąc, a często dłużej). Biznes rzadko może tyle czekać!

…a można inaczej

Rozwiązaniem dylematu często jest łącze satelitarne. W ciągu ostatnich kilku lat technologia satelitarna znacząco się rozwinęła. Eutelsat Broadband oferuje szerokopasmowe usługi satelitarne użytkownikom indywidualnym i profesjonalnym na całym kontynencie europejskim, w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Przeznaczona dla użytkowników indywidualnych usługa Tooway to najlepsze w swojej klasie satelitarne rozwiązanie szerokopasmowe. Zapewnia ekonomiczną alternatywę dla naziemnych technologii dostępowych na obszarach zarówno objętych, jak i nieobjętych usługami szerokopasmowymi. Technologia ta nie jest już przerażająco kosztowna i nie wymaga dodatkowego łącza do wysyłania danych. Cała transmisja (w obie strony) odbywa się za pośrednictwem niewielkiej anteny, podobnej do telewizyjnej, ale lepszej jakości. Cały wymagany sprzęt to antena o średnicy talerza 77 cm oraz mały modem instalowany już wewnątrz budynku. Instalację można przeprowadzić samodzielnie, a jeśli jednak wolimy powierzyć montaż profesjonalistom, swoją pomocą służą przeszkoleni i certyfikowani instalatorzy Eutelsat. Dzięki nowoczesnej technologii internetu satelitarnego Tooway zwiększono parametry transmisji danych, a w najnowszych zastosowaniach wyeliminowano problem zakłóceń atmosferycznych. Technologia Tooway nie jest zależna od warunków atmosferycznych — gwarantuje stałą prędkość transferu danych oraz siłę sygnału. W przypadku wystąpienia silnego wiatru, śnieżycy czy burzy, nadajnik po prostu zwiększa swą moc, tak aby utrzymać odpowiednie parametry.

Nawet jeśli w danej lokalizacji dostępne są łącza innych operatorów to Internet satelitarny Tooway stanowi doskonałe łącze zapasowe. Ze względu na swoja całkowitą niezależność od instalacji naziemnych staje się gwarantem, że bez względu na inne zdarzenia będziemy zawsze on-line. To szczególnie istotne przy coraz większej ilości aplikacji i danych w chmurze.

Łącza satelitarne Tooway mogą być instalowane natychmiast po podpisaniu umowy. Szybki Internet to już nie kwestia tygodni czy miesięcy, ale pojedynczych dni. Jak szybki? Zależnie od abonamentu nawet do 22 Mb/s (do 6 Mb/s przy wysyłaniu danych). Co lepsze, dostęp do usługi Tooway nie jest wcale drogi. Najtańsze warianty kosztują już 99 zł miesięcznie. W całej Europie z usługi korzysta już ponad 175 tysięcy gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo …